Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nadmiar bliskości odbieramy jako opresję, a nie okazję do wzmacniania relacji. By tego uniknąć, trzeba przekierować uwagę na to, co jest dobre w nas i w naszych bliskich. Proponujemy kilka prostych sposobów na to, jak to zrobić.

Czułe spojrzenie i docenienie

Codzienność w domu nie zawsze sprzyja zwiększaniu uważności – często niczym na autopilocie przebiegamy od zadania do zadania i wieczorem tylko uświadamiamy sobie, że minął kolejny dzień. Zapraszamy was do spędzenia jednego dnia na uważnej i pozbawionej uprzedzeń obserwacji domowników. Postarajcie się z czułością przyjrzeć temu, jak funkcjonują, jak przeżywają różne uczucia, jak wykonują niektóre zadania (pewnie inaczej niż wy).
Pytania, jakie warto sobie zadać, znajdziecie TUTAJ

Wyrażenie wdzięczności 

Po tym, jak już sobie uświadomicie, co cenicie w bliskich wam osobach, warto zwrócić uwagę na to, za co jesteście im wdzięczni – czasami to konkretny gest, pocieszenie, a czasami samo to, że po prostu są. Zachęcamy was do wyrażenia wprost tej wdzięczności. 

Wyrazy wdzięczności czy komplementy możecie zapisywać na karteczkach, wypowiedzieć, zapisać na lustrze – w jakikolwiek sposób najskuteczniej docierający do danej osoby. Pamiętajcie, że nie do każdego najmocniej przemawiają słowa – są osoby, dla których ważniejszy będzie czuły gest, poświęcenie pełnej uwagi, drobny podarunek czy konkretne działanie. Każdy ma swój preferowany „język miłości”, jak nazwał to już lata temu psychoterapeuta par Gary Chapman.
Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób zrozumiale wyrażać swoje pozytywne uczucia wobec bliskiej osoby, możecie zrobić test „5 języków miłości”.

Kilka pomysłów na to, jak oswajać wysokie natężenie bliskości w domu i zadbać o to, by było w nim więcej czułości i wolności, znajdziecie TUTAJ

Tekst i ćwiczenia opracowane przez zespół projektowy Kulczyk Foundation: Annę Gajewską, Dorotę Kuszyńską, Annę Samsel i Martę Tomaszewską

Kulczykfoundation.org.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.