Cykl ma 28 dni, okres trwa zazwyczaj pięć, więc 28 maja to Dzień Higieny Menstruacyjnej. Okresowa Koalicja zorganizowała wczoraj z tej okazji specjalny happening: z pomnika Ignacego Paderewskiego w Parku Ujazdowskim kobiety zerwały czerwoną opaskę, która zasłaniała mu oczy. To symbol tego, jak wiele osób w Polsce nie dostrzega problemu ubóstwa menstruacyjnego i nie widzi, jak silne tabu narosło wokół miesiączki.
– Apelujemy do polityków, liderów opinii, mediów i wszystkich, którym na sercu leży dobro kobiet: otwórzcie oczy! Zerwijcie czerwoną opaskę, która nie pozwala wam dostrzec problemu milionów osób w Polsce. Tu też mamy problem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego. Przez wasze zasłanianie oczu cierpią kobiety, dziewczynki i osoby menstruujące w całej Polsce. Cierpią na brak dostępu do artykułów menstruacyjnych. Cierpią na brak odpowiednich toalet i na niedostatek rzetelnej wiedzy. Cierpią, bo są stygmatyzowane, upokarzane i wyśmiewane przez otoczenie – koalicjantki odczytały manifest.
Okresowa Koalicja to nieformalna grupa, którą tworzą przedstawicielki kilkunastu organizacji zajmujących się ubóstwem menstruacyjnym. – Wiedza, zdrowie i higiena menstruacyjna mają fundamentalny wpływ na życie i dobrostan milionów ludzi na całym świecie – tłumaczy dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska. – Ich brak ma negatywne skutki w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym, psychospołecznym i ekonomicznym.
Z badań zamówionych przez Kulczyk Foundation wynika, że 24 proc. kobiet nie rozmawia o miesiączce w obecności mężczyzn.
Tyle samo kobiet jest zdania, że okres jest brudny. Co piąta ankietowana uważa, że menstruacja powinna pozostać sekretem kobiet.
– Najważniejsze są edukacja i dostęp do środków higieny menstruacyjnej, zwłaszcza dla wykluczonych, których na to nie stać. Nie może być tak, że co piąta kobieta w naszym kraju zastanawia się, czy kupić dziecku obiad, czy podpaski dla siebie – mówiła „Wysokim Obcasom" Dominika Kulczyk.
Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl
Menstruacja to tabu
W Dzień Matki Koalicja rozpoczęła akcję „Otwórz oczy", której finałem były wczorajsze obchody Międzynarodowego Dnia Higieny Menstruacyjnej. W tym czasie zorganizowano challenge na Instagramie: za każde zdjęcie z zasłoniętymi oczami z hasztagiem #podpaskizaopaski organizatorki przekażą paczkę podpasek dla dziewczynek i kobiet, które ich potrzebują.
Wystarczyło wziąć opaskę, zawiązać na oczach, sfotografować się, by pomóc innym.
W piątek została również otwarta wystawa „Otwórz oczy i zobacz", prezentująca różne doświadczenia menstruacji i kobiecości na świecie. Fotografie wykonane przez Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego będzie można zobaczyć w Elektrowni Powiśle w Warszawie do 18 czerwca.
Janat Fot. Marek Straszewski
– Dlaczego postanowiłyśmy połączyć się w Okresową Koalicję? Bo razem jesteśmy skuteczniejsze. Siła kobiet jest w ich wspólnocie. Dla nas, organizacji i fundacji, ekspertek i kobiet, które wiedzą, że temat ubóstwa menstruacyjnego jest tematem niesłychanie ważnym, jeśli nie najważniejszym z perspektywy kobiecości, to najwyższy czas, by rozpocząć zmiany. Tylko razem możemy wpłynąć na rzeczywistość, która nas otacza – mówiła „Wysokim Obcasom" Ada Klimaszewska z inicjatywy Różowa Skrzyneczka.
Sary Fot. Łukasz Bąk
Charakterystyczne skrzynki pojawiły się już w kilkuset miejscach w całej Polsce. Wśród postulatów Okresowej Koalicji znalazło się udostępnianie środków higieny menstruacyjnej w szkołach, domach dziecka, domach samotnej matki, ośrodkach dla osób w kryzysie bezdomności i więzieniach, a także szerzenie wiedzy o miesiączce wśród rodziców i opiekunów.
Johana Fot. Łukasz Bąk
Koalicji od 8 marca, od kiedy się zawiązała, udało się namówić sieć sklepów Biedronka do wspólnej akcji, w ramach której można przekazać środki higieniczne potrzebującym kobietom. Rozesłano także setki podpasek i tamponów do zakładów penitencjarnych, a w social mediach pojawiły się kampanie edukacyjne skierowane do rodziców nastolatek. - Liczy się też idea siostrzeństwa, tego że możemy na siebie liczyć - zauważa Dominika Kulczyk.
Jaqueline Fot. Tomasz Lazar
Szkocja rozdaje podpaski
Skutki ubóstwa menstruacyjnego zaczęły dostrzegać kolejne rządy na świecie. Darmowe podpaski pojawiły się w szkołach i na uczelniach nie tylko w Szkocji, ale też we Francji, Nowej Zelandii czy Wielkiej Brytanii.
Organizacje walczące z problemem wykluczenia menstruacyjnego w Polsce są zdania, że nadszedł czas, aby wprowadzić takie zmiany również w Polsce. Jak zauważają koalicjantki, bagatelizowanie tematu miesiączki w prostej drodze prowadzi do problemów zdrowia fizycznego. Brak profilaktyki i odpowiedniej opieki może prowadzić do rozwoju infekcji i niebezpiecznych chorób jak endometrioza czy nowotwory. Ale skutkiem są też problemy zdrowia psychicznego: lęk i wstyd związane z próbą ukrycia okresu, utrudnienie lub brak możliwości wykonywania codziennych obowiązków lub uczestnictwa w życiu społecznym. A wszystko razem może wpływać na naukę i pracę, a w konsekwencji na poziom wykształcenia i możliwość znalezienia dobrego zatrudnienia.
Statement odczytany podczas spotkania 28.05 przez Okresową Koalicję
• Dziś, w Międzynarodowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, apelujemy do polityków, liderów opinii, mediów i wszystkich, którym na sercu leży dobro kobiet: Otwórzcie oczy!
• Zerwijcie czerwoną opaskę, która nie pozwala Wam dostrzec problemu milionów osób w Polsce.
• Polska nie jest zieloną wyspą. Tu też mamy problem ubóstwa i wykluczenia menstruacyjnego.
• Musimy skończyć z tabu wokół miesiączki.
• Przez Wasze zasłanianie oczu cierpią kobiety, dziewczynki i osoby menstruujące w całej Polsce.
• Cierpią na brak dostępu do artykułów menstruacyjnych.
• Cierpią na brak odpowiednich toalet.
• Cierpią na niedostatek wiarygodnej i rzetelnej wiedzy.
• Cierpią, bo są stygmatyzowane, upokarzane i wyśmiewane przez otoczenie.
• Cierpią, bo nie mają dostępu do specjalistów i często nie mają diagnozy tak poważnych chorób, jak na przykład endometrioza.
• Cierpią, bo wielu też nie stać na zakup środków higienicznych, niezbędnych w trakcie okresu.
• Szczególnie narażone są na to kobiety z niepełnosprawnością, z przemocowych rodzin i związków, kobiety w zakładach penitencjarnych, w szpitalach i w kryzysie bezdomności, ale nie tylko.
• A nie powinny cierpieć, bo miesiączka jest naturalnym procesem biologicznym, którego doświadcza blisko połowa społeczeństwa i to przez znaczną część swojego życia.
• Chcemy, żeby każdy z nas i naszego otoczenia dostrzegł problem, jakim jest ubóstwo menstruacyjne.
• Chcemy, żeby nie bał się podejmować rozmów na ten temat.
• Chcemy wspólnymi siłami zadbać o edukację społeczeństwa w różnym wieku, z każdej grupy społecznej.
• Chcemy równego dostępu do wiedzy i środków higienicznych dla osób menstruujących.
• Czas zerwać czerwoną opaskę z oczu. Otwórzmy oczy!
***
Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach
Akcja społeczna Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów" i Fundacji „Gazety Wyborczej". Z uwagą i czułością przyglądamy się naszym relacjom – tym rodzinnym i tym z nami samymi – aby je uporządkować i z nową energią tworzyć świat po pandemii.
Artykuł jest częścią akcji „Otwórz oczy" zainicjowanej przez Okresową Koalicję w ramach Dnia Higieny Menstruacyjnej. Motywem inicjatywy jest czerwona opaska na oczach, symbolizująca niewidoczność tematu menstruacji w naszym społeczeństwie. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem ubóstwa menstruacyjnego oraz jego negatywne konsekwencje.
A 90% facetów nie rozmawia o sikaniu z porannym drągalem przy kobietach. Pora to zmienić, w poniedziałek koleżanki z pracy przekonają się, jakie mamy ciężkie życie.
I po uzyciu takiej musisz wyrzucić majtki, spodnie.
Plamy zkrwi strasznie trudno sie spierają.
Jak nazwa wskazuje, zmazy są nocne, a miesiączka jest dzienna i nocna. Prześcieradło można wyprać, wyschnie do kolejnej nocy. Majtki nie przyjmą krwi miesiączkowej, brak zabezpieczenia higienicznego (tampony, podpaski), spowoduje widoczne krwawienie, zaplamienie często jedynej odzieży dziewczyn. Spermę się wytrze, jest bezbarwna, no może biaława. Krew jest czerwona, widoczna na każdym materiale. Wiedziałaś/eś o tym?