Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wakacje to dobry czas do nadrabiania zaległości czytelniczych. Dłuższe dni sprawiają, że mamy więcej czasu, a pogoda za oknem zachęca do wypoczywania na łonie przyrody. Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybierzemy, czy będziemy wygrzewać ciało, leżąc na ciepłych piaskach, łapać promienie słońca w parkach czy aktywnie spędzać czas, nadamy zupełnie innej wartości relaksowi, sięgając po audiobooki. Książki mają tę wyjątkową moc, że wciągają bez reszty, zajmując na długie godziny, ale przede wszystkim, wnosząc do życia nowe wartości i dostarczając ogromu nowej wiedzy.

Biblioteka w telefonie

Dzięki audiobookom nie musimy zabierać ze sobą ciężkich książek, martwić się o miejsce w walizce i plecaku, wystarczy mieć telefon, by dać się ponieść interesującym fabułom i ciekawie zaplanowanym intrygom. Biblioteka w telefonie pozwala pochłaniać codziennie inną książkę, umilając sobie w ten sposób czas. Nie musimy też martwić się o dostęp do internetu. Korzystając z aplikacji BookBeat, możemy pobrać audiobooki, gdy będziemy mieć dostęp do internetu, a odsłuchiwać je nawet na końcu świata. Co wybrać spośród mnogości tytułów?

Klasyka zawsze się sprawdza

Jeśli mamy problem z wybraniem ulubionego gatunku, warto sięgnąć po klasykę – zawsze się sprawdzi. Można wracać do ulubionych powieści, autorów albo nadrabiać te, na które zawsze brakowało czasu. Dobrze też wrócić do książek ze szkolnych lat. Z dzisiejszej, dojrzalszej perspektywy, można je na nowo odkryć. Polska klasyka to „Potop", „Trylogia" noblisty Henryka Sienkiewicza, „Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego, „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego czy choćby „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Z światowych twórców zawsze sprawdzi się Oscar Wilde i jego „Portret Doriana Graya". To jedyna powieść tego autora, która została wydana. Zaliczana jest do klasyki powieści gotyckich. Opowiada o pięknie, młodości, ale i przemijaniu. To wszystko w atmosferze Londynu końca XIX wieku.

Materiał promocyjny BookBeatMateriał promocyjny BookBeat 

Spojrzeć na Londyn, choć z zupełnie innej perspektywy, pozwala też George Orwell w powieści „Rok 1984". Futurystyczna antyutopia o licznych podtekstach politycznych z czasem nabrała proroczego wymiaru. „Wielki Brat Patrzy" – to właśnie napisy tej treści, krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother" do stworzenia tego programu.

Materiał promocyjny BookBeatMateriał promocyjny BookBeat 

Dreszcz emocji

O kryminałach mówi się, że to złodzieje czasu. Wciągają bez reszty, ale i angażują, sprawiając, że zmieniamy się w śledczych i tropimy największych zbrodniarzy czy rozwiązujemy najbardziej skomplikowane intrygi. Po kryminały dobrze sięgać podczas podróży – godziny lecą wtedy jak minuty. Klasykiem tego gatunku są powieści Agathy Christie – możemy posłuchać „Dom zbrodni", „Tajemnice Sittaford" czy „Noc w bibliotece". Agatha Christie to najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów, dlatego niezależnie, po jaki audiobook sięgniemy, nie będziemy rozczarowani. Z polskich autorów nie sposób przejść obojętnie obok dzieł Remigiusza Mroza. Posłuchać warto „Iluzjonistę". Tytułowy morderca Iluzjonista długo zwodził śledczych, a zabójstw dokonywał tak, by dowody wskazywały na inne osoby. Jego ofiary łączyło tylko jedno: wypalony znak zapytania na skórze.

Materiał promocyjny BookBeatMateriał promocyjny BookBeat 

Warta posłuchania jest także cała seria książek Katarzyny Gacek: „W jak morderstwo", „Zemsta ze skutkiem śmiertelnym" i „Śmierć na Zanzibarze". Na podstawie pierwszej części powstał film, który niedawno miał swoją premierę kinową. Magda, sympatyczna i wścibska pani weterynarz, pewnego wieczoru znajduje dowód na zdradę męża, natrafia też na zwłoki. Prowadzi własne śledztwo, które pozwoli jej trafić na trop mordercy. Z kolei w „Śmierci na Zanzibarze" znajduje trupa podczas swoich wakacji… nie wie, że próba odpowiedzi na pytanie, kto zabił, sprowadzi na nią śmiertelne niebezpieczeństwo.

Materiał promocyjny BookBeatMateriał promocyjny BookBeat 

Harry Potter wciąż na topie

Lato to też dobry czas na fantasy, które pozwoli oderwać myśli od codzienności i przenieść się do zupełnie innego wymiaru. Harry Potter to klasyka gatunku, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Po audiobooka warto sięgnąć przede wszystkim dla fenomenalnego Piotra Fronczewskiego. Jego interpretacja to zwyczajna magia. To seria, do której można wracać bez końca i za każdym razem czerpać z niej nowe emocje.

Materiał promocyjny BookBeatMateriał promocyjny BookBeat 

Wartą odsłuchania jest także seria „Wojna Makowa" Rebecci F. Kuang, opowiadająca o Rin, sierocie wojennej. To historia o potędze nauki, sile przyjaźni, starciach wielkiej magii, ale przede wszystkim o kołach czasu, które nieustępliwie i bezlitośnie mielą ludzkie losy. I o dziewczynie, która zniszczyła cały mechanizm – kamieniem, bo na miecz była za biedna. Nie można nie wspomnieć o fantastycznej „Starej Słaboniowej i spiekładuchach" Joanny Łańcuckiej. Główna bohaterka bywa nazywana Wiedźminem w spódnicy. Emocji dostarczy również seria „Imperium Achai" Andrzeja Ziemiańskiego.

O faktach trzeba rozmawiać

Na ziemię pozwoli wrócić literatura faktu. Tutaj koniecznie warto wybrać powieści Jürgena Thorwalda. „Ginekolodzy", „Stulecie chirurgów", „Stulecie detektywów" bez owijania w bawełnę pozwalają zapoznać się z pracą lekarzy czy kryminologów. To audiobook nie tylko dla interesujących się medycyną, historią i rozwojem nauki, ale też dla tych, którzy lubią poczuć dreszczyk emocji. Mocno osadzony w realiach jest także audiobook „Świat bez kobiet" Agnieszki Graff. Czytany przez Maję Ostaszewską nabiera zupełnie innego wymiaru. Graff nie podaje recept i unika pouczeń. Daje narzędzia i pokazuje, jaka (jeszcze, niestety) jest sytuacja kobiet. Nowe wydanie zawiera kilka esejów z późniejszych lat: o narodowych obsesjach wokół seksualności, o polskim katolicyzmie i buncie kobiet.

Motywacja i pewność siebie

Wakacje to też dobry moment na audiobooki motywacyjne i sprzyjające rozwojowi osobistemu. Klasykiem tego gatunku jest książka „7 nawyków skutecznego działania" Stephena R. Coveya. To kompleksowy i zintegrowany przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów zawodowych i osobistych. Autor w sposób prosty i klarowny, podpierając się wieloma przykładami, ukazuje, jak osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i ładu w pełni wykorzystując swój potencjał.

Materiał promocyjny BookBeatMateriał promocyjny BookBeat 

Technik skutecznego radzenia sobie ze stresem nauczy z kolei audiobook „Na luzie" Briana Kinga, psychologa i komika. Autor dogłębnie analizuje przyczyny i przejawy stresu w codziennym życiu, zwracając przy tym uwagę na źródła lęku, niepewności, negatywnego nastawienia i przyczyny tłumienia emocji. Pokazuje, jak wszystkie te zagadnienia łączą się w większą całość i jak z nimi walczyć. Dodatkowym plusem audiobooka jest głos Grzegorza Halamy.

Mając bibliotekę w telefonie, wszystkie gatunki literackie są na wyciągnięcie ręki. Można codziennie wybierać inne audiobooki, dostosowywać wybory do aktualnego nastroju czy posiadanego czasu. Słuchać ulubionych powieści lub odkrywać nowe podczas joggingu, przemierzając trasy rowerem albo leżąc na plaży, czerpiąc z wolnego czasu pełnymi garściami!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.