Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O czym pamiętać podczas codziennej higieny zębów?

Higiena jamy ustnej to proces, na który powinno składać się kilka elementów. Najważniejszym jest, oczywiście, regularne czyszczenie uzębienia przy użyciu szczoteczki elektrycznej lub manualnej. Pozwala ono pozbyć się większości zalegającej na powierzchni zębów płytki bakteryjnej. Warto sięgnąć również po dobrej jakości płyn do płukania ust, zawierający określone składniki aktywne, dostosowane do potrzeb wynikających z aktualnego stanu zębów i dziąseł. Zaleca się ponadto używanie skrobaczki do języka, efektywnie usuwającej zabrudzenia z jego chropowatej powierzchni. 

Poznaj techniki pielęgnacji zębów rekomendowane przez stomatologów!

Na liście dodatkowych akcesoriów zwiększających poziom czystości jamy ustnej zdecydowanie powinna znaleźć się szczoteczka interdentalna. Czym jest i dlaczego warto się w nią zaopatrzyć?

materiały partneramateriały partnera 

Dlaczego warto dbać o przestrzenie międzyzębowe?

Powierzchnie styczne zębów sąsiadujących są bardzo trudne do pełnego wyczyszczenia. Są to przestrzenie bardzo wąskie, do których zwykle nie dociera włosie tradycyjnej szczotki do zębów. Sprzyja to gromadzeniu płytki nazębnej oraz resztek jedzenia spożywanego w ciągu doby. W ten sposób powstają idealne warunki do namnażania się biofilmu bakteryjnego oraz powstawania kamienia nazębnego. Konsekwencją jest znacznie podwyższone ryzyko wystąpienia wielu problemów w jamie ustnej, m.in.: stanu zapalnego dziąsła czy ubytku próchniczego. 

Najczęściej rozwój powyższych niekorzystnych zmian jest trudno dostrzegalny w początkowej fazie. Często są one rozpoznawane dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy wywołują uciążliwe dolegliwości bólowe. Ze względu na lokalizację ich leczenie jest wówczas dość problematyczne i czasochłonne. Stosowanie szczoteczki do czyszczenia między zębami znacznie ułatwia higienę tych obszarów łuku zębowego, a tym samym zapobiega powstawaniu bolesnych problemów. 

Czym różni się szczoteczka międzyzębowa od zwykłej szczoteczki do zębów?

Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych została zaprojektowana w taki sposób, by maksymalnie ułatwić utrzymanie czystości w trudno dostępnych powierzchniach na styku dwóch sąsiadujących zębów. Charakterystyczna budowa wyraźnie odróżniają ją od tradycyjnej szczoteczki do zębów. 

materiały partneramateriały partnera 

Główka szczotki międzyzębowej jest długa i wąska, co pozwala na wygodne wsunięcie jej pomiędzy zęby. Specyficzne wypustki ułożone dookoła główki usuwają osad po obydwu stronach czyszczonej przestrzeni jednocześnie. Jej uchwyt posiada ergonomiczny kształt, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie wewnątrz jamy ustnej. Dostępne są różne wersje oraz rozmiary szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, dlatego łatwo dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy – przykładowo – zmagasz się z krwawiącymi dziąsłami, czy też jesteś w trakcie terapii ortodontycznej stałym aparatem, możesz dobrać odpowiedni model o wielkości główki odpowiadającej rozstawieniu zębów. 

Jak używać szczoteczki międzyzębowej?

Szczoteczka międzyzębowa jest niezwykle prosta w użyciu. Jej główkę należy umieścić na krawędzi przestrzeni międzyzębowej, którą zamierzamy oczyścić. Następnie wystarczy wsunąć ją między zęby i wykonać kilka ruchów posuwisto-zwrotnych (przód-tył) w linii prostej wzdłuż poszczególnych zębów. Jeśli rozmiar szczoteczki jest dobrany prawidłowo, jej włosie w delikatny i dokładny sposób usunie osad.

Zobacz film instruktażowy, jak korzystać ze szczoteczek międzyzębowych!

Należy pamiętać, by taką czynność powtórzyć przy każdej przestrzeni międzyzębowej, każdorazowo płucząc główkę pod bieżącą wodą. 

Szczoteczka do czyszczenia przestrzeni między zębami to doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jej stosowanie każdego dnia pozwoli uzyskać przyjemne uczucie dogłębnej czystości oraz wspomoże zachowanie ładnego i zdrowego uzębienia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.