Borelioza wprowadza mnóstwo zamieszania diagnostycznego. Może zaostrzać objawy innych chorób, ale też - "podszywać się" pod nie. Rozmowa z zakaźniczką, dr hab. Moniką Bociągą-Jasik
Straciliśmy zainteresowanie żywnością lokalną na rzecz wysokoprzetworzonej, globalnej. Do tego doszedł model trzech foteli: w domu, w szkole lub pracy oraz w aucie.
W Polsce od dawna odsetek cięć cesarskich jest dużo wyższy niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. Zmianę w tej kwestii ma przynieść poprawa wyceny znieczuleń do porodów drogami natury. Nie będzie jednak rewolucji, dopóki nie zwiększy się dostępność anestezjologów.
Neuralgia nerwu sromowego jest trudna do zdiagnozowania. Pacjenci tułają się od specjalisty do specjalisty m.in. dlatego, że tego schorzenia nie widać w żadnych badaniach obrazowych. To znaczy, że lekarz nie postawi rozpoznania ani za pomocą USG, ani rezonansu magnetycznego.
U 13-letniej Sadie Grace, córki Christiny Appelgate, zdiagnozowano POTS, chorobę autonomicznego układu nerwowego. "W zeszłym roku, w szóstej klasie, chodziłam do pielęgniarki szkolnej po kilka razy dziennie, bo ciągle czułam, że zaraz zemdleję" - opowiada nastolatka
"Nagrałam filmik, w którym mówię, że po moim wyglądzie, widać, że nie umiem liczyć kalorii. Teraz czasem jak ktoś pisze, że schudłam, to mówię, że w końcu nauczyłam się liczyć kalorie. Wolałam wziąć temat humorystycznie". Rozmowa z Anną Stęrzewską, znaną jako "Ania od matmy"
Narażanie na stały kontakt z traumą i uzależnienie od terapeuty to tylko niektóre z długiej listy zarzutów wobec aplikacji, które mają odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku
"Pacjenci obawiają się opioidów ze względu na ryzyko uzależnienia. Z drugiej strony, jeśli człowiek przychodzi z naprawdę silnym bólem, nie będzie się o to martwił. Będzie chciał tylko, żeby wreszcie przestało go boleć. Te osoby wiedzą, że szybciej niż fentanyl, zabije je ból" - mówi anestezjolog Marcin Musiał.
Piosenka o tym, jak kobiece dolegliwości wciąż pozostają niezrozumiane w medycynie, podbija media społecznościowe. Czy będzie hitem tego lata?
- Na wszystkich konsultacjach i badaniach od razu mówię, że staram się o dziecko. Wiem, że będę przez to lepiej potraktowana, chociaż to jest straszne. Nie powinno tak być. Starania o ciążę nie powinny być tym, co sprawia, że "zasługujemy" na pomoc - mówi Maja Staśko, u której po 14 latach życia z bólem zdiagnozowano endometriozę.
O chorobie grubych nóg, lipoedemie mówimy wtedy, kiedy kobieta latami próbuje różnych diet i ćwiczeń, chudnie z innych partii ciała, ale nie udaje jej się zmniejszyć obwodu nieproporcjonalnie dużych nóg. Rozmowa z dr. Arturem Mieczkowskim, angiologiem i Dorotą Stettler, fizjoterapeutką
50-letnia kobieta z Toronto ciągle czuła się pijana, chociaż od kilku lat jest abstynentką. W ciągu ostatnich dwóch lat siedem razy szukała pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym. Badało ją trzech psychiatrów. Lekarze nie wierzyli, kiedy mówiła, że nie spożywa alkoholu.
Menopauza nie musi oznaczać, że dobry seks w naszym życiu przeminął. Kiedyś lubiła szybkie, spontaniczne numerki. Dziś delektuje się, przeżywa wielokrotne orgazmy. Przyznaje, że aktualny partner, o 20 lat młodszy, jest dla niej "bogiem seksu".
Spełniasz fantazję o seksie na łonie natury? A może sikasz w krzakach albo wysokiej trawie w parku, bo w pobliżu nie ma publicznej łazienki? Uważaj na te małe żyjątka
Osoba, która ukończy 15. rok życia może, podjąć odpowiedzialną decyzję o współżyciu seksualnym, ale nie może np. w wieku 16 lat pójść sama do ginekologa lub pediatry. - W tym momencie w Polsce funkcjonujemy w skostniałym systemie - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace.
W Polsce ścieżka od pierwszych objawów SM do rozpoznania choroby trwa nawet kilka lat. Pacjenci i pacjentki często są leczeni z powodu innych, błędnie zdiagnozowanych, schorzeń, np. bólu kręgosłupa. Rozmowa z Małgorzatą Czernichowską-Kotiuszko, neurolożką
Wystartowała kolejna edycja kampanii "Świadomy Pacjent". Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu pacjentów oraz wybitnych autorytetów z poszczególnych obszarów terapeutycznych, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia.
Badania naukowców z Uniwersytetów w Bristolu i Glasgow objęły ponad pół miliona kobiet, które rodziły w szkockich szpitalach w latach 2007-2019
Pijesz regularnie tran albo łykasz kapsułki, żeby uchronić się przed chorobami sercowo-naczyniowymi? Nowe badanie sugeruje, że jeśli jesteś zdrowy, to może ci zaszkodzić, nie pomagać.
Zdarza się, że dorośli z zespołem Ehlersa-Danlosa dowiadują się o chorobie dopiero, diagnozując swoje dzieci. Przez lata krążą od specjalisty do specjalisty, przechodzą nieskuteczne operacje, dziwnie reaguję na leki i zmagają się z bólem całego ciała.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.