Już w środę 17 listopada kolejne spotkanie w ramach projektu "Kobiety wiedzą, co robią". Tym razem skupiamy się na modelu hybrydowym z perspektywy kobiet. Zaprosiliśmy kilkoro ekspertów. Zachęcamy do udziału online.

Mamy za sobą kilkanaście miesięcy pandemii, więc wiele osób poznało już smak pracy zdalnej. Najtrudniej jest wtedy, gdy domowe biuro przenika się z domowym przedszkolem lub szkołą. Badanie „Kobiety kontra koronawirus" dla "Wysokich Obcasów", zrobione pod koniec ubiegłego roku, pokazało, że większość osób nie jest zadowolona z tej formy pracy. W sposób szczególny dotyczy to kobiet, bo to głównie one w home office zajmują się dziećmi i domowymi obowiązkami, czyli gotowaniem, sprzątaniem czy codziennymi zakupami.

Kobiety wiedzą, co robią

Ale nawet te osoby, które w domu mają bardziej komfortowe warunki do pracy, dostrzegają minusy. Okazuje się, że potrzebujemy jednak relacji z ludźmi – rozmów i spotkań offline, a nawet samego wyjścia z domu. Pandemia potwierdziła, że jesteśmy istotami społecznymi. Poza tym, gdy dom staje się biurem, granica pomiędzy życiem zawodowym a osobistym robi się niebezpiecznie płynna.

Praca zdalna kryje sporo pułapek. Ciekawie pokazuje to jeden z najnowszych raportów: „Modele pracy w nowej (nie)normalności. Co już wiemy o pracy poza biurem?" (przygotowany przez naukowców SWPS). Jak podkreślają jego autorzy, osoby pracujące zdalnie, doświadczały poczucia utraty kontroli, obniżonego nastroju, samotności i wyobcowania czy obniżonej motywacji do rozwoju. Na dłuższą metę tak się nie da.

Debata na czasie

Jednak do dawnego świata pracy – gdy home office był rzadkością, a nieraz nawet benefitem – raczej już nie wrócimy. Firmy przechodzą na model hybrydowy, który pozwala połączyć zalety pracy zdalnej (są takie!) z korzyściami z przychodzenia do biura (lepiej wyglądają relacje w zespołach, rośnie też efektywność, unikamy pułapek czystego home office). Ale jak właściwie poukładać taki model? W jakim zakresie pracować zdalnie, a w jakim stacjonarnie? Jak zapewnić pracownikom warunki dla równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym i osobistym? To nie jest rozmowa o nowym grafiku. Zaczynamy rozmawiać o istotnych zmianach w kulturze organizacyjnej, o tym, jak w zmienionej rzeczywistości radzą sobie firmy i co z tego wynika dla pracownic i pracowników. Wszystko to w kontekście dotychczasowych doświadczeń z pracą zdalną.

O tych zagadnieniach porozmawiają paneliścj w ramach naszej debaty: „Praca hybrydowa. Perspektywa kobiet". Jedną z nich jest Agata Natalli – zastępczyni kanclerza Wyższej Szkoły Bankowej, która przez 13 lat była dyrektorką Działu Zarządzania Projektami.

– Praca zdalna zachwiała równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Najbardziej odczuły to kobiety, które w większości są organizatorkami życia domowego. Stanęły w obliczu trudnego wyzwania, jakim było połączenie pracy online ze zwiększonym zakresem opieki nad domem i rodziną – mówi. Zauważa, że równocześnie kobiety nauczyły się jeszcze lepiej zarządzać czasem i zadaniami: – Praca zdalna pomogła części kobiet obniżyć poziom stresu, zwiększyć skupienie i produktywność, co potwierdziły badania ankietowe przeprowadzone we wrześniu 2021 r. wśród 158 pracowników w WSB we Wrocławiu – opowiada Agata Natalli.

Włączysz się online

W debacie wezmą udział również Magdalena Zimny, Master Senior Manager w Luxoft, z 17-letnim doświadczeniem w branży IT, motoryzacyjnej i gamingowej. Prywatnie dumna mama, zwolenniczka aktywnego trybu życia i wielbicielka książek. Trzecią uczestniczką spotkania będzie Magdalena Tomicka, Human Resources Director, Atos Poland Global Services. Jest praktykiem biznesu, z ponad dziesięcioletnim stażem w HR. Obecnie zarządza Działem Personalnym firmy IT. Natomiast jedynym uczestnikiem debaty będzie Maksym Sodorenko, Senior Technical Project Manager w Luxoft. Jest Project Managerem również z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w branży IT w największych projektach korporacyjnych i finansowych. Prywatnie: dumny tata oraz pasjonat podróży zarówno turystycznych, jak i kulinarnych.

Spotkanie zaczyna się w środę 17 listopada, o godz. 12.00. Można wziąć w nim udział online: na fanpage'u "Wysokich Obcasów" oraz Gazety Wyborczej Wrocław. 

Komentarze
Nie, nie jest. Dla zdrowia psychicznego człowieka często konieczne jest oddzielenie strefy pracy od strefy odpoczynku. Oczywiście ludzie w swej masie są różni ale duża część chce jednak pracować poza domem, co wykazały badania po zeszłorocznej pandemii.
już oceniałe(a)ś
0
2
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy