Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

Regularne mycie zębów to bardzo istotny element codziennej higieny jamy ustnej. Pozwala na mechaniczne usunięcie resztek pokarmowych oraz drobnoustrojów, które gromadzą się w jej wnętrzu podczas całej doby. Dbanie o higienę jamy ustnej skutecznie ogranicza gromadzenie płytki nazębnej oraz jej twardnienie. Redukuje to ilość tworzącego się kamienia nazębnego, który stanowi idealną pożywkę dla bakterii odpowiedzialnych za proces próchniczy. 

Prawidłowa higiena jamy ustnej skutecznie zmniejsza też ryzyko występowania stanów zapalnych w obrębie tkanek przyzębia, pozwala też na walkę z nieświeżym oddechem. Przestrzeganie jej zasad pozwala zatem właściwie zadbać nie tylko o zdrowie zębów, ale także kondycję dziąseł i całego przyzębia. Na tym jednak nie koniec. 

materiały partneramateriały partnera 

Związek jamy ustnej i choroby układu krążenia

Liczne badania naukowe pokazały niepodważalnie, że stan uzębienia istotnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Drobnoustroje, które gromadzą się i namnażają w sposób niekontrolowany w jamie ustnej mogą poważnie zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu zarówno pojedynczych organów, jak i całych układów. 

Przyczyną jest fakt, iż chorobotwórcze mikroorganizmy poprzez naczynia krwionośne i limfatyczne mogą przemieszczać się w obrębie całego organizmu, w tym samym odpowiadać za rozwój zakażeń odogniskowych, zlokalizowanych np.: gardle, nerkach, trzustce, płucach czy układzie pokarmowym.

Kondycja tkanek jamy ustnej może mieć również niekorzystny wpływ na układ krążenia. Przede wszystkim może nastąpić aktywacja układu immunologicznego, co będzie skutkowało przyspieszonym tworzeniem się blaszki miażdżycowej. Odpowiada ona m.in. za wzrost ciśnienia w naczyniach wieńcowych, co w efekcie prowadzi do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi. Stan taki istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych oraz poważnych zaburzeń w pracy mięśnia sercowego z zawałem włącznie. 

Badania prowadzone przez specjalistów z ośrodka Korea National Health and Nutrition Examination Survey w latach 2008-2010 potwierdziły, że im gorsza dbałość o poziom czystości zębów (rozumiana jako rzadkie mycie zębów, rezygnacja z wykonywania zabiegu czyszczenia przestrzeni międzyzębowych czy płukania ust specjalistycznym płynem) tym wyższe wartości ciśnienia tętniczego (przede wszystkim skurczowego).  

Z tego powodu warto wiedzieć, jak dbać o higienę jamy ustnej. 

materiał partneramateriał partnera 

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej wymaga przede wszystkim wyrobienia nawyku codziennego (minimum dwukrotnego) mycia zębów. Warto postawić na akcesoria odpowiednio dobrane do aktualnych potrzeb. Do dyspozycji mamy m.in. preparaty przeznaczone dla osób zmagających się w krwawiącymi dziąsłami, nieświeżym oddechem czy przebarwieniami. Ich formuła została opracowana w taki sposób, by złagodzić uciążliwe dolegliwości i zapobiec ich ponownemu występowaniu. Niezależnie od tego, czy wybieramy szczoteczkę, pastę czy płyn do płukania jamy ustnej, warto sięgnąć po produkt, który zapewni nam możliwie najlepszą pielęgnację. 

Należy pamiętać także o czyszczeniu interdentalnym. Idealnie do tego celu nadają się szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne lub flossery. Co istotne można je dobrać także, wówczas gdy wymagamy nieco trudniejszej niż standardowo higieny jamy ustnej przy aparacie ortodontycznym. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.