Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomimo niepełnosprawności realizują się zawodowo i osiągają sukcesy. Łączą pracę z życiem rodzinnym i realizacją sportowych pasji. Poza tym chętnie działają na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Agnieszka Harasim, specjalistka do spraw doradztwa osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w Kompleksowym Centrum Poradniczym Fundacji Avalon, Monika Jankowska-Rangelov, EMEA Head Inclusion & Diversity, Vice President w State Street opowiedzą o tym, jak wygląda życie zawodowe kobiet z niepełnosprawnością i jaki wpływ na zatrudnienie miała pandemia COVID. Odpowiedzą na trudne pytania: czy mając orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy można podjąć zatrudnienie, gdzie szukać pracy i jak się przygotować, żeby zdobyć wymarzone zatrudnienie?  Wyjaśnią trudne pojęcie pułapki rentowej. Powiedzą o prawach i przywilejach pracownika z niepełnosprawnością oraz o korzyściach jakie wynikają dla pracodawcy z zatrudnienia OzN. Opowiedzą o korzyściach z aktywizacji zawodowej oraz o tym, jak nowe trendy na rynku pracy sprzyjają osobom z niepełnosprawnościami.

Tematy, które będą poruszane:

Blok 1: Kobieta z niepełnosprawnością na rynku pracy. Dane, limity, dofinansowanie opieki nad dzieckiem.

 • Statystyki dotyczące zatrudnienia kobiet z niepełnosprawnościami.
 • Wpływ Covid na kobiety w Polsce oraz ich sytuację zawodową 2020-2021.
 • Czy mając orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy można podjąć zatrudnienie?
 • Pułapka rentowa - limity dorobienia do renty. Zmiany od 2022 roku.
 • Aktywny Samorząd-dofinansowanie opieki nad dzieckiem po powrocie do pracy.
 • 300 zł miesięcznie dofinansowania, min.15 % wkładu własnego, refundacja nawet do 180 dni przed złożeniem wniosku.

Blok 2: Niepełnosprawność okiem pracownika i pracodawcy. Dofinansowania z PFRON.

 • Korzyści dla pracodawcy przy zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością. Optymalizacja wpłat na PFRON.
 • Prawa i przywileje pracownika z niepełnosprawnością – Perspektywa pracodawcy (brak wiedzy, niezrozumienie, stygmatyzacja, obawy, brak umiejętności w zarządzaniu różnorodnym zespołem pracowniczym à co wtedy robić?)

Blok 3: Poszukiwanie pracy w pigułce.

 • Gdzie szukać pracy? Organizacje pozarządowe, internet, powiatowe urzędy pracy, agencje pośrednictwa pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Będzie lista do pobrania.
 • Dokumenty aplikacyjne. Gdzie się zgłosić po pomoc i co dalej?
 • Doradca zawodowy / programy mentoringowe / szkolenia otwarte (bezpłatne) / programy aktywizujące / próbne rozmowy rekrutacyjne

Blok 4: Możliwości na rynku pracy dla kobiety z niepełnosprawnością.Korzyści bycia aktywną zawodowo.

 • Praca zdalna czy stacjonarna? Rynek pracy XXI wieku i możliwości elastycznej pracy (perspektywa dużych firm).
 • Czy lepiej pracować w zakładzie pracy chronionej czy na otwartym rynku pracy?
 • Korzyści płynące z aktywizacji zawodowej – po co pracować?

Monika Jankowska-Rangelov, EMEA Head Inclusion & Diversity, Vice President w State Street.

Monika posiada ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe w organizacjach międzynarodowych - obecnie realizuje regionalną strategię I&D współpracując z 9 europejskimi lokalizacjami wspierając ponad 50 sieci pracowniczych w wymiarach Płci, Wielokulturowości, LGBT+, rozwoju osobistego i zawodowego, rodzicielstwa/ rodziny , niepełnosprawności i zdrowia psychicznego.

W czasie wolnym wolontariuszka w roli aktywnej coach-ki, mentorki i trenerki zawsze związanej z tematem włączania różnorodności do różnych sfer ludzkiego życia, zwłaszcza w miejscu pracy. Od 2003 roku nieprzerwanie angażuje się w wiele projektów i kampanii społecznych wspierających osoby z niepełnosprawnościami – pełni rolę ekspertki i menedżerki zmian w środowisku korporacyjnym i społecznym. Dodatkowo Monika jest dumna z bycia kobietą z niepełnosprawnością ruchową, mamą dwojga dzieci i żoną Bułgara – co daje jej codzienne doświadczenie wielokulturowości we własnej rodzinie.

Agnieszka Harasim, specjalistka do spraw doradztwa osób z niepełnosprawnością i ich rodzin w Kompleksowym Centrum Poradniczym Fundacji Avalon.

Świadczy porady z zakresu przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej. Udziela informacji na temat aktywności sportowej, warsztatów, szkoleń i innych działań, mających na celu rehabilitację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością.

Agnieszka kształciła się w zakresie doradztwa, orientacji zawodowej i coachingu kariery w Wyższej Szkole Europejskie im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz profilaktyki społecznej i resocjalizacji – w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Doświadczenie zawodowe zdobywała w stowarzyszeniu VeloAktiv, stowarzyszeniu Druga Strona Sportu, Fundacji Poza Horyzonty, DGA S.A. Pracowała między innymi jako lider wsparcia i mentor aktywności życiowej osób z niepełnosprawnością.

Pomimo niepełnosprawności żyje aktywnie i zachęca inne osoby z niepełnosprawnościami do działania. Od kilku lat trenuje kolarstwo szosowe i współprowadzi stowarzyszenie związane z tematyką sportową. Jest zapaloną podróżniczką. W wolnym czasie żegluje i zwiedza inne kraje.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.