Firma Atos Poland Global Services zatrudnia ponad 6000 osób w sześciu miastach Polski: Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie, Łodzi, Opolu i Krakowie. Kobiety stanowią 40 proc. pracowników.

Atos. Kobiety są niezbędne do sukcesu firmy

W Atosie, tworzenie zbalansowanej pod względem płci kadry jest kluczową ambicją firmy. Uwzględnienie kobiet jest niezbędne dla długoterminowego sukcesu firmy, dlatego obecnie skupiamy się na przyciąganiu, zatrudnianiu i rozwijaniu wybitnych specjalistów przy utrzymaniu parytetów – mówi dr Aleksandra Tyszkiewicz, Aleksandra Tyszkiewicz, GDC Digital Transformation Consulting Head - Research Lead for Atos R&D.

Dr Aleksandra TyszkiewiczDr Aleksandra Tyszkiewicz GDC Digital Transformation Consulting Head / Research Lead for Atos R&D

Najwyższe stanowiska w firmie obejmuje ponad 150 kobiet. Stanowiska, na których Atos zatrudnia najwięcej kobiet to Service Delivery Support, 1st line Support Engineering oraz Project Management. Dominują w dziale HR czy finansowym, ale kobiety w firmie to także świetne programistki czy testerki, bardzo dobrze sprawdzają się również w rolach managerskich. Przedsiębiorstwo jest międzynarodowym liderem transformacji cyfrowej. Oferuje usługi zarządzania infrastrukturą IT, integrację systemów informatycznych, outsourcing i doradztwo IT.

Do branży IT przekonać niemal każdą osobę mogą zarobki, ale także ciągły rozwój. - Różnorodność i dynamika branży IT powinna być atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy niecierpliwią się, aby wejść w dorosłość. Tak samo dla tych, którzy obawiają się zawodowej stagnacji czy wypalenia. Właśnie dlatego branża IT powinna być idealną przestrzenią dla osób, które ciągle łakną wiedzy i są zmotywowane, aby ją poszerzać – mówi dr Tyszkiewicz.

WSB. Rodzicielstwo nie przeszkadza w edukacji

Edukacja w IT jest nieodzowna. - Oszałamiająco obszerne spectrum zagadnień IT otwiera nowe możliwości nauki. Przykładowo, 15 lat temu taka dziedzin techniki informacyjnej jak analiza big data dopiero rozpędzała się, a dzisiaj nie sposób nie myśleć o IT bez big data. Dynamika rozwoju i zmian w świecie IT oznacza, że stosunkowo często nowe technologie nabierają rozpędu, motywując specjalistów do nabywania nowej wiedzy i kwalifikacji – mówi dr Tyszkiewicz.

mgr inż. Klaudia Lubickamgr inż. Klaudia Lubicka WYKŁADOWCA WYŻSZEJ SZKOŁY BANKOWEJ

Wśród uczestników studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej (WSB) we Wrocławiu aż 2/3 stanowią kobiety. Na kierunkach z obszaru IT proporcja kobiety – mężczyźni zbliża się do pół na pół. - Niesłabnącą popularnością w WSB cieszą się kierunki Zintegrowany system informatyczny SAP ERP oraz SAP4/HANA ze względu na wszechstronność zastosowania zdobytej wiedzy. Innym naszym flagowym kierunkiem z obszaru IT jest Tester oprogramowania dla aplikacji mobilnych i serwerowych – opowiada Katarzyna Osińska, Dyrektor Działu Studiów Podyplomowych w WSB. - Na kierunku tym powstają grupy dopasowane do poziomu wiedzy uczestników. Dzięki temu odnajdują się zarówno osoby pracujące już zawodowo w obszarze QA, jak i te pragnące się przebranżowić - dodaje.

Rekrutacja letnia w WSB dobiega końca 15 października, a kolejna - zimowa jest zaplanowana w grudniu.

Szkoła wychodzi naprzeciw dokształcającym się kobietom i rodzicom. Na wszystkich pięciu kierunkach studiów podyplomowych z IT jest możliwość nauki zdalnej. Kącik dla dzieci umiejscowiono w Biurze rekrutacji. Toalety są wyposażone w przewijaki, do dyspozycji jest również pokój dla rodzica z dzieckiem.  

Tego typu dobre praktyki sprzyjające łączeniu kariery z rodzicielstwem stają się powszechne również w biznesie. Atos, poza pracą zdalną, proponuje elastyczne godziny pracy. Kobiety wracające z urlopów macierzyńskich nie muszą obawiać się utraty stanowiska, ani problemów związanych z częstymi urlopami, zwolnieniami, czy opieką nad chorym dzieckiem.  Pracodawca organizuje eventy dla dzieci pracowników, a w największych lokalizacjach są przedszkola na terenie centrum biznesowego.

Poza wiedzą i ułatwieniami dla rodziców w branży IT kobietom przydaje się pewność siebie. Dr Tyszkiewicz: - Wizerunek zmaskulinizowanej branży IT skutecznie odpycha kobiety. Role związane z płcią powodują, że kobiety są ignorowane, lekceważone i nie brane pod uwagę przez kolegów z pracy, ponieważ od kobiet oczekuje się uległości i przyjacielskości. Toteż pewność siebie, swojego autorytetu, czy niepozwalanie na przerywanie podczas mówienia są postrzegane negatywnie, podczas, gdy te same cechy u mężczyzn byłyby rozumiane jako oznaki dobrego przywództwa.

 „Kobiety wiedzą, co robią – LIVE" - kolejna odsłona wkrótce

Jednym z rozwiązań sprzyjających aktywności kobiet w IT jest aktywne zaangażowanie i motywowanie ich do podejmowania edukacji i pracy na tym polu. Programy doradztwa i współpracy mogą pomóc  obecnym i przyszłym specjalistkom IT osiągać ich pełny potencjał. Cenne są wszelkie okazje, podczas których kobiety mogą dzielić się swoimi historiami, opowiadać o swoich pasjach oraz wzajemnie się inspirować.

 „Kobiety wiedzą, co robią" to projekt – cykl spotkań dla kobiet prowadzony od 2018 roku w całej Polsce. Zainicjowany przez „Wysokie Obcasy", ma na celu budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. Przed pandemią koronawirusa polegał na bezpośrednich spotkaniach czytelniczek magazynu z kobietami z różnych środowisk i obszarów. Zagościł w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. Od zeszłego roku „Kobiety wiedzą, co robią" z powodzeniem przebiega w internecie.

To forum wymiany doświadczeń. Tematyka dotyczy kobiet, ich siły, sposobów na życie, tego, co i jak chciałyby zmieniać. Część spotkań dotyczy branży IT. Temat najbliższego wydarzenia „Kobiety wiedzą, co robią – LIVE" - „Sztuczną inteligencję" omówią dr Aleksandra Tyszkiewicz z firmy Atos oraz mgr inż. Klaudia Lubicka z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Z danych Women in AI,  międzynarodowej społeczności zrzeszającej ponad 4 tysiące ekspertek i pasjonatek sztucznej inteligencji ze 115 krajów całego świata, wynika, że kobiety w obszarze AI (z ang. artificial intelligence) stanowią zaledwie 22 proc. osób.

Spotkanie z ekspertkami rozpocznie się o godz. 11 w czwartek 7 października. Poprowadzi je Michał Karbowiak, community manager Concordia Design Wrocław. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku, na fanpage'ach: „Wysokich Obcasów" i „Gazety Wyborczej Wrocław".

Kobiety wiedzą, co robią