Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Słuchaj uważnie i aktywnie 

Rozmawiając z osobą starszą, musimy przede wszystkim kierować się empatią. Starajmy się nie pomijać tego, co dla naszej mamy, babci czy starszego sąsiada jest ważne.  

Mów tak, by cię słyszano 

Zaczynając rozmowę ze starszą osobą, upewnijmy się, czy dobrze nas słyszy - jeśli ma problemy ze słuchem starajmy się mówić wyraźnie, głośniej i powoli - to zdecydowanie pomoże zachować spokojną atmosferę i nie sprawi, że nasz rozmówca poczuje się zestresowany. 

Nie unikaj trudnych tematów 

Nie unikajmy też rozmawiania o problemach czy troskach, z którymi starsza osoba mierzy się na co dzień - unikanie trudnych tematów nie jest wspierające, a możliwość wygadania się może działać terapeutycznie. 

Postaw na przyjemności 

Dobrym sposobem przekierowania rozmowy na tematy pozytywne jest odniesienie się do wspomnień - starsze osoby mają znacznie lepszą pamięć długotrwałą i łatwiej im przywołać dobre przeżycia i emocje z przeszłości, niż te, które wydarzyły się niedawno. Innym pomysłem jest rozmowa o rzeczach, które mogą sprawiać przyjemność: ulubionych miejscach, smakach czy wspomnieniach - czyli o tym, co każdy z nas lubi. 

Mów o sukcesach 

Rozmawiając z babcią czy dziadkiem przy okazji spotkań rodzinnych pozytywnych bodźców może też dostarczyć podzielenie się sukcesami czy informacjami o rzeczach, które uważamy za dobre, a które przytrafiły nam się niedawno. 

Pomiń politykę, religię i seks 

I ostatnia porada, wynikająca z zasad savoir vivre (przydaje się nie tylko w rozmowie ze starszą osobą): omijajmy tematy odnoszące się do polityki, religii czy seksu - te zwiększają ryzyko wystąpienia napięć i trudnych emocji. 

***

Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach

Tekst powstał w ramach akcji społecznej Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów” i Fundacji „Gazety Wyborczej”.

Z uwagą i czułością przyglądamy się naszym relacjom – tym rodzinnym i tym z nami samymi – aby je uporządkować i z nową energią tworzyć świat po pandemii. Rozmawiamy o lękach, które towarzyszą wielu z nas, o podziale obowiązków i pomysłach na to, jak przygotować siebie i swoich najbliższych na nowy świat. Chcemy tworzyć nową rzeczywistość. Chcemy rozmawiać o wolności kobiet w sferze świadomości, cielesności i bytu.

Wszystkie publikowane do tej pory materiały można znaleźć na stronie Kulczykfoundation.org.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.