Nie mamy wątpliwości - kobiety mogą wszystko. O tej sile, o marzeniach, o walce ze stereotypami i o tym, jak wiele kobiety mogą osiągnąć w życiu zawodowym, będziemy rozmawiać w czasie wydarzenia "Kobiety wiedzą, co robią" w Poznaniu.

Cykl spotkań pod hasłem "Kobiety wiedzą, co robią" to autorski projekt "Wysokich Obcasów". Chcemy być jak najbliżej naszych czytelniczek, móc nie tylko pisać dla nich, o nich i ich problemach, ale także - rozmawiać. Dlatego pojawiamy się w różnych miastach i organizujemy spotkania z mądrymi kobietami, które chcą się dzielić z innymi swoją wiedzą, doświadczeniami i opowieściami.

Tym razem będziemy w Poznaniu, 4 listopada w Concordia Design (ul. Zwierzyniecka 3). Zaczynamy już o godz. 11 i – jak zwykle – zapraszamy Was na trzy panele.

Kobiety wiedzą, co robią

Pierwszy z paneli: "Kobiety mogą wszystko – o micie męskich zawodów, męskich branż i męskich decyzji", będzie poświęcony kobietom w świecie zawodowym. Ze statystyk wynika, że kobiety w Polsce zajmują około 40 proc. stanowisk kierowniczych, ale na tych najwyższych szczeblach - już tylko co czwarty szef jest kobietą. Jak skutecznie piąć się po szczeblach kariery? Jak wspierać awanse kobiet? Jak przeciwdziałać etykietom "męskie" i "kobiece" - a może z tym nie walczyć, tylko cieszyć się z różnic? O tym porozmawiamy z naszymi gościniami, które odniosły sukces niezależnie od branży. Będą z nami Katarzyna Błażejewska-Stuhr, psychodietetyczka, wykładowczyni, współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety, Joanna Karlik-Knocińska, właścicielka firmy w branży motoryzacyjnej Volvo Firma Karlik, inicjatorka powstania marki biżuterii pARTs tworzonej ze zużytych części samochodowych, propagatorka zrównoważonego życia według szwedzkiej filozofii umiaru lagom oraz Lucyna Zaborowska-Princ, dyrektorka największego oddziału w międzynarodowej firmie Raben, specjalistka ds. transportu i logistyki, inicjatorka jednego z pierwszych międzynarodowych hub’ów logistycznych w Europie.

Kobiety wiedzą, co robią
Kobiety wiedzą, co robią Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

W czasie drugiego panelu "Kobiety mogą wszystko – nie dajmy się stereotypom" razem z naszymi panelistkami rozprawimy się z uprzedzeniami, które utrudniają kobietom życie - i prywatne, i zawodowe. W przestrzeni publicznej wciąż często powraca motyw, że kobiety są: zbyt wrażliwe, zbyt uległe, za słabe, za mało przebojowe. Mniej lub bardziej wprost słyszymy, że się nie nadajemy, bo jesteśmy kobietami. I chociaż już nie wypada wypowiadać takich haseł głośno, wciąż żyjemy w świecie, gdzie siła kojarzy się z męskością. Będzie z nami Justyna Lach - od 2021, dyrektorka marketingu w YES Biżuteria, odpowiedzialna za wdrożenie nowej strategii komunikacji marki oraz wielokrotnie nagradzane kampanie „Jestem Kobietą"i "Jestem Przyszłością". Udział w spotkaniu zapowiedziała Halina Mlynkova, piosenkarka i kompozytorka, która akcję na rzecz kobiet, które doświadczają przemocy i nagrała piosenkę z ważnym przesłaniem "Zanim stracisz". Bardzo ważną rozmówczynią będzie też prof. Iwona Chmura-Rutkowska, socjolożka i pedagożka  z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkini Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości, która sporo czasu poświęciła na analizy społecznych uwarunkowań związanych z płcią. 



A jaka siła tkwi w kobietach? Poszukamy silnych kobiecych cech. Podpowiemy, jak sobie radzić, gdy nas nie doceniają. (panel potrwa 45 minut, początek o godz. 12.25).

Podczas trzeciego panelu - "Kobiety rządzą w kulturze" - spotkamy się z przedstawicielkami instytucji kultury. Bo, wiadomo, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych daje odbiorcom doświadczenia i przeżycia, ale zanim to się stanie, potrzebne są niezliczone praktyczne decyzje - zarządzanie. Z naszymi panelistkami zastanowimy się, jak to jest, gdy instytucją kulturalną zarządza kobieta. W panelu weźmie udział Justyna Sieczyłło, dyrektorka naczelna i artystyczna Teatru Kamienica. Będą także Marzena Szmyt, dyrektorka Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Anna Ziółkowska dyrektorka Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, a także Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektorka Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. 

Justyna Sieńczyłło
Justyna Sieńczyłło KAPiF.pl

Jakie znaczenie ma płeć przy podejmowaniu decyzji w instytucjach kulturalnych? Jak kobieca perspektywa zmienia naszą społeczną pamięć i sposób mówienia o historii? Czy zarządzanie kobiece różni się od męskiego? Z jakimi wyzwaniami mierzą się kobiety? Z niecierpliwością czekamy, by móc zadać te pytania (panel potrwa 45 minut, początek o godz. 13.25).

Serdecznie zapraszamy nasze Czytelniczki (oraz Czytelników, bo wiemy, Panowie, że też nas czytacie) do udziału w wydarzeniu "Kobiety wiedzą, co robią". Prosimy o zapisy

Będziemy też nagrywać każdy z paneli, a relacja będzie dostępna po 4 listopada na Facebooku "Wysokich Obcasów" oraz na portalu Wysokieobcasy.pl.

Komentarze
>>W przestrzeni publicznej wciąż często powraca motyw, że kobiety są: zbyt wrażliwe, zbyt uległe, za słabe, za mało przebojowe.
Matko - w jakiej przestrzeni publicznej wy się obracacie? W zakrystii?
@nikanor
A czy są "mniej narcystyczne i bardziej nastawione na współpracę"? Gdyby tak było bardziej nadawałyby się do niektórych zawodów. To nie moja opinia, uważam zresztą, że niezbyt mądra, ale tak pisze pani Magdalena Środa w Wyborczej 24.10 w felietonie 'Parytet, czyli jak uwolnić demokrację od patriarchatu' Rozumiem, że jak zwykle walcząc ze stereotypami.
już oceniałe(a)ś
0
0