Kolejny rok z rzędu Poczta Polska informuje o tej porze o wprowadzeniu pionierskiej usługi - przesyłkach z żywymi pszczołami. Tymczasem pomysł wcale nie jest nowy. I budzi wątpliwości.
W sądzie powiedziałem po prostu, że kocham Marka i chcę, by był zdrowy.
"Przecież nie mówi się "babciu" ze starochińskiego szacunku dla starszych. Szanowne skądinąd nazwy pokrewieństwa zmieniają się nagle w coś byle jakiego, dla tak nazywanych nieznośnego".
Ten problem się powtarza: w górach - od Tatr po Sudety - odpalane są w sylwestrową noc fajerwerki. Przyrodnicy alarmują, że z roku na roku jest coraz gorzej.
Lipowa rozważa budowę kolejki linowej na Skrzyczne. To nie tylko pozwoliłoby na przyciągnięcie turystów, ale także odciążyłoby zakorkowany w sezonie narciarskim Szczyrk.
- Gdy o nutriach zrobiło się głośno, pojawili się różni samozwańczy eksperci potępiający decyzję RDOŚ. Moim zdaniem chcieli przy tej okazji po prostu zaistnieć. Nikt się nie oburzał, gdy te zwierzęta były porzucane - mówi dr inż. Rafał Maciaszek.
Naukowcy i organizacje ekologiczne apelują do unijnych decydentów o rzetelną ochronę środowiska. Ich zdaniem ostatnie decyzje UE idą w złym kierunku. A na ochronie przyrody wszyscy skorzystamy.
Czego w testamencie może zażądać spadkodawca?
- Grzybiarz z grzybiarzem może się nie dogadać, choć rozmawiają o tym samym - mówi Justyn Kołek, grzybiarz i grzyboznawca z Czernichowa.
Wśród pracowników zakładów pogrzebowych krąży taki dowcip: "Czym się różni trumna od piórnika? Wkładem".
Odbyły się pierwsze spotkania dotyczące utworzenia lasów społecznych. W Katowicach aktywiści musieli walczyć o dopuszczenie do udziału w spotkaniach m.in. doktora Jerzego Parusela. Problemów jest znacznie więcej.
Gdy w latach 90. do nieistniejącego już Radia Delta w Bielsku-Białej wędkarze przywieźli postrzelonego ślepowron, chcąc zaalarmować, że ktoś poluje na te rzadkie ptaki, zbiegli się okoliczni mieszkańcy. Wcześniej ślepowrona widzieli tylko na zdjęciach w atlasach ptaków.
Jeśli ludzie nazywają biurowiec stojący w miejscu dawnego sadu wiśniowego "Cherry Park" - a nie np. "Wiśniowy" - to zapewne dlatego, że chcą, a nie dlatego, że ktoś im każe - mówi prof. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego PAN.
- Dzięki fotopułapkom naukowcy dowiedzieli się, że szopy wcale nie są takie sprawne. W żadnym z obserwowanych bocianich gniazd nie wyrządziły szkód. Wracały do gniazd wtedy, gdy opuszczały je bociany. Po to, by w nich spać - opowiada Dariusz Anderwald, prezes Komitetu Ochrony Orłów.
"Pozdrawiam" w korespondencji z kimś nieanonimowym jest odbierane jako zbyt oschłe. Można tak zakończyć e-maila z obsługą sklepu internetowego.
Udało się ocalić drzewa w Gliwicach, których wycinki chciała policja, a także Aleję Kasztanową w Grodźcu Śląskim. Niektórzy najchętniej w pień wycięliby wszystkie przydrożne drzewa. Tymczasem naukowcy mówią, że obecność drzew zmniejsza stres kierowców.
W Bielsku-Białej w mgnieniu oka ulice zamieniły się w rzeki. Aktywiści krytykują leśników wycinających drzewa i budujących leśne autostrady. Mówią, że sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, że do wycinki w lasach w Beskidach trzeba dopłacać z Funduszu Leśnego.
Dla mnie zdjęcie to nic niemówiąca nazwa pliku, która składa się z liter i cyfr. No, chyba że ktoś je opisze, np. "Hania na wielbłądzie".
- Mamy maj, jest coraz cieplej. Struktura demograficzna kraju nie pozostawia złudzeń, jesteśmy starzejącym się społeczeństwem. To właśnie dzieci, osoby chore, ale też ludzie starsi są bardziej podatni na negatywne skutki wysokich temperatur - mówi dr Agnieszka Kuśmierz.
Torf jest tani, ale tylko dlatego, że nie uwzględniamy kosztów środowiskowych. Podatek węglowy powinien zostać wprowadzony także do systemu produkcji żywności, wtedy będziemy wiedzieli, ile faktycznie kosztuje wydobycie torfu - uważa prof. Wiktor Kotowski.
Lekarze rozmawiali ze sobą, używając skrótów "badanie OCT", "zakwalifikujemy do SLT". Nic z tego nie rozumiałam, w końcu spytałam "halo, a możecie mi powiedzieć, na co jestem chora?" - rozmowa z prof. Dorotą Kamińską, nefrologiem i transplantologiem.
W nękanych suszą Zjednoczonych Emiratach Arabskich naukowcy szukają możliwości wyciśnięcia z chmur jak największej ilości wody. Pojawiają się opinie, że mogło to być przyczyną wielkiej powodzi, jaka nawiedziła region.
O powiększenie Madohory zabiegają naukowcy, samorządowcy i aktywiści. Pomysł natomiast nie podoba się Lasom Państwowym.
- W Chinach już co trzeci samochód jest na prąd - mówi Marcin Popkiewicz przekonując, że także przyszłością Polski jest elektryczność.
W ośrodku narciarskim Jasna na Słowacji są tłumy Polaków. - Bez problemu można się tutaj ze wszystkimi dogadać po polsku. Czuję się tu bardziej u siebie niż np. w Austrii - mówi Krystian z Katowic.
Gazy stosowane przez lekarzy anestezjologów bardziej szkodzą klimatowi niż metan, a rutynowy zabieg na sali operacyjnej to co najmniej dwa worki odpadów. Polskie szpitale inwestują w ekologię, ale niektóre problemy to wielkie wyzwanie.
Niewielki rezerwat Rotuz powstał po to, by chronić jedno z najcenniejszych torfowisk w Polsce. Przyrodnicy zdecydowali o wycince części drzew, na niektórych wykonano zabójcze obrączki.
Rano termometry w Bielsku-Białej pokazywały 10 stopni Celsjusza, w dodatku wieje silny wiatr. Mimo niekorzystnej pogody w Szczyrku, Wiśle czy Istebnej można jeździć na nartach.
Aby uwolnić się od porządków i zakupów. Aby uciec przed smutkiem i wspomnieniami. Coraz więcej osób wyjeżdża w święta.
Sezon narciarski w Beskidach rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, czynnych jest już kilka ośrodków, a kolejne intensywnie się przygotowują. Ośrodki starają się nie przerzucać rosnących kosztów na klientów, ale tanio nie jest.
Ochodzita to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy punkt widokowy w Beskidach z kategorii łatwych do zdobycia. Góra została jednak mocno zeszpecona deweloperką. Lokalne prawo ma być zmienione, ale budynki zostaną.
Gospodarze ośrodków narciarskich odliczają dni do rozpoczęcia sezonu narciarskiego. Co nowego przygotowali na tę zimę?
Z dnia na dzień państwowy zarząd lasów w Chile wydał zakaz organizowania wypraw na jeden z najpopularniejszych lodowców w Andach. Powód: lodowiec się topi.
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej przekazała miastu w bezpłatne użytkowanie na 30 lat niegrzebalną część tutejszego cmentarza. Powstał Tajemniczy Ogród przypominający dżunglę, gdzie nikt nie usuwa martwych drzew.
Gdy podjęto decyzję o budowie kompleksu Enduro Trails w Beskidach, padały argumenty, że to "ucywilizuje" jazdę rowerzystów w górach i skończą się różne związane z tym problemy. Jest jeszcze gorzej.
Grzyby są dostępne coraz dłużej, borowiki szlachetne można zbierać nawet wczesną zimą. Niektóre gatunki grzybów spotkać można coraz wyżej. Z czym będą wracali z polskich lasów grzybiarze za 50 lat?
Dzięki przemyślanym zabiegom w Bielsku-Białej udało się ocalić dąb, którego stan zagrażał bezpieczeństwu, o podobnych sukcesach opowiadają także w innych miastach. Urzędnicy nie żałują na to pieniędzy.
Wiosną Fundacja FOTA4Climate złożyła wniosek do gminy Strzegom o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie ogłowienia drzew na cmentarzu w miejscowości Stanowice. Burmistrz nałożył karę na parafię.
Wydajemy miliony złotych na wieże widokowe, ścieżki w koronach drzew i inne "atrakcje" przyciągające turystów, zmieniamy krajobraz polskich gór, a potem... szukamy kontaktu z dziewiczą naturą, nietkniętą ręką człowieka.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.