Mogłabym zacząć ten tekst słowami "wracamy do Lublina", ale to nie byłaby do końca prawda. Odkąd pierwszy raz w tym mieście zorganizowałyśmy konferencję „Kobiety wiedzą, co robią", mam wrażenie, że nie wyjechałyśmy z niego ani na chwilę. Rozmowy z lubliniankami i o Lublinie toczą się nieprzerwanie od września 2019 roku. Stale jesteśmy przed spotkaniem lub po nim i zawsze w kontakcie. Nawet pandemia i wynikające z niej ograniczenia nie przeszkodziły nam w podjęciu rozmowy o tym, czym aktualnie żyją lublinianki. W spotkaniu on-line wzięła wówczas udział m.in. Dorota Warakomska, która dzieląc się swoją energią, pomagała kobietom odzyskać moc nadwątloną doświadczeniami COVID-19. Rozmawiałyśmy również o opiece nad osobami starszymi i o tym, jak osoby dojrzałe mogą dobrze i bezpiecznie żyć, także w czasach naznaczonych koronawirusem. Tematy o wydźwięku społecznym zawsze mocno wybrzmiewają w Lublinie. Pewnie to za sprawą kobiet o bardzo wysokiej wrażliwości na ludzkie sprawy, których w tym mieście spotkałyśmy ponadprzeciętnie dużo. W trudnych czasach, w jakich przyszło nam żyć, to prawdziwe skarby.

W ubiegłym roku miałyśmy okazję uczestniczyć w ważnym dla lublinianek wydarzeniu. Podczas spotkania „Kobiety wiedzą, co robią" odbyła się uroczystość uhonorowania laureatek Medalu Prezydenta Miasta Lublin oraz wyróżnienia laureatek plebiscytu „Kobiety na medal" „Gazety Wyborczej Lublin". Wiele wyróżnionych kobiet stało na pierwszej linii walki z COVID-19. Narażając swoje zdrowie, niosły pomoc i zapewniały opiekę chorym. To szczególne wydarzenie będzie obecne również podczas tegorocznej edycji „Kobiety wiedzą, co robią" w Lublinie.

3 września - dzięki zaproszeniu władz miasta Lublina - Centrum Kultury przy Peowiaków 12 ponownie zmieni się w redakcję "Wysokich Obcasów", do której zapraszamy lublinianki, które chcą dobrze i twórczo spędzić czas w kobiecym towarzystwie. Zaczynamy o godz. 10.

Panel I: Jak Lublin pomógł i pomaga uchodźczyniom z Ukrainy

Lublin jest jednym z tych miast, które jako pierwsze podały rękę setkom tysięcy, potem milionom uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Zdecydowana większość z nich to kobiety. Wiele właśnie w Lublinie znalazło schronienie - na chwilę, na dłużej, a może na zawsze. Porozmawiamy o tym, jak miasto i jego mieszkańcy dniem i nocą nieśli pomoc, zabezpieczali żywność, organizowali dach nad głową i pomagali uzyskać opiekę medyczną ludziom, którzy doświadczyli traumy wojennej. Aleksandra Klich, redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów" i "Wysokich Obcasów Extra", która poprowadzi panel, będzie rozmawiała również o tym, jak dziś, po ponad pół roku, wygląda sytuacja kobiet i dzieci z Ukrainy, dla których Lublin stał się schronieniem. Jej rozmówczyniami będą m.in. Magdalena Suduł, rzeczniczka prasowa MOPR w Lublinie, oraz Anna Dąbrowska z fundacji Homo Faber; fundacja - poprzez projekt „Polacy - Ukraińcy. Witamy w Lublinie" - od lat angażuje się w budowanie dialogu między Polską i Ukrainą. Naszą gościnią będzie również Marta Małecka z  fundacji Be Hero.

Panel II: Rola kobiet w dużych rodzinach

Podczas kobiecych spotkań zawsze dużo czasu poświęcamy tematowi rodziny. Tym razem rozmawiać będziemy o dużych rodzinach oraz roli kobiet w rodzinie 3+. Spotkanie poprowadzi wicenaczelna "WO" Monika Tutak-Goll, prywatnie mama trójki dzieci. W Polsce nadal funkcjonuje tradycyjny model rodziny, który zakłada większe zaangażowanie w wychowanie i opiekę nad dziećmi po stronie kobiety. Mężczyźni rzadko są pytani o to, jak godzą obowiązki ojca z życiem zawodowym. Kobiety, matki słyszą to pytanie bardzo często. Ale na szczęście coraz częściej odpowiadają: "świetnie!". Jak osiągnąć harmonię? Jak zadbać o rozwój zawodowy i realizację pasji, będąc mamą - o tym opowiedzą m.in. Judyta Kruk, rzeczniczka Związku Dużych Rodzin, mama sześciorga dzieci, oraz Halina Chrzanowska – przedsiębiorczyni, członkini forum kobiet Lublina, mama trzech córek.

Panel III: Lubelskie "patenciary"

Obok „Kobiet na medal" Lublin może się pochwalić również kobietami „patenciarami". Okazuje się, że w świecie, który wciąż jeszcze w wielu obszarach faworyzuje mężczyzn – coraz głośniej przebija się głos i talent kobiet. Kompozycja polifenolowa w postaci naturalnych tabletek na alzheimera, opatrunki, które mogą być nasączone komórkami macierzystymi, czy innowacyjne związki przeciwpasożytnicze – to tylko niektóre z kobiecych wynalazków. Anna J. Dudek, dziennikarka "WO", zaprasza na spotkanie z kilkoma „patenciarami", które opowiedzą, jak wyglądała ich droga do bycia naukowczynią i z czym na co dzień mierzą się w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.

Panel IV: Spotkanie z aktorką Katarzyną Bujakiewicz

Taka energia wspaniałych kobiet w naturalny sposób przyciąga kolejne. Kilka lat temu Lublin stał się domem jednej z nich. Na zakończenie konferencji zapraszam na spotkanie z Katarzyną Bujakiewicz – polską aktorką filmową i teatralną, która od pewnego czasu mieszka w Lublinie. W jednym z wywiadów na pytanie, czym zajmuje się w Lublinie, odpowiedziała: "Uprawiam triatlon - pranie, sprzątanie, gotowanie". Coś mi mówi, że to tylko w przerwach między wieloma innymi aktywnościami, chociażby tymi związanymi z niesieniem pomocy potrzebującym.

Części konferencyjnej towarzyszyć będą inne atrakcje, o których więcej na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1546929222352412/1701686063543393/

Jak zwykle udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji

Katarzyna Owczarek – dyrektorka programowa projektu „Kobiety wiedzą, co robią"

Kobiety wiedzą, co robią
CZYTAJ WIĘCEJ