Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

50 Śmiałych 2020. Kobiety, które zmieniają świat na lepsze [MULTIREPORTAŻ]

Najbogatsza kobieta w Polsce, która pokazała, że duże pieniądze mogą iść w parze z wrażliwością społeczną, troską o drugiego człowieka, zaangażowaniem w rozwiązywanie problemów ludzi najsłabszych. Założona w 2013 roku i prowadzona przez nią Kulczyk Foundation z rozmachem działa charytatywnie na całym świecie. Zrealizowała projekty pomocowe w 63 krajach.

W ramach projektu „Żółty talerz” finansuje tysiące posiłków dla najuboższych dzieci w Polsce.

W 2020 roku po raz kolejny wsparła Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Szczególną wagę przywiązuje do wspierania kobiet i dzieci w Polsce oraz w krajach rozwijających się. Ale nie tylko. W marcu tego roku przekazała 20 mln zł na walkę z koronawirusem. Kwota ta została przeznaczona m.in. na zakup 57 ton sprzętu ochronnego dla lekarzy (kombinezony, maseczki, przyłbice). W październiku dołączyła do Foundry, elitarnej grupy światowych przedsiębiorców zaangażowanych w międzynarodową działalność dobroczynną. Celem tej współpracy jest przeciwdziałanie zjawisku ubóstwa menstruacyjnego.

W roku 2020 przeprowadziła też rewolucję w naszych domach. W ramach kampanii społecznej „Czułość i wolność”, której jest pomysłodawczynią i inicjatorką, od marca na łamach „Wysokich Obcasów” i „Wolnej Soboty” oraz na wysokieobcasy.pl publikujemy teksty, które zmieniają świat wokół nas.

– Świat z jakiegoś powodu zafundował sobie i nam rewolucję – mówiła Dominika Kulczyk w marcu tego roku. – Wreszcie przyszedł czas na nową, bardziej kobiecą wersję świata. Patriarchat i maczyzm odchodzą w przeszłość. To empatyczna wrażliwość jest istotą człowieczeństwa, a odwaga przyznania się do niej daje prawdziwą siłę. Jej źródłem jest kobieca czułość i troska. Więcej czułości i więcej wolności. One zaczynają się w naszych domach, rodzinach, związkach, relacjach. Jeśli nie skorzystać teraz z podsuniętej szansy, to kiedy? Zmieńmy siebie, nasze relacje i świat. Krok po kroku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.