Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Seks, psychologia, życie: zapisz się na newslettery "Wysokich Obcasów"

Anna Kasprzak - wiceprezydent na region Europy Centralnej i Wschodniej w Medtronic, międzynarodowej firmie zapewniającej rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia

Martyna Słowik: Z jakimi stereotypami na temat kobiet w pracy spotyka się pani najczęściej?

Anna Kasprzak: Dwa najczęstsze są przeciwstawne, a jednocześnie są rolami, które otoczenie narzuca kobiecie albo ona sama sobie narzuca.

Wysokie Obcasy Extra na Prenumerata24.pl
ZAMÓW MIESIĘCZNIK Z BEZPŁATNĄ DOSTAWĄ DO DOMU

Pierwszy to stereotyp tzw. dzielnej kobiety – pracującej zawodowo, ale jednocześnie wzorowej matki Polki, która żyje w cieniu mężczyzny. Drugi to stereotyp kobiety robiącej karierę, która zupełnie rezygnuje z atutów swojej kobiecości, np. macierzyństwa, na rzecz pracy zawodowej. Myślę, że żaden z nich nie jest dobry. Kobiety nie powinny nigdy tracić z pola widzenia siebie, swojego szczęścia i rozwoju. Widzę, że kobiety często starają się dopasować, ponieważ myślą, że np. pokazanie emocji obnaży ich miękkość i być może zostaną uznane za niewystarczająco silnego lidera. To błąd. Kobiety przede wszystkim powinny być sobą. Tylko to pozwoli im się spełnić w życiu zawodowym, ale i rodzinnym.

Starają się państwo przeciwdziałać stereotypom płci w firmie?

– Tak. Naszą wartością jest szacunek dla wszystkich, bez względu na płeć, kolor skóry czy orientację seksualną. Rola liderów i organizacji polega na tym, żeby stworzyć środowisko, w którym pojawią się inicjatywy wspierające rozwój kobiet – zawodowy i osobisty. Bo to, że kobieta pracuje i osiąga sukcesy w pracy, nie znaczy, że nie może jednocześnie spełniać się w życiu prywatnym – mieć partnera, dzieci. Organizacja, w której kobieta pracuje, nie powinna przeciwstawiać sobie tych dwóch sfer.

A co konkretnie robicie?

– Prężnie działa u nas organizacja Medtronic Women’s Network. Jej celem jest wspieranie kobiet w rozwoju zawodowym, ale też zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym. Liczy już prawie 16 tys. członków na całym świecie, w Polsce to 260 osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Bo mężczyźni też angażują się w rozwój zawodowy koleżanek, i to warto podkreślać. Organizujemy spotkania z inspirującymi osobami, takimi jak himalaistka Kinga Baranowska, która opowiadała, jak pokonywać strach i własne bariery, czy pisarka Krystyna Kofta i dziennikarka Joanna Górska, które podzieliły się z naszymi pracownikami swoją historią walki z rakiem piersi. Organizujemy warsztaty, np. z zakresu pokonywania własnych ograniczeń, zarządzania czasem czy elevator pitch – „prezentacji windowej”, w której chodzi o to, aby w jak najlepszy sposób przedstawić swoją ofertę, np. biznes, pomysł, w 30 sekund, czyli tyle, ile przeciętna winda jedzie od parteru na najwyższe piętro z Maciejem Orłosiem, ale i np. kurs jogi.

Dbamy o to, żeby w każdej rekrutacji znalazły się mocne kandydatki – kobiety. Od naszych rekruterów oczekujemy, żeby na stanowiska menedżerskie na short liście znalazło się przynajmniej 60 proc. kobiet. Jesteśmy w stanie nawet dłużej poczekać z wypełnieniem danego stanowiska, jeśli ten parytet nie jest zachowany.

W Medtronic mamy jasno wyznaczony korporacyjny cel: minimum 40 proc. najwyższego kierownictwa powinny stanowić kobiety. Nie tylko globalnie, ale również w poszczególnych krajach czy regionach. W Polsce przekroczyliśmy ten cel już dwa lata temu. W makroregionie, którym kieruję, w kadrze kierowniczej mamy już 34 proc. kobiet.

Badania australijskiej Workplace Gender Equality Agency z czerwca pokazują, że zwiększenie liczby kobiet na wysokich stanowiskach zwiększa wartość rynkową firmy o 10 proc. lub więcej. Przedsiębiorstwa, które doceniają różnorodność płci na najwyższych stanowiskach, po prostu wygrywają – działają efektywniej i wyróżniają się na rynku. To najlepszy dowód na to, że wszelkie krzywdzące dla kobiet stereotypy nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości biznesowej.

***

Czułość i wolność. Budujmy równowagę w relacjach

Akcja społeczna Kulczyk Foundation, „Wysokich Obcasów” i Fundacji „Gazety Wyborczej”.

Z uwagą i czułością przyglądamy się rodzinnym relacjom, które w tym trudnym czasie są szczególnie ważne, a ich uporządkowanie - niezbędne do tego, by z nową energią tworzyć świat po pandemii. Rozmawiamy o lękach, które towarzyszą wielu z nas, o podziale obowiązków i pomysłach na to, jak przygotować siebie i swoich najbliższych na nowy świat.

Wszystkie publikowane dotąd materiały można znaleźć na stronie Kulczykfoundation.org.pl/czulosc-i-wolnosc

Kulczykfoundation.org.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.