OGLĄDAJ NA ŻYWO!

Pandemia koronawirusa pokazała, jak bardzo Polska leży na ramionach kobiet. To one: matki, córki, nauczycielki, pielęgniarki, kasjerki i salowe sprawiły, że mimo fatalnych okoliczności kraj działał, a życie toczyło się w miarę normalnie mimo wielu obostrzeń. 

Ostatni rok pokazał, jak wielka jest skala nieodpłatnej pracy kobiet, które prowadzą domy, opiekują się dziećmi oraz starszymi członkami rodzin, a w razie konieczności błyskawicznie dostosowują się do partyzanckich warunków. Za moment Polska dostanie unijne miliony na podźwignięcie się z pandemii. Czy przy podziale środków będą wzięte pod uwagę potrzeby wyrażane przez kobiety?

Gender mainstreaming, oznaczający politykę równego traktowania kobiet i mężczyzn wpisany jest do Traktatu Amsterdamskiego i innych kluczowych dokumentów jako oficjalna strategia Unii Europejskiej obowiązująca wszystkie kraje członkowskie. Mimo to, perspektywa Polek od lat jest pomijana przy wydawaniu krajowych i wspólnotowych pieniędzy, choć uwzględnianie perspektywy płci to obowiązek państw UE. Czy tym razem będzie inaczej?

Dziś, po pandemicznym roku, kiedy to kobiety przeniosły na swoich barkach Polskę przez pandemię, chcemy mieć wpływ na to, jak wydane zostaną miliony z Brukseli. Do dyskusji o tym jak interpretować zapisy zawarte w Krajowym Planie Odbudowy zaprosiłyśmy ekspertki z różnych dziedzin. Będą z nami:

- Prof. Ewa Rumińska-Zimny - ekonomistka, ekspertka ONZ i instytucji europejskich w zakresie roli kobiet w gospodarce. Naukowo zajmuje się m.in. luką płacową. Staż naukowy odbyła na Sorbonie, jako akademiczka pracowała m.in. w warszawskiej SGH, była visiting professor na Georgetown University. Członkini Zarządu Kongresu Kobiet, prezeska  Międzynarodowego Forum Kobiet Nauki i Biznesu przy SGH. Promuje tezę, że równość opłaca się gospodarce i biznesowi

- Dr Anna Parzyńska "Ashtanga" - ginekolożka, konsultantka ds. badań prenatalnych w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Aktywistka, współpracująca z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Joginka

- Prof. Anna Wojciuk - profesor nauk o polityce na Uniwersytecie Warszawskim, badania prowadziła m.in. na Harvardzie. Obecnie wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, w przeszłości wykładała też na uniwersytetach w Kopenhadze i Barcelonie. Publicystka oraz prezeska stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej, które realizuje projekt Zdecentralizowana Rzeczpospolita, który jest pomysłem nowych ustrojowych reguł gry, które lepiej będą w stanie pomieścić pluralizm poglądów reprezentowanych przez Polki i Polaków. Wedle tej idei Polska powinna być silna przede wszystkim różnorodnością i oddolnym potencjałem obywateli

- Dr Iga Kazimierczyk  - pedagożka, prezeska fundacji "Przestrzeń dla edukacji", ekspertka ruchu "Obywatele dla edukacji". Od 15 lat związana z sektorem pozarządowym i organizacjami działającymi w obszarze edukacji. Trenerka, autorka materiałów dla nauczycieli na temat wspierania funkcji wychowawczej szkoły. Zawodowo zajmuje się edukacją dzieci do lat trzech, naukowo badaniem kultury pracy szkoły. Wykładowczyni na Wydziale Pedagogicznym UW.

- Dr Elżbieta Korolczuk - socjolożka, wykładowczyni na Uniwersytecie Södertörn w Sztokholmie oraz w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim . Bada ruchy społeczne - w tym ruchy antygenderowe oraz populistyczne, społeczeństwo obywatelskie, kategorię płci oraz rodzicielstwo. Aktywistka i publicystka, autorka książek.

Rozmowę poprowadzi Natalia Waloch – dziennikarka "Wysokich Obcasów". Zapraszamy w poniedziałek 31 maja o godzinie 14.00 na profil fb Wysokich Obcasów.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo dzięki czemu czytelniczki i czytelnicy mogą zadać pytania naszym ekspertkom.

Debata jest realizowana w ramach projektu „Kobiety wiedzą, co robią".

Seks, psychologia, życie: zapisz się na newslettery "Wysokich Obcasów"