W całych Niemczech, niemalże w każdym zakątku kraju, znaleźć można zamki, pałace, twierdze i fortece. To perły architektoniczne. Jak w kalejdoskopie, można dzięki nim poznać wszystkie style minionych epok. Ale nie tylko to wpływa na ich atrakcyjność. Zachwycają swym położeniem, na skalistych wzgórzach, wśród przepięknych krajobrazów i świetnie zachowanymi wnętrzami. To prawdziwa gratka dla miłośników historii.

Manufaktura porcelany

Za najstarszy zamek rezydencyjny w Niemczech uchodzi Albrechtsburg. Został zbudowany w latach 1471-1524 na zlecenie rządzących wspólnie w Saksonii braci Ernesta i Albrechta. Późnogotycka budowla zamkowa przez większość czasu stała jednak pusta. Zanim została wybudowana, bracia podzielili między siebie majątek. Żaden z nich nie zamieszkał w Albrechtsburgu. Życie tchnął w budowlę dopiero August II Mocny. Zatrudnieni przez niego alchemicy w komnatach zamku produkowali porcelanę. Była to pierwsza manufaktura porcelany w Europie. Dzisiaj można ją zwiedzić. Do obejrzenia udostępniono wszystkie piętra budowli.

ZAMEK ALBRECHTSBURGZAMEK ALBRECHTSBURG DZT/ DEUTSCHLAND ABGELICHTET MEDIENPRODUKTION

Jak w bajce

Obowiązkowym punktem na zamkowej mapie Niemiec jest Neuschwanstein. To jeden z najpiękniejszych i zarazem najbardziej znanych zamków w Niemczech. Znajduje się Alpach, w południowej Bawarii. To symbol wyidealizowanej architektury romantycznej. Powstał w 1869 roku za czasów Ludwika II. Uważany jest za jeden z najbardziej malowniczych zamków na świecie. Położony na stromych, skalnych ścianach, w otoczeniu bujnych drzew, rokrocznie przyciąga ponad milion turystów. Jego nazwa, tłumaczona dosłownie Nowy Kamienny Łabędź. Wizerunki łabędzi można znaleźć w całym zamku. Wewnątrz obejrzeć można między innymi okazałą salę tronową, królewską sypialnię czy „Salę Śpiewaków”.

ZAMEK NEUSCHWANSTEINZAMEK NEUSCHWANSTEIN DZT/ DEUTSCHLAND ABGELICHTET MEDIENPRODUKTION

Zwiedzając Neuschwanstein, warto udać się także do znajdującego się w niedalekiej odległości zamku Hohenschwangau. Został on zbudowany w XIX wieku na ruinach XII-wiecznej twierdzy. Podobnie jak Neuschwanstein, wznosi się na wzgórzu. Warto się na nie wspiąć i nie tylko zajrzeć do zamku, ale też zobaczyć zamkowe ogrody. Jest tu kilka punktów widokowych, z których można podziwiać wspaniałą panoramę regionu. Z Neuschwanstein związany jest pośrednio jeszcze jeden zamek. Mowa o wybudowanym w 1067 roku zamku Wartburg, znajdującym się w miejscowości Eisenach w Turyngii. Budując Neuschwanstein, wzorowano się właśnie na nim. Wartburg, w 1999 roku, jako pierwszy zamek w Niemczech, został umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W komnatach zamku ukrywał się przed prześladowaniami Marcin Luter i tu przełożył Nowy Testament na język niemiecki. Wielokrotnie bywał tu Johann Wolfgang von Goethe, tutaj także akcję swej najsłynniejszej opery „Tannhäuser” umieścił Ryszard Wagner.

ZAMEK NEUSCHWANSTEINZAMEK NEUSCHWANSTEIN DZT / FRANCESCO CAROVILLANO

Zamkowy skarbiec

Dużą sławą w Niemczech cieszy się także zamek Hohenzollernów. Wzniesiono go w XIX wieku, z polecenia króla Fryderyka Wilhelma IV, na zalesionej skale Jury Szwabskiej. Prace budowlane rozpoczęto w 1852 roku, ukończono 15 lat później. W zamku znajduje się 140 pokoi. Obejrzeć można tu między innymi bibliotekę z przepięknymi malowidłami ściennymi, sypialnię króla, salę z drzewami genealogicznymi i błękitny salon królowej. W skarbcu kryją się pruskie pamiątki, w tym korona cesarza Wilhelma II. W okolicy zamku jest sporo atrakcji. Warto zajrzeć choćby do Ulmer Münster. To zabytkowy kościół luterański w stylu gotyckim, szczycący się najwyższą na świecie iglicą i pięknie rzeźbionym chórem.

ZAMEK HOHENZOLLERNZAMEK HOHENZOLLERN DZT /FLORIAN TRYKOWSKI

Wyjątkowych zamków jest w Niemczech wiele. Wypada wspomnieć chociażby o Eltz, ukrytym w niezwykłej scenerii, w dolinie odchodzącej od rzeki Mozeli. Zamek jest jedną z największych atrakcji Nadrenii i jednym z ważniejszych przykładów architektury późnogotyckiej. Warta obejrzenia jest również twierdza Königstein. Położona w samym sercu Saksonii, należy do jednych z najpiękniejszych umocnień tego typu w Europie. Ma powierzchnię 13 boisk piłkarskich. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu na szczycie płaskiej skały i wysokim murom obronnym, twierdza nigdy nie została zdobyta.

ZAMEK ELTZZAMEK ELTZ DZT/ REMY BRAND

Szlakiem zamków i… piwa

Zamków jest w Niemczech tak dużo, że powstały dedykowane im szlaki turystyczne. Wytyczono aż trzy trasy. Castle Road, czyli szlak zamków, rozciąga się na długości 1200 kilometrów. Na trasie zlokalizowanych jest aż 70 obiektów. To nie tylko zamki, ale i baśniowe pałace i okazałe posiadłości. Trasa to prawdziwa podróż w czasie, pozwalająca poczuć klimat średniowiecznych miast, dostarczająca mnóstwa historycznej wiedzy i zachwycająca wspaniałymi widokami. Zwiedzanie zamków można połączyć także ze smakowaniem piwa. Druga wytyczona trasa to Szlak Zamków i Piwa. Mierzy 500 kilometrów długości. Na trasie można podziwiać nie tylko najbardziej urokliwe zamki, ale i browary czy muzea piwa, przy tym delektować się smakiem wielu różnych rodzajów tego trunku. Okazałe zamki można poznawać także wędrując Szlakiem Hohenzollernów. Jego długość to około 300 kilometrów.

Niezależnie od tego, którą trasę się wybierze, czy skorzysta z wytyczonych szlaków, czy na własną rękę odwiedzi najciekawsze obiekty – jedno jest pewne – taka wycieczka na długo pozostanie w pamięci, a historyczna wiedza, której dostarczy, pozwoli inaczej spojrzeć na minione wieki.

Materiał przygotowany we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki.