Potrafi nieźle zatruć życie. To przez niego każdy własny sukces jesteśmy w stanie zdyskredytować, sprowadzić do przypadku.

- Jakoś się udało - szepczemy.

Zamiast krzyknąć: - To mnie się udało!

I co z tego, że właśnie dostałaś świetną pracę, zdałaś trudny egzamin, spotkałaś super chłopaka. Przecież za chwilę tę pracę stracisz, oblejesz kolejny egzamin, a chłopak znajdzie nową dziewczynę, porzucając Cię bez słowa.

Jest dobrze, więc za chwilę nadciągnie apokalipsa – znam to aż za dobrze. Mój osobisty Krytyk Wewnętrzny ma się bardzo dobrze.

Kobiety wiedzą, co robią

Skąd się bierze ten cień na życiu, strach, że skoro się udało, to trzeba za ten sukces zapłacić? Dlaczego sami sobie gotujemy piekło zamartwiania się, dręczenia? Przecież nie potrafilibyśmy tak okrutnie dręczyć drugiego człowieka, dlaczego więc dręczymy siebie? Oceniamy surowo, mieszamy siebie z błotem, pomniejszamy własne sukcesy? Dlaczego w pracy pozwalamy sobie na syndrom oszustki – utwierdzamy się w przekonaniu, że w żaden sposób nie zasłużyłyśmy na sukcesy, które stały się naszym udziałem. I, że za chwilę nadciągnie katastrofa – wszyscy się przekonają jakie jesteśmy beznadziejne. Koniec pracy, koniec kariery, koniec życia.

No dobra dość tego dręczenia się. Czas sprawdzić przegonić krytyka wewnętrznego – możemy i stać nas na wszystko. To nasze życie, nasza robota, nasze sukcesy. Tracimy zbyt wiele energii na pomniejszanie siebie, odbieramy sobie szansę na rozwój, karierę, dobre związki.

Ale jak to zrobić? Odebrać krytykowi głos, przestać go słuchać, czy przytulić i przekonać, żeby dał spokój? Wyśmiać jego okrucieństwo?

O rożnych metodach walki z krytykiem wewnętrznym porozmawiam w środę 26 stycznia z Katarzyną Kucewicz, psycholożką i psychoterapeutkę, autorką kilku świetnych książek m.in. o zakupoholizmie, pułapkach w związkach, a ostatnio „Kobiety, które czują za bardzo" – o wysokowrażliwości. Za tę książkę otrzymała nominację do Bestsellerów Empiku w kategorii „rozwój osobisty" za 2021 rok.

Kasia jest stałą felietonistką „Wysokich Obcasów", prowadzi profil na instagramie @psycholog_na_insta, a tam umieszcza swój autorski cykl rozmów ze znanymi psychoterapeutami: "Nocne Rozmowy Terapeutów".

Gwarantuję Wam: Kasia wie jak się pozbyć Krytyka Wewnętrznego. Albo przynajmniej się z nim zaprzyjaźnić. Zapraszam w środę 26 stycznia o 18 na profil facebookowy "Wysokich Obcasów".