Nie wiadomo dokładnie, dlaczego dzień zakochanych przypada na 14 lutego, ani dlaczego patronuje mu święty Walenty. Historia Walentynek jest bardzo tajemnicza. Uważa się, że współczesne Walentynki mają korzenie zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i rzymskiej. Jedna z legend głosi, że święto to wywodzi się ze starożytnego rzymskiego festiwalu Lupercalia, święta płodności, które obchodzono każdego roku 15 lutego. Wraz z rozwojem chrześcijaństwa w Europie, wiele pogańskich świąt zostało przemianowanych i poświęconych męczennikom. Tak było też z Lupercalią.

W 496 roku, za sprawą papieża Gelazjusza, święto nie tylko zyskało nowego patrona, którym został święty Walenty, męczennik żyjący w III wieku, ale i nową datę – 14 lutego. Był to dzień śmierci Walentego. Kim był święty Walenty? Podobno było ich w tym czasie aż trzech. Prawdopodobnie jednak chodzi o biskupa Walentego, który sprzeciwił się wydanemu przez cesarza Klaudiusza II zakazowi zawierania małżeństw przez żołnierzy. Święty Walenty, na przekór cesarzowi, organizował dla zakochanych tajne ceremonie zaślubin, za co został skazany na śmierć.

Materiał Promocyjny PartneraMateriał Promocyjny Partnera 

Prezent na Walentynki

Walentynki zostały spopularyzowane w średniowieczu, dzisiaj obchodzone są na całym świecie. Niemal od początku istnienia święta nieodłącznym jego elementem były kartki. Wręczali je sobie zakochani, wyznając w ten sposób miłość. Z biegiem lat prezenty zaczęto urozmaicać. 14 lutego ukochanych obdarowuje się kwiatami, czekoladkami, zaprasza na romantyczna kolacje, a chcąc, by prezent towarzyszył na co dzień – wręcza się biżuterię. Biżuteria ma wyjątkową moc – nie tylko dlatego, że to pięknie opakowane emocje. To prezent, do którego stale się wraca, który przypomina o bliskiej osobie i o dniu, w którym został wręczony.

Miłość ma wiele twarzy

Przez wieki 14 lutego celebrowano wyłącznie miłość romantyczną, głębokie uczucie łączące dwoje ludzi. Wstydliwi za pośrednictwem wysyłanych kartek otwierali swoje serca, bardziej odważni wykorzystywali okazję, by prosić damy swoich serc o rękę. W ostatnich latach podejście do święta ewoluowało. Na zmiany wpłynęła różnorodność łączących ludzi relacji. Te zmiany dostrzega Pandora. Biżuteryjna marka, nową kolekcją, zachęca do celebrowania 14 lutego nie tylko romantycznego uczucia, ale każdej relacji – przyjacielskiej czy chociażby rodzicielskiej.

Materiał Promocyjny PartneraMateriał Promocyjny Partnera 

Niedoskonałości miłości

Walentynkowa kolekcja Pandory to hołd złożony każdej miłości. Jej motywem przewodnim jest serce – symbol Walentynek. Serce jest nieodłącznym DNA Pandory. W kolekcji przygotowanej z okazji dnia 14 lutego pojawia się jego nowy, odręczny projekt. Asymetryczne, nieidealne serce, pokazuje, że miłość ma wiele twarzy, nie zawsze musi być doskonała, ale to zawsze piękne uczucie łączące ludzi. W walentynkowej kolekcji Pandory znaleźć można nowe charmsy Reflexions wykonane ze srebra lub Pandora Rose – unikalnego stopu metali platerowanego 14-karatowym różowym złotem. Dwustronne elementy w kształcie serca – z jednej strony gładkie, z drugiej ozdobione kamieniami lub logo Pandory, odzwierciedlają wagę relacji zarówno mniej, jak i bardziej romantycznych.

Wśród walentynkowych propozycji Pandory znaleźć można subtelne kolczyki o klasycznym kształcie serca, pierścionki z motywem czy pasmem serc oraz naszyjniki. A jeśli nie serca, to może motyw kwiatowy? W kolekcji Pandory znajdziemy odpowiedź na różne gusta i potrzeby. Biżuteria spełni oczekiwania ukochanej, przyjaciółki, mamy czy innej ważnej w naszym życiu kobiety. Status wolna? Nie ma lepszej okazji, żeby zrobić coś dla siebie. W Walentynki możemy świętować każdą miłość, zamykając emocje w biżuteryjnych dziełach sztuki Pandory i wracać do nich każdego dnia.