Chorwacja to nie tylko 2 km wspaniałego, szerokiego wybrzeża, umożliwiające wypoczywanie nad ciepłymi wodami Adriatyku, to także prawdziwa przyrodnicza oaza. Znajduje się to aż 1,2 tysiąca wysp, osiem parków narodowych, jedenaście parków przyrody, w tym Jeziora Plitwickie, jedyne dobro przyrody pod ochroną UNESCO. Ciekawe ukształtowanie Chorwacji sprawia, że nie brakuje tu też miejsc do górskich wspinaczek i odkrywania ukrytych wśród wybrzeży jaskiń.

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Zoran Jelaca

Gra świateł

Większość jaskiń zlokalizowana jest przy morzu, dzięki czemu są stosunkowo łatwo dostępne. Do niektórych można dotrzeć łodzią, do innych trzeba popłynąć wpław lub zanurkować. Jedną z jaskiń, do której prowadzi kilka różnych dróg, jest Niebieska Grota - Plava Grota na wyspie Cres. Można do niej wejść klasycznym, wąskim przejściem, ale można też popłynąć kajakiem lub zanurkować na głębokość 4,5 metra, pokonując dystans około 15 metrów. Jaskinia ma stosunkowo duże kopulaste sklepienie, na którym widać lekkie pęknięcia. Przebijające przez nie światło oświetla wnętrza, nadając jaskini tajemniczego charakteru.

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Aleksandar Gospić

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Zoran Jelaca

Skarb natury

Podobne drogi prowadzą do Błękitnej Jaskini, znajdującej się na wyspie Biševo. To jedna z najczęściej odwiedzanych jaskiń w Chorwacji. Przyciąga pięknymi turkusowoniebieskimi refleksami światła, które można podziwiać przez cały dzień. Szum morza i uderzające o skały fale, sprawiają, że jest to oaza dla wszystkich zmysłów. Będąc na wyspie Biševo, warto też odwiedzić jaskinię Medvidina Špilja. Koniecznie powinny tu zajrzeć miłośnicy natury. To podobno dom mniszki śródziemnomorskiej – ssaka z rodziny fokowatych, zagrożonych wyginięciem. Ocenia się, że w naturze żyje nie więcej niż 500 osobników. Mniszka śródziemnomorska spędza większość życia w morzu, preferuje obszary bliskie brzegom morskim, czasami zapuszcza się na bardzo krótkie wyprawy w głąb lądu. Sama jaskinia ma długość ponad 160 metrów. Od 1967 roku jest chroniona jako skarb naturalny.

W Dalmacji natomiast, w zatoce Mužilj na półwyspie Stoja, w jaskini Galebove Stijene można podziwiać mewy, które upodobały sobie to miejsce na odpoczynek. Do jaskini można dotrzeć spacerem z centrum Puli. Jaskinia ma kształt amfiteatru, a najodważniejsi mogą się wspiąć również na jej ściany. Czeka tu też inna, dostarczająca adrenaliny atrakcja. Można tu skoczyć do morza z wysokości 10-12 metrów. Zdjęcie upamiętniające taki skok to niezapomniana pamiątka.

embed

Źródło: Wspólnota Turystyczna miasta Cres, fot. Tarcizio Kamalić

Atmosfera mityczna

A chcąc nieco cofnąć się w czasie, warto udać się do Jaskini Odyseusza, położonej naprzeciwko skały Ogiran, na południowym wybrzeżu Mljetu. Jeśli wierzyć legendom, Odyseusz spędził tutaj siedem lat więziony przez Kalipso. Atmosfera mityczna pozostała,  a w jej nastrój wprawiają niesamowita gra świateł i błękit wpadającego tu morza. Amatorzy wspinaczek powinni natomiast odwiedzić Zieloną Jaskinię - Zelena Špilja na wysepce Ravnik. Swoją nazwę zawdzięcza algom pokrywającym jej ściany. Jaskinię upodobali sobie szczególnie amatorzy wspinaczki deep water solo. Polega ona na wchodzeniu bez asekuracji po klifie nad głęboką wodą. Niesamowite widoki i spora dawka adrenaliny gwarantowane. Uważa się, że teren ten stanowi jeden z najpiękniejszych scenerii do wspinaczki na świecie.

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Luka Esenko

Na szczyt Dinary

Miejsc do wspinania się jest w Chorwacji więcej. Najwyższy szczyt – Sinal zlokalizowany na górze Dinara, mierzy aż 1831 metrów. To jednocześnie najwyższy punkt w Chorwacji. Wspinaczka na Dinarę zajmuje od 2,5 do nawet 5 godzin w zależności od miejsca startu. Wysiłek wynagradzany jest pięknymi widokami. Niedaleko wioski Kovacić, dziś przedmieścia Kninu, przy ścianie o wysokości 22 metrów znajduje się urokliwy wodospad Krcića. W górnej jego części można podziwiać malowniczy kanion. Bezpośrednio pod Dinarą, w wiosce Cetina, znajduje się natomiast starochorwacki kościół Zbawiciela, jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych zabytków wczesnochorwackiej architektury sakralnej. Pochodzi z IX wieku.

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Aleksandar Gospić

Z widokiem na morze

Po wspaniałe widoki warto wspiąć się na Svetobrdo – szczyt o wysokości 1751 metrów, zlokalizowany w paśmie górskim Welebit. Rozciąga się stąd niepowtarzalny widok na morze. Sam teren także skrywa wiele atrakcji. Zlokalizowany jest tu park narodowy Paklenica. Ze względu na łagodny klimat, piękną przyrodę i różnorodne możliwości, skały Paklenicy są  znane jako jedno z najlepszych miejsc do wspinaczki w Europie. Spaceruje się tu w otoczeniu skał o wysokości kilkuset metrów. Na terenie Paklenicy jest też wiele ciekawych jaskiń i przepaści.

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Ivo Biocina

Widok na morze zapewnią też wspinaczki na masyw Biokovo, stanowiący część gór Dynarskich. Najpiękniejszy widok na Adriatyk i skały Biokovo rozciąga się ze szczytu Vošca. Wszystko dlatego, że ten 1421-metrowy szczyt oddalony jest od morza o zaledwie 2100 metry w linii prostej. Można stąd zobaczyć z perspektywy ptaka miejscowości i plaże Riwiery Makarskiej oraz same miasto Makarska.

Dla wymagających

Spacery po masywie Biokovo są wymagające, poleca się je osobom o dobrej kondycji. Doświadczeni spacerowicze będą też usatysfakcjonowane wspinaczkami po  masywie Velika Kapela. Skrywa on jeden z najbardziej imponujących krajobrazów w Chorwacji, który tworzą góry Białe i Samarskie skały. Ten teren jest ścisłym rezerwatem przyrody – to najbardziej rygorystyczna forma ochrony przyrody, bardziej restrykcyjna niż park narodowy. Skaliste szczyty oddzielają przełęcze, szczeliny i przepaści.

Po wymagających spacerach warto relaksować się na plażach wzdłuż Adriatyku, próbując lokalnych specjałów w licznie zlokalizowanych przy morzu tawernach. Z nowymi siłami, można ruszyć na kolejne wędrówki, odkrywając jaskinie bądź urokliwie zlokalizowane górskie szlaki.

Zainteresowany Chorwacją? Kliknij tutaj po więcej informacji.

embed

Źródło: Chorwacka Wspólnota Turystyczna, fot. Luka Tambaca

Odkryj swoją historię na www.chorwacja.hr