Maja Popielarska będzie jedną z naszych gościń podczas spotkania z cyklu "Kobiety wiedzą, co robią" 24 marca. Tym razem rozmawiać będziemy m.in. o różnorodności kobiet i o tym, z czego czerpiemy przyjemność. W spotkaniu weźmie udział również Katarzyna Miller - psycholożka i psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów, w których podpowiada kobietom, jak podnieść się po życiowych porażkach i odnaleźć sens życia.Poza tym poruszymy również temat kobiet, które odnoszą sukcesy w branży IT, oraz "Nieustraszonych w pracy"

Jak zwykle spotkanie zaczynamy o godzinie 18. Zapraszamy na facebookowe konto "Wysokich Obcasów".

Kobiety wiedzą, co robią

Marcowe słońce jest już wyżej nad horyzontem, do Ziemi ma bliżej, więc i więcej ciepła do nas dociera. Każdego dnia w ogrodach, parkach lasach otoczenie się zmienia. Ba, w ogrodzie liczą się nawet godziny. Efekt jest w nich bardziej spektakularny, bo nagromadzenie gatunków najczęściej duże.

Jednak czego się nie robi, żeby efekt wzmocnić jeszcze bardziej lub może po prostu wywołać…

Nie będę tym razem rozpisywała się na temat prac ogródkowych, skupię się bardziej na aspekcie „kwiatowo-liściowym”, bo to, czego najbardziej nam na przednówku brakuje, to światło i kolor, nieprawdaż?

Balkon i taras w roślinach

Najmocniejszy, najszybszy efekt uzyska się, dekorując otoczenie domu - balkon i taras - donicami z roślinami kwitnącymi. Począwszy od cebulowych, skończywszy na tzw. rabatówce, czyli roślinach jednorocznych. Niekwestionowanymi bohaterami wiosny są według mnie bratki. Całkiem blisko stoją też w szeregu prymule - pierwiosnki (warto pamiętać, że to byliny) i stokrotki (uwaga, sieją się na potęgę).

Zdarzyło mi się słyszeć, że bratki są takie nienowoczesne. Odpowiadam wtedy, że zależy od tego, jak są zastosowane. Jeśli sadzi się je w dużych odległościach od siebie i miesza kolory - zgoda. Jednak, kiedy posadzi się je kolorami - kilka lub kilkanaście sztuk w jednej odmianie, efekt jest świetny. I godnie, i z urokiem dekorować będą nawet najbardziej minimalistyczne „wnętrza” zewnętrzne.

Warunek: porządne, eleganckie donice.

Styl nowoczesny i romantyczny w ogrodzie

Jeśli zależy wam na nowoczesnym rozwiązaniu, proponuję stworzyć harmonijny układ jednakowych donic, rytmicznie ustawionych i z takimi samymi kwiatami.

A wiecie, co jeszcze działa na korzyść bratków? Są odporne na chłód! Niestraszne im przymrozki!!!

Natomiast styl romantyczny podbiją kompozycje różnych naczyń - donic poustawianych gęsto. Warto jednak trzymać się zasady, że w jednej donicy jest jeden kolor i ta sama wielkość kwiatów.

Wyznaję też zasadę, że lepiej obsadzić jedną dużą donicę wieloma sztukami roślin. Łatwiej się je pielęgnuje, choćby podlewa czy nawozi (nawożenie jednorocznych powinno się odbywać co tydzień nawozami do roślin kwitnących).

Lubię bardzo połączenie tej wiosennej zmiany kwiatowej z roślinami o zielonych liściach, np. bluszczem, trzmieliną czy małymi bukszpanami (choć one padają ofiarą pewnej damy złej sławy - ćmy bukszpanowej). W sklepach znajdziecie też jaskry o pięknych, pełnych kwiatach.

Mocno i efektownie prezentuje się też taka gromadka kwitnących roślin na rabacie. Można je posadzić w pustym miejscu lub jako obrzeże rabaty czy paseczek przy chodniku. Z kwiatowymi dekoracjami wyskakuję też co roku przed ogrodzenie, jeszcze przyjemniej wracam do domu - uśmiechają się do mnie bratkowe buźki. Z radością też obserwuję spacerowiczów, którzy uśmiechają się na ich widok.

Rośliny cebulowe w ogrodzie

Do wiosennych kompozycji doskonałe są też rośliny cebulowe, ku uciesze spóźnionych ogrodników, podpędzone (posadzone jesienią), a teraz kwitnące, które kupuje się w doniczkach. Wybór jest na tyle duży, że można z nich tworzyć ciekawe kompozycje. Są niezwykle wdzięczne, lecz mają jedna wadę - stosunkowo krótko kwitną (wszystko zależy od pogody, im chłodniej - tym kwiaty trzymają się dłużej). Dlatego u mnie pojawiają się jako wypełniacze bratkowych czy pierwiosnkowych kompozycji.

Coraz częściej też w kompozycjach zewnętrznych widuję cyklameny perskie, czyli fiołki alpejskie. Wyglądają niezwykle szlachetnie, lecz są stosunkowo drogie. Wyobrażam sobie jednak taką defiladę biało kwitnących na moim parapecie okiennym. Mogłabym tak się na nie patrzeć i patrzeć. Zestawiłabym je tylko z bluszczem, który oplótłby je subtelnie.

Z kolei w otoczeniu, sąsiedztwie sosnowego lasu i brzóz pięknie zaprezentują się wrzośce, które kwitną na biało lub różowo. To wyjątkowa grupa, która wymaga kwaśnego, przepuszczalnego podłoża i dużo słońca. Wrzośce to krzewinki (czyli mają zdrewniałe drobne pędy, to rośliny wieloletnie).

No dobrze, ale czy tylko rośliny jednoroczne czy byliny są oznaką nadchodzącej wiosny? Gdy nieco zadrze się głowę, nie tylko usłyszy się lecące gęsi czy żurawie. Można jeszcze zobaczyć kwitnącą świdośliwę - absolutnych hit wiosennego ogrodu, która moim zdaniem jest – mimo delikatności bieli i lekkiego różu kwiatów - piękniejsza od żarówiastej forsycji. No dobra, ta ostatnia jest godnym substytutem słońca, więc także ją lubię.

Za żółć o tej porze roku odpowiada również oczar omszony czy pośredni (są też odmiany o kwiatach ceglastych), dumnie kwitnący jeszcze w czasie mrozów. Jego kwiatki są niezwykle oryginalne i ciekawie pachną, dla mnie oranżadą.

Wyprawa do szkółki ogrodniczej

Dobrze jest po prostu zrobić sobie wyprawę do szkółek czy centrów ogrodniczych. Nie zawsze w celach zakupowych. Chodząc między alejkami, najłatwiej zorientować się w sezonowych atrakcjach roślinnych, bo gospodarze prezentują to, co najpiękniej w danym czasie wygląda.

Moment, w którym teraz jesteśmy, jest dla mnie szczególny. Właśnie teraz, zanim jeszcze zawładnie nami zieleń liści, warto przyjrzeć się samym pędom oraz pniom drzew i krzewów, które urzekają kolorem. Szarość buków, łuszcząca, ceglasta kora klonu strzępiastokorego czy uśpione jeszcze pąki magnolii w omszałych wdziankach oraz poskręcane pędy leszczyny odmiana Contorta.

Warto wsłuchać się w rechot żab - wytrzymać te głośne dźwięki wieszczące piękną porę roku. Dać się przyrodzie wyszumieć, bo jest przez nas ciągle zakrzykiwana. Pozwolić latać pszczołom, dać im pokarm (wierzbowe kwiaty - kotki są dla nich bardzo cenne). Wystawić poidła dla ptaków i innych zwierząt.

Wiosna już jest, tylko trzeba ją chcieć zobaczyć.