„Co my właściwie robimy, siadając do tej rozmowy?” – od tego pytania Anna Dziewit-Meller zaczęła rozmowę z Janiną Bąk, znaną statystyczką i naukowczynią, która zdecydowała się opowiedzieć o tym, jak wygląda życie z chorobą afektywną dwubiegunową.

Wywiad, który ukazał się w „Wysokich Obcasach”, odbił się szerokim echem w mediach, wywołując dyskusję na temat chorób psychicznych i ich stygmatyzacji w społeczeństwie. Dzięki odwadze Janiny wiele osób postanowiło opowiedzieć swoje historie. Wielu zdecydowało się poprosić o fachową pomoc i w końcu wielu dziękowało Janinie za poruszenie ważnego tematu.

- Pokłosie tego wywiadu wygląda tak: ludzie mówią. Mówią mi w cukierni, w pociągu, w pracy, w wiadomościach prywatnych. Mówią: „jestem chora”, „potrzebuję pomocy”, „biorę leki”, „byłam w szpitalu psychiatrycznym”, „mój syn chciał popełnić samobójstwo”, „wracam na terapię”, „czekam na diagnozę i już mniej się boję”. Mówią. Głośno, wcale nie szeptem. Bez wstydu. Mnie, obcej im przecież osobie. I to jest dokładnie ta zmiana, której potrzebujemy, ale o której nie śmiałam nawet myśleć – pisała Janina już po publikacji wywiadu.

Wśród komentarzy odnoszących się do rozmowy były też takie, które lekceważyły i wyśmiewały choroby psychiczne lub sugerowały, że osoby zamożne nie mają prawa cierpieć mentalnie. Fakt, że takie opinie wciąż funkcjonują w społeczeństwie, tylko potwierdza potrzebę włączania w dyskurs publiczny tematu zdrowia psychicznego.

"To, że tak odważnie, otwarcie i bezkompromisowo wobec samej siebie opowiedziałaś o chorobie afektywnej dwubiegunowej i leczeniu psychiatrycznym trwającym już tyle lat, jest krokiem milowym w polskiej debacie publicznej o chorobach psychicznych" - pisze w komentarzu do rozmowy z Janiną Bąk dziennikarka Wysokich Obcasów, Natalia Waloch. 

O wszystkim, co wydarzyło się po publikacji wywiadu, o tym, gdzie szukać pomocy, ale również o bliskich osób chorujących psychicznie ponownie porozmawiają Anna Dziewit-Meller i Janina Bąk.

Janina będzie gościnią kolejnego spotkania z cyklu "Kobiety wiedzą, co robią", na które zapraszamy 17 maja o godzinie 20.00 na facebookowy profil Wysokich Obcasów.

Janina Bąk – statystyczka, nauczycielka akademicka, prowadzi blog JaninaDaily.com. Jej prelekcje były wielokrotnie nagradzane na konferencjach, sama siebie nazywa „wirtuozem statystyki i metodologii badań” oraz „demonem prezentacji”. W 2020 r. wydała książka „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla”.

Anna Dziewit-Meller – dziennikarka i pisarka. Współprowadzi portal BukBuk, pisze felietony do „Polityki”. Ostatnio wydała książkę „Od jednego Lucypera”. Jest redaktorką naczelną Grupy Wydawniczej Foksal.