Według raportu „Kobiety w IT 2021", przygotowanego przez portal No Fluff Jobs, publikujący oferty pracy wyłącznie w IT, 53 proc. kobiet pracujących w IT rozpoczęło pracę w branży, nie kończąc wcześniej studiów informatycznych. 22 proc. respondentek zdobywało wiedzę na własną rękę, 12 proc. uczestniczyło w kursach o tematyce IT, a 19 proc. podjęło pracę po studiach niezwiązanych z IT.

Ekosystem wielu możliwości

- Branża IT to złożony ekosystem, który tworzą ludzie o różnych umiejętnościach i poziomach doświadczenia zawodowego. Mężczyźni i kobiety. To świat, gdzie zdobyte wcześniej wykształcenie nie determinuje lepszego lub gorszego startu w firmie, a sukces często zależy od ciągłego procesu dokształcania się i pracy nad własną efektywnością – stwierdza Magdalena Gawłowska-Bujok z  No Fluff Jobs.

Potwierdzają to wiodące firmy reprezentujące branżę. - Warto rozmawiać ogólnie o możliwych ścieżkach kariery w IT, nie różnicując tematu na płeć. Najważniejsza jest świadomość, jakie mamy możliwości rozwoju w branży związanej z programowaniem, bo jest to bardzo szerokie pole: od testerów, analityków biznesowych, project managerów, developerów, po UX designerów, czy konsultantów biznesowych. Firmy, które zajmują się tworzeniem rozwiązań dla klientów całościowo potrzebują w swoich projektach zróżnicowanych zespołów pod względem umiejętności, doświadczenia, technologii, bez względu na płeć – mówi Agnieszka Baranowska, specjalista ds. Employer Brandingu w Capgemini Software Solutions Center.

Wśród osób badanych przez No Fluff Jobs największą grupę kobiet pracujących w IT stanowiły programistki (34 proc.), specjalizujące się w obszarach Backend, Frontend, Fullstack i DevOps. Do drugiej najliczniejszej grupy należały testerki (16 proc.), a kolejne miejsca pod względem liczebności grup zajęły kobiety na stanowiskach Project Manager (8,4 proc.) oraz specjalistki UX/UI (8 proc.).

Zgodnie z zainteresowaniami i aspiracjami

- Każdy powinien podążać za swoimi predyspozycjami i zainteresowaniami. Moda na różne kierunki rozwoju się zmienia, dlatego nie warto sugerować się tym, o czym aktualnie mówi większość znajomych, tylko zgłębić temat naszych zainteresowań. Jeśli interesuje nas branża IT, powinniśmy wiedzieć, że pracę tutaj znajdują osoby z różnych kierunków studiów ścisłych np.: fizyka, matematyka, informatyka, ekonomia itd. Nie zamykajmy przed sobą drzwi do kariery w tym świecie tylko dlatego, że nie programujemy – przekonuje Baranowska.

Podobne podejście ma firma RST Software Masters - polski software house z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku. Katarzyna Pachocka-Nowok, VIce President in Charge of Operation w  RST Software Masters: - Wszyscy możemy realizować swoje cele zawodowe, na tym samym poziomie i z takim samym wsparciem organizacji. Droga, którą pokonują nasi pracownicy zależy przede wszystkim od ich aspiracji, potrzeb oraz otwartości na zmianę i rozwój. Nie określamy siebie jako firmy, która wspiera daną grupę społeczną, ponieważ z taką samą otwartością i uważnością podchodzimy do każdego człowieka. Wzrost zespołu sprawił, że staliśmy się bardzo różnorodni. Ten różnorodny zespół spajają wartości, którymi się kierujemy: jakość, efektywność, szacunek i szczerość. Na co dzień stawiamy na otwartą komunikację i rozmowę.

Edukacja wiele zmienia

Część firm wymaga doświadczenia w branży IT, ale są także specjalne programy, które ułatwiają start w tym świecie. Capgemini Polska liczy ponad 9 tys. pracowników, z czego 56 proc. stanowią kobiety. W oddziałach Capgemini Software Solutions Center znajdujących się we Wrocławiu (od 2004) i w Poznaniu (od 2016) zatrudnia ponad 1000 specjalistów IT. Około 30 proc z nich to kobiety. Capgemini Software Solutions Center zajmuje się tworzeniem oprogramowania „szytego na miarę" oczekiwań klientów. Firma wykorzystuje do tego takie technologie jak m.in.: JAVA, JavaScript, .NET., rozwiązania chmurowe. Od czasu do czasu w Capgemini Software Solutions Center prowadzony jest Starter Kit – program dla osób, które posiadają podstawy programowania w Javie, testowania lub SAP-ie i chcą się rozwijać w tym kierunku. Udział wymaga dostępności w wymiarze 40 godzin tygodniowo przez 3 miesiące i chęci do nauki. Przez kilkanaście godzin w tygodniu uczestnicy uczą się tworzyć rozwiązania z pomocą ekspertów firmy. Po zakończeniu programu większość osób zaczyna pracę w firmowych projektach.

W firmie aktywnie działa społeczność Women@Capgemini, zrzeszająca kobiety i mężczyzn, którzy chcą mieć wpływ na rzeczywistość zawodową i ją kształtować, podejmując ciekawe inicjatywy społeczne, w tym takie, które wspierają edukację kobiet w IT. Capgemini Polska angażuje się też w inicjatywy zewnętrzne, takie jak program Fundacji Mamo Pracuj, którego jest partnerem, czy w inicjatywy z różnymi organizacjami jak np. Geek Girls Carrots, czy ngGirls.

Już wkrótce

Poruszające tę i zbliżoną tematykę wydarzenie „Kobiety wiedzą, co robią – IT" będzie transmitowane na żywo w środę 9 czerwca na fanpage-ach: „Wysokich Obcasów", „Gazety Wyborczej", „Gazety Wyborczej Wrocław", „Gazety Wyborczej Poznań" oraz na wysokieobcasy.pl i wyborcza.pl. Początek o godz. 13. Głos na temat „Czy IT jest kobietą?" zabiorą: Katarzyna Pachocka-Nowok z RST Software Masters oraz Magdalena Perkowska z Capgemini. Rozmowę będzie moderował Michał Karbowiak, community manager w Concordia Design Wrocław.

„Kobiety wiedzą, co robią" to projekt prowadzony od 2018 roku w całej Polsce. Zainicjowany przez „Wysokie Obcasy", ma na celu budowanie i podtrzymywanie kobiecej wspólnoty. Tematyka spotkań jest różnorodna – dotyczy aktywności zawodowej, spraw lokalnych i innych aspektów istotnych dla kobiet. Dotąd odbyły się już trzy spotkania online dotyczące branży IT i nowych technologii.

Wcześniej projekt realizowany był na bezpośrednich spotkaniach czytelniczek magazynu z kobietami z różnych środowisk zawodowych i obszarów tematycznych. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem w największych miastach w Polsce – Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach. Od zeszłego roku, w związku z epidemią koronawirusa, cykl „Kobiety wiedzą, co robią" z powodzeniem przebiega w internecie.