We wszystkich zakątkach Niemiec można znaleźć miejsca, w których leczy się ciało i duszę, które pozwalają powrócić do zdrowia, odpocząć od obowiązków, wyciszyć się i nabrać dystansu do codziennych spraw. W zależności od potrzeb, można brać gorące kąpiele w licznie zlokalizowanych tu źródłach termalnych, skorzystać z zabiegów na bazie wody morskiej, wdychać czyste powietrze w sztolniach czy spacerować pośród urokliwych alpejskich krajobrazów, lecząc ciszą skołatane nerwy.

Moc ciepłej wody

Niemieckie kurorty szczycą się nawet kilkunastowieczną historią, a ich walory znane są na cały świat. To Rzymianom zawdzięcza się odnalezienie w Niemczech gorących źródeł. Tryskają one w wielu miejscach w kraju i mają szerokie zastosowanie lecznicze.To tutaj żołnierze Niemieckiego Cesarstwa Narodu leczyli rany i nabierali sił przed kolejnymi bitwami. Uzdrowiskowe wody termalne, w zależności od składu, są polecane w leczeniu chorób kości i stawów, nadciśnienia, krążenia, chorób skóry oraz narządów ruchu. Zalecane są przy nerwicy, dużym stresie i w chorobach psychosomatycznych. Wszystkie, bez względu na rodzaj, odprężają i wyciszają. Takie gorące kąpiele zażyć można między innymi w środkowych Niemczech, w mieście Wiesbaden. To stolica Hesji, miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Mówi się, że to najszlachetniejsze miasto wśród niemieckich metropolii, nazywa źródłem europejskich spa. Przed laty na wypoczynek upodobali je sobie Johann Wolfgang von Goethe czy Fiodor Dostojewski. Bije tu aż 26 gorących źródeł termalnych.W mieście nie brakuje też urokliwych parków, które umożliwiają leniwe odpoczywanie od zgiełku miast.

Równie atrakcyjne pod względem kąpieli termalnych jest Baden-Baden. W położonym na południu kraju, małym, klimatycznym miasteczku, jest aż 12 gorących źródeł. Tradycja uzdrowiskowa miasta sięga 2 tys. lat, a pierwsze lecznicze kąpiele Rzymianie zażywali tu już w 69 roku naszej ery. W okresie belleépoque Baden-Baden uchodziło za letnią stolicę Europy. Tutejsze źródła bogate są w lit i magnez, występują w nich śladowe ilości kobaltu, cynku i miedzi. Kąpiele wźródłach bijących w Baden-Baden polecane są szczególnie osobom z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz borykającymi się z bólami reumatycznymi.

BADEN-BADENBADEN-BADEN FRIEDRICHSBAD DZT / FRANCESCO CAROVILLANO

Skarby morza

Po zdrowie warto udać się także na północne krańce Niemiec. Dzięki położeniu nad Morzami Północnym i Bałtyckim kraj ma wiele do zaoferowania w zakresie talasoterapii, czyli leczenia skarbami morza. Jednymi z najpopularniejszych kurortów, w których można zażywać zabiegów z zakresu talasoterapii, są znajdujące się na wyspie Uznam Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Niegdyś nazywane cesarskimi kurortami, bo upodobali je sobie na wizyty cesarze Niemiec i Austro-Węgier. W tych nadmorskich uzdrowiskach leczy się alergie, choroby skóry, serca, dolegliwości układu oddechowego. Można tu skorzystać z zabiegów na bazie zimnej i podgrzanej wody morskiej, relaksować się masażami algami, szlamem i piaskiem bądź wdychać powietrze bogate w jod. W tym rejonie wydobywa się także solanki jodowe, a obok mola w Heringsdorfie – borowinę. Wiele do zaoferowania ma również najstarszy nadbałtycki kurort w Niemczech – Heiligendamm. Zajrzeć tu powinny szczególnie osoby z dolegliwościami oddechowymi i alergiami. Powietrze ma mało pyłu i jest kojąco wilgotne. Największe w kraju centrum talasoterapii znajduje się natomiast w Norderney – najstarszym kurorcie na Morzu Północnym. To niewielka wyspa, na którą łatwo można dostać się promem. Wyspa jest rajem dla windsurferów i kitesurferów oraz spacerowiczów – przecinają ją liczne szlaki turystyczne. Odpoczywa się tu wśród wspaniałych widoków.

MOLO W AHLBECKMOLO W AHLBECK TMV/GRUNDNER

Leczenie w… kopalniach

Do Niemiec powinni regularnie zaglądać astmatycy i alergicy. Czekają tu na nich… nieczynne kopalnie.  Jedna z nich znajduje się w miejscowości Aalen, w południowych Niemczech. Powietrze w kopalni Tiefer Stollen jest o wiele bardziej czyste niż na zewnątrz, wolne od kurzu i alergenów. Lecznicze zabiegi polegają tu na odpoczywaniu na leżakach i wdychaniu czystego powietrza. W Aalen można także wziąć kąpiel w źródłach termalnych. Tutejsze wody osiągają nawet powyżej 36 stopni Celsjusza, zawierają fluor, wapń, sód i siarczany. Lecznicze sztolnie znajdują się także w regionie Sauerland, położonym w Nadrenii Północnej-Westfalii. W zlokalizowanych w Bad Fredeburg i Nordenau sztolniach także leczy się dolegliwości układu oddechowego. We wnętrzach, gdzie panuje stała temperatura 9 stopni Celsjusza i wilgotność sięgająca prawie 100 procent, utrzymuje się niski poziom pyłków i patogenów. Wysoki poziom wilgotności ułatwia oddychanie i oczyszczanie dróg oddechowych.
 
Niezwykłe scenerie

We wszystkich niemieckich kurortach nie tylko leczy się dolegliwości zdrowotne. To miejsca, w których można odpocząć od codzienności, złapać dystans, wyciszyć się i zrelaksować. Sprzyjają temu krajobrazy. W Oberstaufen, uzdrowisku położonym na południu Niemiec, można na przykład rozkoszować się widokiem Alp. W przepięknej alpejskiej scenerii, bardzo blisko Jeziora Bodeńskiego, można spacerować licznymi szlakami turystycznymi, uprawiać narciarstwo biegowe i korzystać z relaksacyjnych zabiegów w gabinetach spa.Każdy znajdzie tu coś dla siebie. To właśnie sekret niemieckich uzdrowisk. Ze względu na swoje położenie w różnych częściach kraju i indywidualne właściwości, sprostają różnym oczekiwaniom, wszystkim jednak zapewniając sporą dawkę zdrowia i odpoczynku.

Materiał przygotowany we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki.

NORDERNEYNORDERNEY TOURISMUS MARKETING NIEDERSACHSEN/ JANIS MEYER