Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

OMEGA połączyła siły z ClearSpace, pragnąc wspierać jej flagowy projekt usunięcia niebezpiecznych odpadów z przestrzeni kosmicznej.

Twórcy pierwszego zegarka noszonego na Księżycu powrócą w kosmos, tym razem w ramach przełomowej misji jego sprzątania.

To ekscytujący nowy rozdział wyjątkowej historii, która rozpoczęła się już w 1965 roku, gdy model OMEGA Speedmaster został zakwalifikowany do ekwipunku wszystkich załogowych misji kosmicznych NASA. Wierna swojemu innowacyjnemu duchowi marka OMEGA współpracuje z ClearSpace, pragnąc zrealizować pierwszą w dziejach misję przechwycenia i usunięcia z orbity ziemskiej niekontrolowanego satelity. To pierwszy etap długofalowego projektu, którego celem jest zagwarantowanie przystępnych i efektywnych usług usuwania kosmicznych odpadów. Współcześnie tysiące satelitów okrąża Ziemię, a olbrzymi odsetek z nich jest „uszkodzony". Takie niekontrolowane obiekty stanowią zagrożenie eksplozji lub kolizji z innymi satelitami. Kolejnym wielkim wyzwaniem człowieka jest utrzymywanie przestrzeni kosmicznej w czystości, aby zapewnić nasz zrównoważony rozwój w przyszłości. OMEGA jest niezwykle dumna, mając swój udział w poszukiwaniach rozwiązania tego problemu. Prezydent i Dyrektor Generalny OMEGA Raynald Aeschlimann nazwał współpracę „kolejnym logicznym krokiem dla marki dumnej ze swojej historii eksploracji kosmosu i wysiłków na rzecz zachowania środowiska naturalnego Ziemi", a także opisał inicjatywę ClearSpace jako „jeden z najważniejszych i najbardziej inspirujących projektów od czasów misji Apollo." Nie jest to pierwszy i jedyny raz, gdy OMEGA wychodzi poza swoje zegarmistrzowskie ramy, aby zainspirować pozytywną zmianę.

Materiał prasowy, fot. Artystyczne wyobrażenia misji ClearSpace-1: przechwycenie przestarzałego i zalegającego w kosmosie sprzętu. Prawa do grafik: ClearSpaceMateriał prasowy, fot. Artystyczne wyobrażenia misji ClearSpace-1: przechwycenie przestarzałego i zalegającego w kosmosie sprzętu. Prawa do grafik: ClearSpace 

Współpraca OMEGI z Fundacją GoodPlanet oraz jej założycielem Yannem Arthusem-Bertrandem doprowadziła do powstania licznych, zmieniających spojrzenie światowej społeczności filmów dokumentalnych, a także wspólnych projektów mających na celu ochronę środowiska naturalnego pod szyldem Ω

Informacja prasowa Styczeń 2022 2 „Time for the Planet". OMEGA wspiera także Nekton, organizację badawczą non profit, której celem jest ochrona światowych oceanów. Oprócz pomocy w utrzymywaniu ziemi i morza w czystości, OMEGA odgrywa także swoją rolę w mapowaniu oceanicznego dna, wspierając projekt 5 Deeps Expedition. To misja badawcza poszukiwacza rekordów Victora Vescovo, której celem jest zbadanie największych głębin naszej planety.

Poprzez trwające partnerskie projekty, a także ogłoszone właśnie aktywne wsparcie dla ClearSpace, szwajcarska firma zegarmistrzowska potwierdza swoje zaangażowanie w zagwarantowanie bardziej zrównoważonej przyszłości i rozszerzanie naszego dobrego wpływu od morskich głębin, przez powierzchnię Ziemi, aż po zatłoczone zakątki kosmosu.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.