Sprawa pana Jerzego z Gdańska, który w zamian za opiekę przekazał swoje mieszkanie Karolowi Nawrockiemu i jego żonie, rozpala dyskusję o umowach o dożywocie. Te nie zawsze działają tak, jak powinny. Doświadczył tego np. Tomasz, który przekazał swoje mieszkanie partnerce, w zamian za opiekę. Dziś ma problem, by korzystać z nieruchomości w taki sposób, w jaki chce.
Mają dość wysokich cen mieszkań, przejawów patodeweloperki, gigantycznych marż deweloperów. Nerwowo reagują na każdą zapowiedź rządowego programu dopłat do kredytów. Są aktywni w serwisach społecznościowych. Jest ich kilku. Działają indywidualnie, ale podkreślają, że w jednym celu: uzdrowienia rynku mieszkaniowego w Polsce.
Już nie tylko na zmywaku czy miotle. Polacy w Wielkiej Brytanii coraz częściej pracują na wysokich stanowiskach. Zdaniem "The Economist", emigranci z Polski zarabiają już więcej niż Brytyjczycy.
O wenecką odmianę fioletowych karczochów biją się smakosze z całego świata. Maleńkie rośliny, o połowę mniejsze od ludzkiej dłoni, są wysoko cenione zarówno ze względu na swoją rzadkość, jak i niepowtarzalny, słony smak.
"Każdy może zostać flipperem, wystarczy chcieć. Kup dwa mieszkania i żyj jak król" - takie hasła kusiły w ostatnich latach do działań na rynku nieruchomości: kupowania mieszkań do remontu, przywracania im świetności i sprzedawania drożej. Ten, kto robił to na kredyt, dzisiaj ma poważne kłopoty.
Łukasz 1 listopada 2024 r. wracał z Malagi do Katowic. Podczas tej podróży zaginął jego bagaż rejestrowany. Sprawę zgłosił od razu, jeszcze na lotnisku. Mimo dopełnienia wszelkich formalności, przez pół roku nie mógł doprosić się o odszkodowanie od linii lotniczej.
Karol Nawrocki będzie bronił przed podatkiem katastralnym, Adrian Zndberg, Szymon Hołownia i Magdalena Biejat - przed dopłatami do kredytów. Rafał Trzaskowski chce wraz z nimi budować tanie mieszkania, a Sławomir Mentzen pomóc kredytobiorcom ulgą mieszkaniową.
Ponad 700 mln zł ma trafić do Agencji Rozwoju Przemysłu i zostać przeznaczone na pomoc dwóm raciborskim firmom: Rafako i Rafamet. Rafako dzięki tym pieniądzom ma na nowo uruchomić produkcję. Już w kwietniu premier Donald Tusk zapowiadał, że firma może zacząć działać na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.
Karolina Wierzbińska znalazła się na dworcu autobusowym w Lizbonie akurat wtedy, gdy doszło do poniedziałkowego blackoutu. - Jedynym źródłem wiedzy byli przestraszeni ludzie. Słyszałam, że to atak rosyjskich hakerów - opowiada.
Sejm zdecydował, ze deweloperzy będą musieli podawać ceny sprzedawanych lokali. Jeden z inwestorów, specjalizujący się w mikrokawalerkach, uznanych za największą patologię rynku, już twierdzi, że "politycy znowu przyjmują retorykę ratowania społeczeństwa przed złymi deweloperami".
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ujawniło skalę nieprawidłowości w ramach programu Czyste Powietrze. Ministra Paulina Hennig-Kloska pokazała szokujące zdjęcia, które dobitnie pokazują, jak wielkim polem do nadużyć był program. Firmy żerowały na dopłatach dla najuboższych, czego efektem było montowanie urządzeń na ruderach.
Lewica chce, by woda była prawem, nie towarem. Pomóc mają w tym stawki progresywne - gmina będzie mogła elastycznie ustalać opłaty za wodę. Mniej zapłacą ci, którzy wody zużywają niewiele. Ale ta zmiana może być miażdżąca dla dużych rodzin. Rząd nie pali się, by zająć się ustawą.
Sąd chce, by Marek zapłacił tylko za to, że był zameldowany w domu, który jego rodzice stracili w 2006 roku. W podobnej sytuacji jest jego brat. Chociaż fizycznie nie mieszkali w nieruchomości, dzisiaj mają zapłacić za korzystanie z niej.
Deweloperzy będą musieli prowadzić strony internetowe inwestycji i podawać w nich ceny mieszkań, a także informować klientów, gdy cena danej nieruchomości ulegnie zmianie. "Za" głosowało 418 posłów, nikt nie był przeciw.
Brytyjscy producenci ostrzegają, że będą redukować zatrudnienie, jeśli rząd nie zabezpieczy krajowej gospodarki przed wojną handlową Donalda Trumpa.
"Moim zdaniem niechęć do banków ma korzenie w antysemityzmie" - mówi w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Banku Polska. Wśród przyczyn złej reputacji banków wymienia też brak finansowej edukacji Polaków. "To jest taki stek bzdur, że trudno uwierzyć, że ktoś to autoryzował" - grzmi działacz społeczny Jan Śpiewak.
Ryzyka dla światowej gospodarki wzrosły, i to zdecydowanie - zauważa w najnowszej prognozie "World Economic Outlook" Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Oferta mieszkań na wynajem z każdym miesiącem rośnie. Lokatorzy mają duży wybór, ale to jeszcze nie oznacza, że zyskują przewagę w negocjacjach stawek czynszu.
Anna miała do zwrotu dwie paczki. Przez przypadek nakleiła etykietę ze sklepu Zara na paczkę, którą chciała nadać do Reserved. Wielokrotnie prosiła Zarę o zwrot paczki, ale od ponad roku nie może doprosić się przesyłki. Podpowiadamy, jak odzyskać podobnie utracone pieniądze.
Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom, gdy samolot przylatuje do miejsca docelowego co najmniej trzy godziny po planowanym czasie. To może się jednak zmienić. Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które wydłużają progi opóźnienia do pięciu, dziewięciu i dwunastu godzin.
Najpierw doszło do wycieku cen ponad 100 tys. mieszkań z rynku pierwotnego, potem ruszyła strona internetowa, na której klienci sami mogą podawać ceny kupowanych przez siebie mieszkań. Twórcy serwisu podkreślają, że ich działania to walka o uzdrowienie rynku.
W 2024 r. aż 895 firm z branży budowlanej było niewypłacalnych. To wzrost o 40 proc. rok do roku. W pierwszym kwartale tego roku takich firm było już 304 - to więcej niż w całym 2021 r. Sytuacja w branży jest trudna, ale, jak twierdzą eksperci, wreszcie stabilna.
"Kończy nam się czas!" - alarmują mieszkańcy inwestycji, która powstała na warszawskiej Woli. Deweloper, firma J.W. Construction, nie może dogadać się z miastem. Nabywcy mieszkają w lokalach bez aktów notarialnych, a wielu z nich od banków dostało ostateczny czas na dostarczenie dokumentów do końca maja.
Lyft, jedna z największych platforma do zamawiania przejazdów, pojawi się nad Wisłą. Amerykańska firma kupiła właśnie markę Freenow. Ta z kolei to jedna z największych aplikacji przewozowych w Europie.
Chińscy producenci zalewają TikTok i platformę X filmami, w których zachęcają do nabywania luksusowych produktów, jak torebki Hermes czy Louis Vuitton, bezpośrednio od nich, twierdząc, że pochodzą z tych samych linii produkcyjnych co oryginały. Różnica? Brak logo. To nowy efekt wojny handlowej między Państwem Środka a USA.
Cały rok 2024 i pierwsze miesiące 2025 deweloperzy zbroili się, by wyczyszczoną popytem w ramach "Bezpiecznego kredytu 2 proc." ofertę uzupełnić przed nadejściem nowego, rządowego programu wsparcie kredytobiorców. Programu nie ma, za to kupujący mają do wyboru rekordowo dużą liczbę nowych mieszkań.
Jędrne, pozbawione cellulitu i krąglejsze? Takie mają być pośladki po przeprowadzeniu zabiegu BBL - brazylijskiego liftingu pośladków. Wielka Brytania uważa, że takie obietnice, przy braku podkreślania ryzyka, są niebezpieczne i walczy z reklamami BBL. W Polsce proceder kwitnie.
Obiad w Thermomixie lub air fryerze ugotowany? To teraz pora na sprzątanie. Wjeżdża Hizero. Zamiata, myje, czyści, wyciera. - Koleżanki mówiły, że nie mogą bez tego żyć. Kupiłam - opowiada Joanna.
Już niemal 8 proc. wynosi na rynku wtórnym największych polskich miast średnia różnica pomiędzy ceną, za jaką mieszkanie zostało wystawione, a tą, za jaką jest sprzedawane. Nabywcy nie mogą też narzekać na wybór, np. w Łodzi podaż jest rekordowa. Jeszcze nigdy w historii tego miasta kupujący nie mieli takiego wyboru.
Tadeusz kupił bilety z Delhi do Lucknow i z powrotem, płacąc od razu całą kwotę. Gdy dowiedział się, że linia zmieniła godziny lotu z Delhi, zdecydował się na anulowanie zamówienia. Tickets.pl rezerwację lotu do Lucknow odwołał, ale powrotnego już nie. Oddał klientowi tylko część pieniędzy, a i to po interwencji Wyborcza.biz.
Chcesz negocjować z deweloperem, ale nie wiesz ile kosztują mieszkania w okolicy? Trochę taki stan jeszcze potrwa. Choć jest Rejestr Cen Nieruchomości, a swoje rozwiązanie ma też Związek Banków Polskich, rząd nie chce ich szybko udostępnić Polakom.
W Sosnowcu w ciągu 10 lat ujawniono prawie 18 tys. osób, które nie płaciły za odpady komunalne, w gminie Jawor w ciągu czterech lat - 2 tys. osób, co przyniosło zwrot około 550 tys. zł. Miasta i gminy biorą się za unikających opłat za śmieci.
Projekt ustawy dotyczącej programu Pierwsze klucze trafił do wykazu prac rządu. Dopłaty do kredytów mają być udzielone na co najmniej 15 lat, ze stopą oprocentowania na poziomie stałym. Dopłaty obejmą 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych,
Nabywcy mieszkań czwartego etapu inwestycji Metro Zachód na warszawskim Bemowie ponad rok czekali na akty własności. Akty są już podpisywane, ale mieszkańcy twierdzą, że metraż mieszkań z aktów notarialnych nie zgadza się z tym, który mają w umowach.
W Krakowie już siódmy miesiąc z rzędu średnie ceny nowych mieszkań nie drgnęły. W Łodzi taka sytuacja trwa już od pół roku. Do tych dwóch miast dołączają kolejne, a to oznacza jedno - kupujący zyskują przewagę w starciu z deweloperami.
Ulica Tadeusza Boya-Żeleńskiego, śródmieście Warszawy. To tutaj od kilku lat trwa wojna o parking. Problem od roku próbuje rozwiązać stołeczny magistrat. Sprawa się przeciąga. Dlaczego? Urząd czeka na podpis wspólnoty, a ta zwleka z dopełnieniem formalności.
Prace nad portalem z cenami transakcyjnymi nieruchomości wciąż się przeciągają. A szkoda, bo dałby obraz aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Internauci próbują radzić sobie na inne sposoby, a eksperci zwracają uwagę, że rejestr cen już funkcjonuje, wystarczy go tylko udostępnić obywatelom.
Klientka kupowała ubrania i dodatki na Zalando. To, co jej nie pasowało, zwracała. Firma uznała, że zwrotów było za wiele i zablokowała możliwość robienia zakupów na platformie na 12 miesięcy. Zalando potwierdza, że to się zdarza, ale dotyczy niewielkiej grupy klientów.
Brudzą ściany i windy, utrudniają przejście, a przede wszystkim - stanowią poważne niebezpieczeństwo w razie pożaru. Mieszkańcom, na których klatkach schodowych zalegają rowery, puszczają nerwy. Właściciele jednośladów wzruszają ramionami - "nie mamy ich gdzie trzymać" - mówią.
Ginące pufy, ubrania i brak zwrotów pieniędzy za zakupy idące w setki złotych - tak sieć Zara traktuje swoje klientki. Te przyznają: miało być lepiej, jest coraz gorzej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.