Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pandemia koronawirusa skomplikowała nam codzienność. Liczba dodatkowych obowiązków, jakie spadły na każdego z nas, może przygniatać. Niełatwo jest zaplanować wszystko tak, aby zachować balans między obciążeniami a czasem dla siebie i najbliższych. Nie wszystko też da się po prostu zaplanować. Trudna sytuacja wymaga szczególnego dbania o siebie samego i - w miarę naszych możliwości - o bliskich.

Utrzymywanie równowagi, zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy odpoczynkiem, regeneracją sił, dbaniem o relacje rodzinne a codziennymi pracami domowymi to nie lada wyzwanie. Co może w tym pomóc? Proponujemy skorzystanie z naszego domowego rozkładu jazdy – rodzaju planera rodzinnego, który pomoże utrzymać równowagę w czasie tej jazdy bez trzymanki, jaką chwilami mamy w domu.

Ustalenie priorytetowych zadań 

Wiadomo, że nie zawsze zrealizujemy wszystko, co sobie zaplanujemy. Dlatego warto określić to, co jest najważniejsze w danym tygodniu. Zachęcamy do spojrzenia na każdy kolejny tydzień tak, by już w planie znalazł się niezbędny dla każdego domownika margines wolności. Może część zadań straciła znaczenie?

Zapiszcie w planerze to, co jest naprawdę kluczowe w danym tygodniu. W ten sposób łatwiej będzie wam na bieżąco decydować, czy to, co macie w planach na dany dzień, należy wciskać w harmonogram. Może lepiej skupić się na tych najważniejszych zadaniach, a pozostały czas poświęcić na regenerację po całym dniu pracy.

Określenie wartości i ich realizacji

Wspólnie zastanówcie się, jakie macie rodzinne wartości i jak chcecie je w danym tygodniu realizować. Jeśli wśród nich znajdzie się poczucie bezpieczeństwa, to być może zapewnicie je sobie przeglądając dokumenty i sprawdzając, czy wszystkie ubezpieczenia są aktualne. A może poczucie bezpieczeństwa wiąże się raczej z zadbaniem o zdrowie bliskich? Wtedy rozwiązaniem będzie wprowadzenie zasady właściwego mycia rąk i dezynfekcji zakupów. Przyjrzyjcie się swoim wartościom i ustalcie z domownikami choć jedną czynność, która pozwoli wam je realizować w praktyce.  

Pamiętanie o czułości 

W planerze znajduje się „przypominajka” o czułości. Jej celem jest przypominanie o tym, że czułość warto okazywać codziennie, słowem bądź gestem. Gdy skupiamy się na realizacji codziennych zadań, zapominamy o poświęceniu chwili na przytulenie bliskiej osoby, przygotowanie ulubionej herbaty czy docenienie dziecięcego rysunku.

Poczucie sprawczości 

Kolejnym elementem naszego planera jest narzędzie, które pomoże zwrócić wam uwagę na to, jak wiele robicie w domu. Obowiązki domowe, czas przeznaczony na pracę i naukę, a także czas wolny (dla siebie i dla rodziny) – to suma wielu zadań domowych. Czasem to tylko wykonanie telefonu czy zrobienie przelewu za rachunek za prąd. Innym razem zaplanowanie zakupów spożywczych tak, aby przygotować z nich posiłki dla całej rodziny. Wszystkie te czynności zajmują czas i uwagę. Abyście poczuli i zobaczyli, ile robicie, możecie kolorować serduszka w rubryce z obowiązkami domowymi i przyjemnościami.

Wypełniając codzienne obowiązki nie zapominajcie o znalezieniu czasu na odpoczynek oraz o czasie spędzonym z najbliższymi. Budujmy równowagę w naszych relacjach.

Inne pomysły na wykorzystanie planera

  • Jeśli chcecie zobaczyć, kto czym najczęściej zajmuje się w domu, przydzielcie sobie w domu kolory – i tymi kolorami kolorujcie lub wpisujcie serduszka w kolumnach przy konkretnych typach obowiązków. Możecie też między sobą ustalić, że np. 1 serduszko to 15 minut spędzonych na danej czynności. Pod koniec tygodnia jasne będzie, kto na jakich czynnościach spędził najwięcej czasu. 
  • Jeżeli chcecie zwrócić większą uwagę na utrzymywanie bardziej odpowiadającej wam równowagi między pracą, nauką i obowiązkami a odpoczynkiem i przyjemnościami, możecie nadać konkretny kolor poszczególnym kategoriom czynności. Np. czas dla rodziny i dla siebie mógłby być oznaczany i wpisywany do planu na żółto, praca czy nauka na zielono, a obowiązki domowe na niebiesko. To, co chcielibyście ograniczyć - na czerwono. Po tygodniu notowania od razu zobaczycie, jak to się teraz w waszym domu rozkłada i łatwiej będzie wam zastanowić się, co moglibyście zmodyfikować, aby tydzień układał się bardziej harmonijnie. 
  • Planer może wam służyć do wpisywania podstawowych zaplanowanych spraw, ale też do odnotowywania pod wieczór tego, co się w danym dniu wydarzyło. Pomyślcie, jaka byłaby to pamiątka na przyszłość – wasz rodzinny dziennik z czasów pandemii! 

POBIERZ DOMOWY ROZKŁAD JAZDY

Tekst i koncepcja planera opracowane zostały przez zespół Kulczyk Foundation: Annę Gajewską i Dorotę Kuszyńską

Kulczykfoundation.org.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.