Oglądaj na żywo!

Już 26 maja czeka nas kolejne spotkanie z cyklu "Kobiety wiedzą, co robią". Pierwszy panel zapowiada się niezwykle przyjemnie, bo o krajobrazach, smakach i zapachach Chorwacji gawędzić będą: Agnieszka Puszczewicz - dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce, Ewelina Sadura Marinović - Polka na stałe mieszkająca w Chorwacji, autorka bloga POLAKO i Jakub Porada - znany dziennikarz i podróżnik. Spotkanie prowadzi Aleksandra Mijakoska-Siemion.

Och, już sobie wyobrażam, jak nas będą kusić… Pewnie po wysłuchaniu ich rozmowy z trudem powstrzymamy się od tego, żeby rzucić wszystko, wskoczyć do samochodu i kilkanaście godzin później wylądować nad Adriatykiem... Ale trzeba przyznać - trudno mówić o Chorwacji tak, żeby nie brzmiało to jak reklama. 6 tysięcy kilometrów linii brzegowej i 1246 wysp - czy to nie brzmi jak opis raju? Zwłaszcza teraz, u progu lata, kiedy już tak bardzo chcielibyśmy gdzieś wyjechać, kiedy jeszcze bardziej niż zwykle o tej porze roku jesteśmy spragnieni - słońca i gorąca, wody i swobody. Wakacji.

- Chorwacja jest rogiem obfitości, jeśli chodzi o atrakcje turystyczne - zachęca Agnieszka Puszczewicz. - Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Od luksusowych hoteli po apartamenty i domy do wynajęcia. Chorwaci zachęcają gości, aby wyszli na zewnątrz – posmakowali lokalnej kuchni i zanurzyli się w autentycznym lokalnym życiu. Chorwacja wyraźnie stawia na zrównoważoną turystykę: na ekologiczne rozwiązania dla hoteli czy angażowanie lokalnej społeczności.

Ja sama jestem najlepszym dowodem na to, że Chorwacją nie sposób się znudzić; moja przygoda z Chorwacją trwa już 26 lat, a wciąż odkrywam tu coś dla siebie nowego. To była moja miłość od pierwszego wejrzenia i to nie są puste słowa. Naprawdę skradła mi połowę serca - przyznaje. - Przez lata obserwowałam, jak ewoluowała i przekształcała się w światowej klasy destynację turystyczną. Za to ludzie się nie zmienili - pozostali ciepli i serdeczni, jak dawniej - mówi. 

Badania antropologiczne pokazują, że Chorwaci z północy kraju przywędrowali do tego kraju z okolic dzisiejszego Krakowa. Może to dlatego tak dobrze się tam czujemy i tak dobrze dogadujemy, nie tylko językowo, ale także - mentalnie? W każdym razie trudno znaleźć zakątek tego kraju, w którym nie byłoby Polaków; zapuszczają się nawet w głąb interioru.  

W zeszłym roku Chorwację odwiedziło około 700 tysięcy osób, czyli 70% w stosunku do 2019. To świetny wynik jak na rok 2020, który wielu chciałoby wykreślić z kalendarza. Jak będzie tego lata?

- Myślę, że i w tym roku Polacy udowodnią, że kochają Chorwację - uważa Agnieszka Puszczewicz.

Drugi panel będzie miał zupełnie inny charakter.  O relacjach matek i córek w Dniu Matki będziemy rozmawiać z Katarzyną Miller – współautorką książki „Być córką i nie zwariować" oraz z siostrami - Magdą i Aleksandrą Popławskimi i ich mamą Marią. - Bardzo nas ciekawi czym „zaraziła" swoje córki pani Maria, a co dzięki nim poznaje i oswaja. Na pewno o to zapytamy – zapowiada Katarzyna Owczarek – dyrektorka programowa projektu „Kobiety wiedzą, co robią". - Jak na budowanie tej relacji wpłynął matriarchat, który panował w ich domu? Na to pytanie pewnie pomoże nam odpowiedzieć Katarzyna Miller – dodaje.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w środę 26 maja, od godziny 18.00 na facebookowy profil Wysokich Obcasów.