O szczególnym czasie dojrzewania, zjawisku molestowania w przestrzeni publicznej oraz sposobach na życie po stracie. To główne wątki kobiecej konferencji z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią" organizowanej przez redakcję Wysokich Obcasów 22 października. Zapraszamy po raz kolejny do Warszawy, wstęp jest bezpłatny, by wziąć udział w spotkaniu wystarczy się na nie zapisać: https://kwcrwarszawa.webankieta.pl/

O godzinie 11.00, tradycyjnie już przy ul. Czerskiej 8/10 spotkamy się, by rozmawiać o sprawach ważnych, spotkać kobiety, z którymi zawsze nam „po drodze" i dla których wspólne spędzanie czasu jest doskonałym pomysłem na sobotnie przedpołudnie. Do godziny 14.00 w siedzibie redakcji Wysokich Obcasów zaplanowałyśmy trzy panele, które poprowadzą Agnieszka Urazińska – dziennikarka Wysokich Obcasów, Monika Tutak-Goll – zastępczyni Redaktorki Naczelnej Wysokich Obcasów oraz ich Redaktorka Naczelna – Aleksandra Klich. Dla chętnych będą również dwa warsztaty, prowadzone przez psycholożki. 

Święto dojrzewania 

Okres dojrzewania jest takim momentem, w którym, żeby dobrze dziecko zrozumieć, czasami sami musimy przypomnieć sobie, jak to było. Ale nie tłumacząc, że ja dałam radę, więc ty też dasz, tylko głębiej, zastanawiając się, co ja właściwie przeżyłam czy przeżyłem - to słowa jednej z naszych panelistek – Barbary Pietruszczak, znanej również jako Pani Miesiączka, autorki książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności" oraz pierwszego polskiego ciałopozytywnego przewodnika dla dojrzewających chłopców. 

Podczas rozmowy, w której wezmą udział również Agnieszka Czajkowska-Wendorff - psycholożka, psychoterapeutka pomagająca kobietom i młodzieży budować poczucie własnej wartości, oraz Zuzanna Kulczyńska - fizjoterapeutka uroginekoloczna i Aleksandra Trościankowska – edukatorka, działające w Okresowej Koalicji, prezeski Stowarzyszenia Projekt Masterki, poruszymy m.in. temat pierwszej miesiączki. Dla większości dziewczynek to bardzo intensywne doświadczenie, któremu często towarzyszy lęk, wstyd lub niezadowolenie z zachodzących zmian. Pojawiają się też nieznane dotąd emocje. Rozmowy o dojrzewaniu, budowanie pozytywnego nastawienia do zmian i pomoc w osiągnięciu samoakceptacji, to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie, któremu nie każdy rodzic czy opiekun jest w stanie sprostać.  Nie wiemy jak rozmawiać o dojrzewaniu, jakich słów używać, by być zrozumianym, a jednocześnie nie wprowadzić dziecka w zakłopotanie. Jak zamiast traktować temat jako trudny, wspólnie z córka świętować jej wejście w dorosłość. 

Nasze ekspertki podzielą się wiedzą, a jeśli to nie wystarczy – zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztacie „Jak razem wejść w dorosłość", którego celem jest wzmocnienie kompetencji rodzica/opiekuna, umożliwiających wsparcie młodego człowieka w trudnym procesie dojrzewania, w budowaniu pozytywnego stosunku do własnej cielesności i akceptacji nieuniknionych zmian. Warsztat poprowadzi Agnieszka Czajkowska-Wendorff, udział w nim jest bezpłatny ale liczba miejsc jest ograniczona. 

Street Harassment 

To zachowane, które we Francji uznano za wykroczenie i podlega karze grzywny. Tymczasem w Polsce skala molestowania w przestrzeni publicznej – bo o nim mowa – jest porażająca, bo dotyczy aż 84 proc. kobiet. Dopełnieniem obrazu nieszczęścia jest fakt, że zaledwie 41 proc. kobiet narażonych na molestowanie uzyskało wsparcie od osób, które były jego świadkiem. Badania przeprowadzone przez Ipsos wykazują, że brak reakcji spowodowany jest brakiem wiedzy o metodach reagowania. Czasem też zwyczajnie nie mamy świadomości, że obserwowane zachowanie to molestowanie. Wciąż mała jest wiedza, że molestowanie seksualne to nie tylko fizyczna napaść. To także zaczepki, zagradzanie drogi, oblizywanie się, cmokanie na widok idącej dziewczyny. To ocieranie się o nią w autobusie, wykonywanie przy niej gestów o charakterze seksualnym. To także niewybredne żarty z jej wyglądu czy ubioru. To udostępnianie wulgarnych czy pornograficznych treści, a także wielokrotne składanie propozycji seksualnych – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.  

O tym, że mimo wciąż odczuwalnej akceptacji społecznej dla tego rodzaju zachowań, możemy i musimy stanowczo protestować przeciwko molestowaniu w przestrzeni publicznej, rozmawiać będziemy podczas drugiego panelu. Wezmą w nim udział m.in. przedstawicielki Centrum Praw Kobiet. Po panelu zapraszamy na szkolenie z metodologii 5D czyli: dekoncentruj, dołącz innych, dokumentuj, dojdź do głosu, daj wsparcie – jako reakcja na molestowanie, którego doświadczamy same lub jesteśmy jego świadkiem. Warsztat poprowadzi Agnieszka Sugier - psycholożka w Fundacji Centrum Praw Kobiet, absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz Wydziału Psychologii SWPS. Liczba uczestników jest ograniczona. 

Życie po stracie 

Do udziału w ostatniej rozmowie podczas konferencji zaprosiłyśmy Ewę Woydyłło – psycholożkę, autorkę wielu książek, m.in. "Żal po stracie. Lekcje Akceptacji oraz Anję Franczak - kulturoznawczynię, towarzyszkę w żałobie, doulę umierania, założycielkę Instytutu Dobrej Śmierci". Na chwilę przed Świętem Zmarłych będziemy rozmawiać o tym jak pogodzić się ze stratą, jak poradzić sobie z emocjami kiedy umiera ktoś bliski, a my czujemy, że wraz z nim umiera jakaś cząstka nas samych. Często rozsypuje się nasz dotychczasowy świat. Ale nie zawsze tak jest. Ludziom, którzy doświadczyli straty mogą towarzyszyć bardzo różne uczucia i emocje – od szoku, odrętwienia, zasmucenia, rozpaczy, niepokoju, gniewu, poczucia winy, samotności, tęsknoty aż po ulgę. I jest to zupełnie naturalne, a akceptacja straty nie jest kapitulacją. Nasz żal różnie rozkłada się w czasie, a jego doświadczanie po części kształtowane jest przez najbliższe otoczenie i kulturę, w której funkcjonujemy. Dlatego forma wsparcia osoby dotkniętej stratą też może być różna i powinna uwzględniać również religijne i duchowe przekonania.  

Do zobaczenia 22 października o godz. 11.00, Czerska 8/10. 

Kobiety wiedzą, co robią
CZYTAJ WIĘCEJ