Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Coraz więcej osób decyduje się na wynajmowanie nieruchomości. W Europie ten trend jest bardzo silny. Najsilniejszy w Szwajcarii. Tam na wynajem, jak wynika z danych Eurostatu, decyduje się ponad 58 proc. społeczeństwa. Najem jest także popularny w Niemczech (48,9 proc.), Austrii (44,8 proc.) oraz w Danii (39,2 proc.). W Polsce odsetek osób wynajmujących nieruchomości nie jest duży i sięga 15,8 proc., ale stale rośnie. To świetna opcja nie tylko dla studentów. Stajemy się coraz bardziej mobilni, do czego skłaniają nas też ciekawe oferty pracy w innych regionach. Wynajmowanie mieszkań to duża elastyczność, także dla rodzin. Wynajmując mieszkanie możemy wybrać miejsce bliżej nowej szkoły, pracy, z większą liczbą pokoi w przypadku, gdy pojawia się nowy członek rodziny lub o mniejszym metrażu, kiedy któreś z dzieci „wylatuje z gniazda".

Resi4RentResi4Rent 

Większa elastyczność, duża wygoda

To właśnie na nasze rosnące potrzeby odpowiadają firmy, które decydują się na wynajmowanie mieszkań w abonamencie. Taki najem w ostatnim czasie bardzo zyskuje na znaczeniu. Firmy, w przeciwieństwie do prywatnych właścicieli, dają możliwość wynajęcia mieszkania na krótszy okres czasu czy zakwaterowania się ze zwierzętami. Oferują też większy komfort. Mieszkania są po każdym najemcy odświeżane, do tego można stale liczyć na pomoc administratora.

W Polsce oferta firm oferujących mieszkania w abonamencie stale się powiększa. Największym graczem jest obecnie Resi4Rent. Firma powstała w 2018 r. W swoim portfolio ma już ponad 6 tys. lokali w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Łodzi i Poznaniu. Każdy projekt, który został oddany do użytku minimum 6 miesięcy temu jest w pełni wynajęty. To świadczy o tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się najem oferowany przez firmy wśród Polaków.

Resi4RentResi4Rent 

Dokładne opisy, brak ukrytych kosztów

Na powodzenie takiej formy najmu wpływa przede wszystkim wygoda i elastyczność. Korzystając z ofert firm, nie trzeba tracić czasu na żmudne przeszukiwanie stron z ofertami, umawiać się na kilka spotkań z właścicielami. Firmy oferujące najem w jednym budynku mają do wyboru kilka mieszkań o różnych metrażach i rozkładach. Podczas jednego spotkania można zapoznać się z różnymi lokalami. Co więcej, ryzyko rozczarowania jest tu ograniczone do minimum. Firmy na swoich stronach prezentują dokładne zdjęcia mieszkań i dodają opisy wraz z ceną. W przypadku mieszkań od prywatnych właścicieli czy agencji nierzadko zdarza się, że zdjęcia nie oddają stanu faktycznego nieruchomości, a do podanej w ogłoszeniu kwoty dochodzą dodatkowe opłaty.

Resi4RentResi4Rent 

Z rodziną, zwierzakiem lub w pojedynkę

Niewątpliwą zaletą najmu oferowanego przez firmy jest jego dostępność. To oferta dla każdego, nie tylko singli. Prywatni właściciele często nie zgadzają się na wynajęcie mieszkania rodzinom z dziećmi czy osobom posiadającym zwierzęta. W przypadku rodzin – obawiają się o ewentualne kłopoty z eksmisją, w przypadku zwierząt – o zniszczenie mieszkania. Firmy oferujące najem mieszkań nie stawiają żadnych barier. Nie obawiają się zwierząt. Resi4Rent na przykład po każdym najemcy odświeża mieszkania, odmalowując ściany.

Resi4RentResi4Rent 

Umowa niekoniecznie u notariusza

Najem oferowany przez firmy przyciąga także mniejszymi formalności. Prywatni właściciele mieszkań coraz częściej stawiają wymóg podpisywania umowy u notariusza. W przypadku najmu oferowanego przez firmy nie zawsze jest to konieczne. Każda firma może stawiać inne wymagania. Resi4Rent wymaga zgody na weryfikację w BIK oraz zaświadczenia o dochodach. Studenci mogą podpisać umowę sami albo razem z rodzicami. Umowę u notariusza podpisuje się tylko wtedy, gdy osoba chcąca wynająć mieszkanie ma nieregularne przychody lub gdy taką formę preferuje. Podczas podpisywania umowy określa się czas jej trwania. Firmy najczęściej oferują elastyczny okres najmu. Niektóre, jak Resi4Rent, umożliwiają podpisanie umowy na okres nawet tylko 3 miesięcy. Elastyczny okres najmu i krótkie terminy mają istotne znaczenie w obecnej, pandemicznej rzeczywistości, która wiąże się z dużą niepewnością.

Najem mieszkań od firm to bezpieczeństwo, wygoda i oszczędność czasu. Na pewno będzie zyskiwał na popularności. Jest o opcja szczególnie interesująca dla osób, których życie się dynamicznie zmienia. Niezależnie od tego czy jest się studentem, osobą rozpoczynającą swoją karierę zawodową, biznesmenem, młodą rodziną czy nawet osobą na emeryturze. Każdemu może przydarzyć się sytuacja wymagająca zmiany miejsca zamieszkania, jak np. zmiana uczelni, pracodawcy czy powiększenie rodziny. Brak przywiązania do jednego miejsca pozwala na pełną elastyczność, dzięki której możemy mieć bliżej do pracy, spędzać więcej czasu z rodziną lub dostosować nasze mieszkanie do obecnej sytuacji finansowej.

Resi4RentResi4Rent 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.