Od blisko dwóch lat nasze rozmowy, od czego by się nie zaczęły, często schodzą na temat pandemii, która pochłonęła już mnóstwo ofiar, a jej koniec wciąż jest trudny do przewidzenia. Każdego dnia słyszymy o kolejnych kilkunastu tysiącach nowych zachorować i setkach osób, których akt zgonu zawiera opis COVID-19. Z rozmowy z dr. Michałem Chudzikiem z Kliniki Kardiologii UM, dyrektorem medycznym Medicover Polska, dowiadujemy się, że problem COVID-u u kobiet jest większy niż u mężczyzn. My, kobiety, trudniej też wracamy do formy. - Z moich badań wynika, że bezpośrednio po chorobie zdecydowana większość ozdrowieńczyń, bo aż 85 proc., podaje, że nadal ma problemy ze zdrowiem. U mężczyzn jest znacznie lepiej – na powikłania pocovidowe uskarża się 65 proc. – mówi dr Chudzik.

Niestety COVID-19 jest również cichym i przebiegłym sprzymierzeńcem innych chorób. Odciąga naszą uwagę od objawów, których w „normalnych" okolicznościach pewnie byśmy nie bagatelizowały.

Zdrowie to podstawa

Na zlecenie "Wysokich Obcasów" jedna z firm badawczych przeprowadziła badanie dotyczące naszych zachowań w czasie pandemii. Z badania wynika, że w tym czasie zaledwie 11 proc. kobiet wykonało badanie piersi (zalecane raz w roku), a 33 proc. kobiet między 18 a 55 rokiem życia nie badało swoich piersi nigdy. A przecież profilaktyka w tym przypadku jest kluczowa i daje dużą szansę na wyleczenie.

Obserwujemy więc znaczny wzrost zachorowań na nowotwór piersi oraz choroby związane z układem krążenia u kobiet. Dodatkowo prawie 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne także uległo pogorszeniu podczas pandemii. Z innego raportu - „Nieustraszona w pracy" - realizowanego na zlecenie "Wysokich Obcasów" wynika, że 46 proc. kobiet w trakcie pandemii odczuwa różnego rodzaju lęki, pogorszenie nastroju, problemy ze snem. Jednocześnie wciąż bardzo niewiele osób korzysta z pomocy psychologa lub psychiatry. Jak to zmienić?

Profilaktyka, niezwłoczne reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm, zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, nasza kondycja psychiczna - wszystko to, niezależnie od warunków w jakich funkcjonujemy, powinno zajmować wysoką pozycję na liście naszych życiowych priorytetów. I do rozmowy o tym właśnie zaprosiłyśmy Annę Puślecką, ekspertkę mody i dyrektorkę kreatywną, na co dzień współpracującą z topowymi projektantami i tworzącą wizerunek marek, firm i osób, która opowie nam o swoich zmaganiach z rakiem piersi; dr n. med. Martę Fijałkowską, specjalistkę kardiologii i chorób wewnętrznych, współautorkę i autorkę prac naukowych publikowanych w polskich i światowych czasopismach oraz Magdalenę Czarzyńską-Jachim, wiceprezydentkę Sopotu odpowiedzialną za edukację i opiekę społeczną, która opowie, jakie działania podejmuje Sopot w trosce o zdrowie psychiczne kobiet i dziewcząt. Zapewne usłyszymy też o działaniach Młodzieżowej Rady Miasta i Komisji Zdrowia Psychicznego przy tej radzie, które dla wiceprezydentki Sopotu są szczególnie ważne. W rozmowie udział weźmie także dr Iwona Danielewicz - onkolożka, ordynatorka oddziału Onkologii Klinicznej ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.

Kobiety wiedzą, co robią
CZYTAJ WIĘCEJ

Lepsze życie? Poproszę!

Jednak nasze spotkanie zaczniemy od rozmowy o lepszym życiu. Badania poświęcone jakości życia u osób cierpiących na różne choroby prowadzone są od ponad 30 lat. Pojęcie jakości życia ściśle wiąże się z nowoczesną koncepcją zdrowia, a poczucie zdrowia jest jednym z podstawowych wyznaczników jakości życia.

Coraz bardziej pożądane i na szczęście dostępne stały się zabiegi, dzięki którym nasze życie może stać się lepsze. To np. operacje ortopedyczne, dzięki którym ludzie mogą wrócić do swoich pasji, operacje okulistyczne „oddające" pacjentom świat w pełni barw, operacje ginekologiczne rozwiązujące np. problem nietrzymania moczu czy bariatryczne, będące często ratunkiem dla pacjentów narażonych na rozwój zaburzeń nastroju lub nawet depresji towarzyszącej otyłości. O swoich doświadczeniach opowie nam Renata Przemyk – wokalistka, która zdecydowała się na operację oczu, dzięki czemu znów może się „wwiercać wzrokiem wybierając poszczególne osoby na widowni". W rozmowie wezmą udział również:  Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, autorka książki „Kobiety, które czują za bardzo", wielu tekstów i wypowiedzi eksperckich oraz Katarzyna Grzegorczuk, mgr fizjoterapii ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie (Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.).

A między panelami zapraszamy na spotkanie z Anną Miler, członkinią Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, współtwórczynią gdańskiego Modelu na Rzecz Równego Traktowania. Anna Miler stworzyła i koordynuje projekt „Kobiety też budują statki", jest współautorką koncepcji projektów: „Stocznia jest kobietą", „Metropolitanka" i „Women for Democratic (R)evolution", autorką trasy śladami kobiet strajkujących w Stoczni Gdańskiej i przewodniczką po terenach postoczniowych. W 2018 roku współkoordynowała projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych", w ramach którego powstała baza 100 biogramów kobiet zasłużonych dla Pomorza. Pani Anna opowie o Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER, którego misją jest łączenie biznesu z edukacją w celu kreowania liderów przyszłości, a jego codziennością opowiadanie młodym ludziom o zaletach i możliwościach wynikających z różnorodności współczesnego rynku pracy.

"Kobiety wiedzą, co robią" to cykl spotkań prowadzony od 2018 roku w całej Polsce. Zainicjowany przez „Wysokie Obcasy", ma na celu budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. Wcześniej polegał na bezpośrednich spotkaniach czytelniczek magazynu z kobietami z różnych środowisk i obszarów. Zagościł w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. Od marca 2020 roku, w związku z epidemią koronawirusa, spotkanie z cyklu „Kobiety wiedzą, co robią" odbywały się w internecie, co jednak nie przeszkodziło w organizacji spotkań z niezwykłymi kobietami ze świata biznesu, nauki, sportu czy kultury. W tym roku, kiedy to było możliwe i bezpieczne wróciłyśmy do bezpośrednich spotkań z czytelniczkami. 20 listopada, w Gdańsku – z troski o zdrowie i bezpieczeństwo - spotykamy się w formule hybrydowej. Zapraszamy na spotkanie w Olivia Center Al. Grunwaldzka 472 C w Gdańsku (obowiązują zapisy, na które czekamy pod adresem kwcr@agora.pl) lub on-line na fb profilu Wysokich Obcasów i trójmiejskiego wydania Gazety Wyborczej. Zaczynamy od godziny 11.00.

Katarzyna Owczarek – dyrektorka programowa projektu „Kobiety wiedzą, co robią"