Przynajmniej jedną koszulę ma w swojej szafie każdy mężczyzna. Jednym przydaje się tylko podczas wyjątkowych uroczystości, dla innych to obowiązkowy element codziennych stylizacji. Koszule zajmują sporo miejsca w szafach menadżerów, prawników, dyrektorów, polityków, wszystkich, których w pracy obowiązuje biznesowy dress code. Są podstawą każdego eleganckiego ubioru, a umiejętne ich zestawianie, w zależności od okazji, świadczy o wysokim poczuciu stylu.

Aby jednak spełniały swoją rolę, koszule muszą być odpowiednio dopasowane. Chodzi nie tylko o zestawienie koloru z pozostałymi elementami ubioru, ale przede wszystkim o rozmiar, krój i materiał. Chcąc wyglądać profesjonalnie, koszula musi leżeć doskonale. Efekt mogą zepsuć zbyt długie rękawy, zbierający się w okolicach bioder materiał, dodający dodatkowych kilogramów, czy zbyt ciasny kołnierzyk.

Materiał PartneraMateriał Partnera (Wólczanka)

Rozmiar najważniejszy

Jak więc wybrać swój ideał? Najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. W przypadku koszuli ważne są dwie składowe: rozmiar kołnierzyka oraz wzrost jej użytkownika. Rozmiar kołnierzyka to nic innego jak obwód szyi mierzony w centymetrach i powiększony o szerokość palca. Prawidłowo dobrany kołnierzyk powinien więc przylegać do ciała w taki sposób, aby między szyję a koszulę można było swobodnie włożyć palec. Istotny jest także kształt kołnierzyka. Powinien być dopasowany do kształtu twarzy i długości szyi. Mężczyźni o okrąglejszej twarzy i krótszej szyi, powinni wybierać koszule z wąskim kołnierzem tzw. kent, panowie o szczupłej i pociągłej twarzy oraz wąskiej szyi – kołnierzyki o szerokim rozstawie końcówki tzw. włoskie.

Dużą uwagę trzeba przywiązać do wzrostu. Choć każdy mężczyzna doskonale zna tę wartość, to nie zawsze przekłada się on do rozmiaru koszuli w skali jeden do jednego. Ważniejsze jest to, jak leży koszula niż to, czy jej rozmiar idealnie pokrywa się ze wzrostem jej użytkownika. Dobrze dobraną koszulę można swobodnie włożyć w spodnie, nie martwiąc się, że przy dynamiczniejszych ruchach znajdzie się na zewnątrz. Jednocześnie nie powinno jej być na tyle dużo, by zbierała się w okolicach bioder, dając efekt posiadania zbędnych kilogramów. Kupując koszulę, warto zwrócić uwagę również na jej krój. Szczupli panowie mogą wybierać koszule o kroju typu slim fit, który podkreśla sylwetką. Mężczyznom, którym nie po drodze ze sportową figurą, poleca się koszule typu regular fit. Kolejną kwestią jest długość mankietów. Przyjmuje się, że rękaw koszuli powinien sięgać za nadgarstek i wystawać około jednego centymetra spod rękawa marynarki. Aby ustalić długość rękawa, należy zmierzyć odległość od ramienia do nadgarstka przy lekko zgiętym łokciu. Co z zakończeniem mankietów? Na co dzień do pracy poleca się mankiet na guziki, na specjalne okazje czy bardzo formalne spotkania – mankiet na spinki.

Materiał PartneraMateriał Partnera (Wólczanka)

Materiał ma znaczenie

Koszula idealna to taka, w której nie tylko dobrze się wygląda, ale i świetnie się czuje. To dlatego istotny, obok rozmiaru, jest także materiał, z którego jest stworzona. Elegancka koszula powinna być wykonana z wysokiej jakości bawełny i składać się z niej w 100 proc. Sztuczne materiały nie tylko źle wyglądają, ale i są niekomfortowe. Przez to, że „nie oddychają”, szybko powodują dyskomfort, a w połączeniu z marynarką, stają się trudne w noszeniu przez cały dzień. Niemniej istotną kwestią, która ma wpływ na całą stylizację i świadczy o dobrym guście oraz znajomości dress code’u jest kolor koszuli. Za „klasyk” uchodzi biel. Uważana jest za najbardziej elegancką i najbezpieczniejszą. Stanowi doskonałe tło dla ciekawych krawatów czy wyszukanych poszewek. Można bezpiecznie zestawiać ją nie tylko z marynarkami o różnych kolorach i fakturach, ale przy mniej formalnych okazjach – założyć do dżinsów czy chinosów, ciesząc się wygodą i efektem sportowej elegancji.

Materiał PartneraMateriał Partnera (Wólczanka)

Biała koszula świetnie wygląda pod kolorowymi swetrami czy kardiganami. Tuż za nią plasuje się koszula błękitna oraz pozostałe jasne kolory – także uznawane za jedne z najbardziej eleganckich i bezpiecznych. Panowie, których na co dzień nie obowiązuje ścisły dress code, mogą wybierać spośród innych, ciekawych wzorów i kolorów, dobierając je do koloru karnacji, ale też do pozostałych części garderoby, z którymi będą zestawiane.

Wyjątkowy element garderoby

Koszule są kwintesencją dobrego stylu. Ich wybór nie może być przypadkowy. Jeśli sprawia trudność, warto oprzeć się na wiedzy i doświadczeniu pracowników sklepów, które je oferują. Koszula powinna być dobrana nie tylko pod kątem rozmiaru, ale i obowiązującego w pracy dress code’u czy stylu życia. Dla mężczyzn, którzy noszą ją na co dzień, to niemal druga skóra. Musi zapewniać wygodę, dodawać pewności siebie i budować profesjonalny wizerunek. Właściwy wybór koszuli jest ważny nawet wtedy, gdy zakłada się ją tylko na specjalne okazje. To dzięki niej każdy mężczyzna odkrywa drzemiący w sobie pierwiastek elegancji. Warto poświęcić trochę czasu, by go w pełni wydobyć.