To, że mamy trudne emocje w związku z macierzyństwem, nie oznacza, że coś jest z nami nie tak. Czym innym jest miłość do dziecka, a czym innym miłość do roli matki. Rozmowa z Katarzyną Półtorak*, psycholożką wspierającą matki
Od śmiania się nie staniemy się młodsze i trudniej wtedy trzymać mocz, ale śmiech nas ratuje. Rozmowa z Magdaleną Grzebałkowską i Ewą Winnicką, autorkami książki "Na bogato, czyli jak się starzeć bez godności 2".
Młode osoby zauważyły na podstawie doświadczeń rodziców i dziadków, że disneyowska fantazja o znalezieniu kogoś na całe życie to ułuda. Rozmowa z Agatą Stolą i dr. Robertem Kowalczykiem, psychoterapeutami.
W każdej rodzinie potrzebny jest przewodnik. Jeśli nie będzie nim rodzic, rolę tę przejmie dziecko, ale żadne nie jest na to gotowe. Rozmowa z Aleksandrą Beltą-Iwacz, psycholożką, autorką bloga Mamologia
Seniorzy mają często w głowie datę przydatności do życia seksualnego. Uważają, że jak skończą te 65 lat, to seksu im uprawiać nie wypada. A przecież te potrzeby nie znikają wraz z kolejnymi urodzinami. Rozmowa z Katarzyna Miller, psycholożką i psychoterapeutką
Każdy dzień macierzyństwa to nowe pytania, na które odpowiedzi kobiety szukają w internecie. To, co tam znajdują, sprawia, że z niepewnych stają się rozczarowane
"Nigdy nie brakowało mi dziecka. Wielokrotnie miałam za to zupełnie inną myśl: jak to dobrze, że moje życie nie jest podporządkowane rodzicielstwu"
Lekarz powiedział, że jej córka może nie złapać drugiego oddechu. W trakcie ciąży prosiła ją więc o kilka rzeczy: żeby była silna chociaż przez pięć minut, żeby się do rodziców uśmiechnęła i pozwoliła im usłyszeć jej głos. Wszystko to zrobiła. A nawet więcej.
- Kiedy seksoholik wychodzi z transu, często ma poczucie olbrzymiego wstydu, wstrętu i obrzydzenia do siebie. Pacjenci często mówią, że to, co robią na głodzie, na co dzień ich odrzuca - mówi Natalia Smogulecka, terapeutka uzależnień z Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnień w Radzimowicach.
W polskich miastach brakuje kompleksowej, dojrzałej, świadomej polityki budowania odporności miasta na zmiany klimatu i adaptacji do nich. Rozmowa z dr Agnieszką Rzeńcą z Uniwersytetu Łódzkiego.
Inwestycje w Łodzi. Wielopiętrowe bloki, m.in. dziewięciokondygnacyjny, kilka metrów od istniejących już domów, parking podziemny i naziemny - taką inwestycję mieszkaniową planuje deweloper na Chojnach. Mieszkańcy protestują.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc w walce ze smogiem. Tymczasem w Łodzi wpłynęły do niej dane o zaledwie 7 proc. z ponad 60 tys. budynków.
Część wyciętych pni i koron zostało już uprzątniętych, kilkanaście wciąż leży na miejscu. Wyglądają na zdrowe i dorodne. Działka przypomina cmentarzysko drzew. - Serca nam pękają - mówią mieszkańcy okolic parku im. Szarych Szeregów w Łodzi.
Do końca 2022 roku z Łodzi powinny zniknąć wszystkie kopciuchy. Na wymianę reszty pieców starego typu mamy jeszcze trzy lata. Ile udało się wymienić w 2021 roku, a ile jeszcze przed nami?
Polski Alarm Smogowy opublikował coroczny ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Przodują w nim miasta z południa Polski, są jednak i te z województwa łódzkiego. Wszystko przez wysokie stężenia pyłu PM10.
Łódź po raz kolejny została ujęta w rankingu zielonych miast. W ostatnim zestawieniu "Forbesa" zajęła piąte miejsce. Pół roku temu za trzecie najbardziej ekologiczne miasto Łódź została uznana przez Fundację Schumanna. Na ile ważna jest w rzeczywistości ekologia w Łodzi?
- To narzędzie przydatne zarówno dla Kowalskiego, który chce kupić działkę i musi zweryfikować, czy są na niej drzewa i jakie są ich parametry, jak i dla firm - mówi prof. Dominik Kopeć z Uniwersytetu Łódzkiego, współtwórca Krajowej Mapy Koron Drzew.
W samej Łodzi do stycznia 2023 roku trzeba wymienić około 60 tys. "kopciuchów". Tymczasem w ramach programu "Czyste powietrze" w pierwszych dwóch kwartałach 2021 roku złożono nieco ponad 250 wniosków. - Czeka nas jeszcze dużo pracy - uważa Marek Kwiatkowski z Łodzi bez Smogu.
- A może da się pogodzić ze sobą i drzewa, i mieszkania? To są dylematy wręcz uniwersalne. Trzeba spróbować znaleźć rozwiązania. Z dr Edytą Łaszkiewicz z Uniwersytetu Łódzkiego rozmawiamy o zieleni w miastach.
Ekologia. Bezprecedensowy pozew o przyczynianie się do zmian klimatu, który Fundacja "ClientEarth Prawnicy dla Ziemi" złożyła przeciwko PGE GiEK, ponownie będzie rozpatrywany przez sąd. Mimo negocjacji trwających ponad pół roku nie udało się wypracować kompromisu.
Ekologia dotarła również do łódzkiego MOSiR-u. W jego zasobach znalazł się nowy pojazd elektryczny, który może być wykorzystywany jako pług, zamiatarka, a nawet może podlewać zieleń. Został zakupiony dzięki budżetowi obywatelskiemu.
Rozbudowa łódzkiej kompostowni dobiegła końca. Nowe bioreaktory przyspieszą proces kompostowania o kilka miesięcy. - To ekologiczne i efektywne rozwiązanie - mówi Zygmunt Grober, kierownik obiektu.
Jak zmniejszyć marnowanie żywności, liczbę zużytych opakowań i naczyń jednorazowych? Na pomysł wpadły badaczki z Politechniki Łódzkiej, które stworzyły innowacyjne jadalne opakowania z roślinnych odpadów.
To nie jest łatwa decyzja zmienić całe swoje życie. Gdyby sytuacja w Polsce była inna, pewnie nie szukałybyśmy możliwości wyjazdu za granicę. Rozmowa z Kasią i Alex, małżeństwem LGBT+, które emigruje do Szwecji.
- "Ignorantka" to moje drugie dziecko. Pomogła mi przetrwać najgorszy czas - mówi Irena Banaszczyk. Nad jej biznesem zawisły czarne chmury.
Kiedy mieszkańcy Radogoszcza dowiedzieli się o planach spółdzielni, złapali się za głowę. - Na osiedlu jest wiele miejsc, w których można wybudować garaże. Dlaczego robić to tam, gdzie trzeba wyciąć drzewa? - pytają.
- Jeśli nic się nie zmieni, Tymek za 30 lat będzie żył w świecie, gdzie o wodę będą toczyły się wojny. Nie chcę dla niego takiego świata - mówi Monika Stasiak z woj. łódzkiego, jedna z osób, które złożyły pozew przeciwko Polsce ze względu na kryzys klimatyczny.
Pod konsultacje społeczne właśnie został oddany Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Woj. Łódzkiego - dokument, o który eksperci apelowali od dłuższego czasu. Bez niego Bełchatów czekał upadek. Czy teraz się to zmieni?
- Bełchatów jest symbolicznym gwarantem naszej stabilności energetycznej. I dlatego tak dziwi mnie to, i boli po ludzku, że trzeci rok obserwuję bezsilność i marazm w kontekście przygotowania do transformacji energetycznej - mówi Maciej Kozakiewicz z inicjatywy Bełchatów 2050.
Serwis Airly.org przygotował zestawienie 20 miast z całego świata, w których problem smogu był w kwietniu 2021 roku najpoważniejszy. Jednym z nich jest Łódź. I nie jest to jedyna zła wiadomość.
- Z rządu jeszcze nic nie otrzymaliśmy. A zwolnienie z opłat za koncesję alkoholową to realna pomoc. Pieniądze z koncesji będziemy mogli przeznaczyć na wypłaty dla pracowników - podkreśla jeden z łódzkich restauratorów.
Od 30 lat żaden rok nie był dla szeroko pojętej branży turystycznej tak dramatyczny jak ten miniony. A to, co jest pewne w prognozach na 2021 rok, to wielka niepewność.
Jak wygląda obecnie rynek nieruchomości w Łodzi? Wiele osób czekało na okazje, licząc, że w czasie epidemii koronawirusa ceny mieszkań pójdą w dół. Tak się nie stało.
Mieszkańcy Łodzi, mimo że od tygodnia znajdujemy się w czerwonej strefie, a zakażonych koronawirusem przybywa, nie chowają się w domach. Ograniczenia odbijają się za to na lokalnych przedsiębiorcach.
Najpierw było szukanie śladów życia na Marsie, potem mikroorganizmów żyjących w pustynnych skałach, teraz 2,5 mln euro grantu z UE. W planach - pilotażowy zakład produkcyjny naturalnego pigmentu chroniącego człowieka przed promieniowaniem UV.
Na łódzkie lotnisko przyleciał pierwszy od początku pandemii koronawirusa samolot pasażerski. Wznowienie ruchu lotniczego nie oznacza jednak dla portu końca problemów.
W ramach tarczy antykryzysowej łódzki PUP pomógł już 27 tysiącom lokalnych przedsiębiorców, udzielając im mikropożyczek. To jednak niejedyna forma pomocy, z której mogą skorzystać łodzianie.
W ramach wsparcia łódzkich przedsiębiorstw zmagających się ze skutkami pandemii koronawirusa prezydent Hanna Zdanowska przekazała 10 mln zł do Łódzkiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Można już składać wnioski.
Koronawirus. - Gdyby nie praca, byłabym do niczego, ona mnie uskrzydla. Ale nie wiem, ile jeszcze się utrzymam. A prowadzę zakład ponad 50 lat - mówi Krystyna Warda, łódzka kaletniczka.
Już za blisko dwa tygodnie pierwsi lekarze będą mogli skorzystać z innowacyjnego systemu telemedycznego, który pozwoli im na odległość monitorować stan pacjentów z koronawirusem przechodzących chorobę w łagodny sposób. Wymyślił go łódzki start-up.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.