Jesteśmy spragnieni wakacji. Marzymy o odpoczynku w pięknych, skąpanych w słońcu miejscach. Chcemy zapomnieć o troskach codzienności i choć na chwilę wrócić do normalności. Pozwolą na to wakacje w Chorwacji. Nie ma lepszego miejsca, by złapać oddech. Ponad 6,2 tys. km wybrzeża, 1,2 tys. wysp sprawiają, że nietrudno tu znaleźć spokojne miejsca, z dala od zgiełku.

Hvar, plaża BonjHvar, plaża Bonj fot. Aleksandar Gospić / CNTB

Korcula, plaża IstrugaKorcula, plaża Istruga fot. Aleksandar Gospić / CNTB

Pełnia dobrego samopoczucia

Jest też wiele miejsc, w których przywrócimy równowagę ciała i umysłu. W Chorwacji znajduje się aż 80 centrów wellness. Oferują różnorodne zabiegi: od masaży z użyciem olejków aromatycznych na bazie szałwii, rozmarynu czy lawendy, przez peelingi z orzeźwiającymi aromatami lata, aż po gorące, kojące kąpiele. W hotelach na gości czekają baseny na tarasach, oferujące zapierające dech w piersiach widoki na błękitne morze. Zanurzeni w wodzie albo odpoczywając na leżakach, możemy niespiesznie i w kameralnej atmosferze, z lampką wina w ręku, podziwiać chorwackie zachody słońca.

A jeśli potrzebujemy regeneracji, warto skorzystać z gorących źródeł i błota leczniczego. Natura bardzo hojnie obdarzyła Chorwację. Gorące źródła, z temperaturą dochodzącą do nawet 70 stopni Celsjusza, znajdziemy niedaleko Zagrzebia, w regionie Hrvatsko Zagorje. W miejscowościach Krapinskie Toplice, Stubicke Toplice, Tuheljske Toplice zlokalizowane są termy odkryte już w XVIII wieku.

Kornati, LojenaKornati, Lojena fot. Aleksandar Gospić / CNTB

Sam na sam z naturą

Już same spacery, wzdłuż chorwackich przybrzeży, koją zmysły. Roznoszące się zapachy ziół: lawendy, rozmarynu, szałwii, w połączeniu z cyprysami, to aromaterapia w najlepszym wydaniu. Na niespieszne spacery zaprasza 400 szlaków turystycznych. Wystarczy krótki spacer, by dotrzeć w miejsca, w których będziemy sam na sam z przyrodą. Można wtedy usiąść, zapomnieć o całym świecie i zachwycać się wspaniałymi widokami. Można rozłożyć matę i uprawiać jogę albo pomedytować wśród natury. Okazji do podziwiania przyrody nie brakuje. Aż 10 proc. obszaru Chorwacji jest pod ochroną. Znajduje się tu 8 parków narodowych, 12 parków krajobrazowych, a wśród nich Jeziora Plitwickie pod ochroną UNESCO.

PlitwicePlitwice fot. Luka Esenko / CNTB

Vis, StinivaVis, Stiniva fot. Aleksandar Gospić / CNTB

CresCres fot. Aleksandar Gospić / CNTB

Wypłyń na pełne morze

Szukając spokoju, warto wypłynąć na pełne morze. Żeglowanie jest symbolem nieskończonej wolności i niezależności. W Chorwacji można to poczuć na własnej skórze. Adriatyk uważany jest za najczystsze morze Europy. Jest też jednym z najspokojniejszych i najbardziej przejrzystych mórz. Można opalać się na burcie, przerwać żeglugę skokiem w turkusowe laguny albo zacumować w jednej z licznych zatok. Łódź pozwala dotrzeć do plaż, na których będziemy jedynymi goścmi. Spędzając czas w niezamieszkałych zatokach chorwackiego Adriatyku można prawdziwie odpocząć. Odosobnionych zatok nie brakuje. Dziewiczą przyrodę i piaszczyste plaże oferuje Laguna sapluńska, położona między wyspą Sapluna a dwiema mniejszymi – Arženjakami. Z kolei Zatoka Šunj pozwala poczuć się jak w tropikach.

SikiricaSikirica fot. Aleksandar Gospić / CNTB

SakarunSakarun fot. Hrvoje Serdar / CNTB

Smakuj i degustuj

Z pełną spiżarnią, możemy zostać w łodzi na noc. Zachód słońca albo spokojny poranek na otwartym morzu nie tylko dostarczą niezapomnianych emocji, ale i nowej dawki energii. Warto jednak schodzić na ląd, zwłaszcza po zachodzie słońca i odkrywać bogactwo różnych rodzajów rozrywki. Od lokalnych letnich wydarzeń typowych dla nadmorskich miejscowości, po festiwale muzyki klasycznej i nowoczesnej. Chorwacja jest miejscem dobrej zabawy, a będąc na łodzi codziennie można wybierać inne miejsce do czerpania rozrywki. Przy tym poznawać smaki Chorwacji. Lokalne dania, oparte o świeże składniki gwarantują prawdziwą ucztę podniebienia. Każdy region, to inny smak. Wyspa Pag słynie z sera, gmina Ston z ostryg i muli, dolina Neretwy z żab i mandarynek, wyspa Cres z jagnięciny, Istria z oliwy i trufli, a cała Chorwacja z przepysznych deserów!

Oliwa z oliwekOliwa z oliwek fot. Maja Danica Pecanić / CNTB

AgrumiAgrumi fot. Maja Danica Pecanić / CNTB

Małże św. JakubaMałże św. Jakuba fot. Maja Danica Pecanić / CNTB

Aby dopełnić klimatu beztroskich wakacji, koniecznie trzeba spróbować tutejszego wina. Rośnie tu przecież aż 300 autochtonicznych gatunków! Jest więc w czym wybierać. Każdy region Chorwacji zaoferuje w tym temacie raj dla podniebienia. W otoczeniu pięknych krajobrazów, licznych zabytków, urokliwych uliczek wino smakuje jak nigdzie indziej. Chorwacja to kraj dla spragnionych odpoczynku i relaksu. Można tu medytować, uprawiać jogę, zażywać kojących kąpieli lub po prostu wypocząć w formie najbardziej dogodnej dla siebie. Powoli, beztrosko, spokojnie, ale zawsze w atmosferze gościnności, wyśmienitych smaków i niezapomnianych widoków.

LukovnikLukovnik fot. Boris Kacan / CNTB

Vis, SrebrnaVis, Srebrna fot. Aleksandar Gospić / CNTB

Odkryj swoją historię na chorwacja.hr. Ciesz się bezpiecznym pobytem od pierwszej do ostatniej chwili. Safe Stay in Croatia!

Vis, Srebrna

Vis, Srebrna