Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Seks, psychologia, życie: zapisz się na newslettery "Wysokich Obcasów"

Wysokie Obcasy Extra na Prenumerata24.pl
ZAMÓW MIESIĘCZNIK Z BEZPŁATNĄ DOSTAWĄ DO DOMU

Sama nigdy nie zapomnę, gdy jako 14-latka, chodząc do gimnazjum, co lekcję stałam w kolejce do damskiej toalety, by zmienić podpaskę, z duszą na ramieniu, modląc się, żeby nic nie przeciekło. Pewnego dnia podczas dwóch z rzędu godzin religii ksiądz nie wypuścił nas na przerwę, bo oglądaliśmy film. Miałam nocną podpaskę (jak zawsze w dzień), jednak wstając, by wyjść z klasy, zobaczyłam na krześle czerwoną plamę. Wiedziałam, co to oznacza, i myślałam, że spalę się ze wstydu. Od razu ogarnęło mnie poczucie, że wszyscy to zauważyli, zrobiło mi się słabo.

Innym razem nocowałam z przyjaciółką w wakacje u jej babci. Obudziłam się rano, czując, że coś jest nie tak. Gdy wstałam, zobaczyłam dużą czerwoną plamę i rozpłakałam się, bo nie miałam pojęcia, co zrobić, nie byłam nawet u siebie w domu. Moja przyjaciółka wykazała się zrozumieniem, poszła zmyć krew z prześcieradła. Podziękowałam jej, ale nadal czułam się winna, jakbym zrobiła coś złego.

Od zawsze miałam obfite miesiączki, koleżanki nie chciały pożyczać ode mnie podpasek, bo miałam tylko te największe, najgrubsze, nocne. Pół roku temu, gdy po raz kolejny ubrudziłam sobie ubranie, poduszkę i oczywiście prześcieradło, stwierdziłam, że dalej tak nie mogę. (...) Poszłam z mamą prywatnie do ginekologa (...) i od tamtego czasu przyjmuję tabletki hormonalne regulujące okres. Chciałabym, żeby młode dziewczyny rozmawiały o miesiączce ze swoimi rodzicami, żeby mogły liczyć na pomoc koleżanek tak jak ja i żeby nigdy nie czuły się WINNE TYLKO DLATEGO, ŻE MAJĄ OKRES.

Aleksandra

Piszcie do nas: listy@wysokieobcasy.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.