Oprawki dobrej jakości mogą służyć nawet dekadę. Zwykle jednak klienci wracają do optyka częściej, co dwa-trzy lata, wraz z postępującą wadą wzroku lub zmieniającą się modą. Ważnych jest wtedy kilka zasad. – Odpowiednio dobrane oprawki powinny uwzględniać trzy podstawowe potrzeby klienta. Komfort noszenia, jakość widzenia i estetyka, czyli spełnienie oczekiwań klienta względem wyglądu w okularach – wylicza Szymon Grygierczyk, zastępca dyrektora generalnego firmy Hoya, producenta soczewek okularowych.

Gdzie kupować

Branża okulistyczna szacuje, że dziś ok. 10-15 proc. okularów sprzedawanych jest w sklepach internetowych. Jedna z amerykańskich organizacji zrzeszających okulistów opublikowała niedawno badania, z których wynika, że połowa zakupionych na amerykańskim rynku internetowym okularów miała wady uniemożliwiające prawidłowe korzystanie z nich. Zawodził też dobór soczewek. Jedna trzecia miała źle ustawioną moc, co groziło pogłębieniem wady. – Kupowanie oprawek i soczewek przez internet to rosyjska ruletka – ocenia Grygierczyk. - Okulary to zdecydowanie bardziej produkt medyczny niż rzemieślniczy. Dlatego powinien być wykonany z jak największą precyzją, z dokładnością co do milimetra. Internet wygrywa z tradycyjnymi sklepami ceną, ale nie jest w stanie zagwarantować takiej precyzji doboru, jaką zapewni optyk w salonie. Okulary trzeba nie tylko bardzo dokładnie wykonać, ale też dopasować anatomicznie. A tego internet za nas nie zrobi – dodaje.

 Zakupy oko w oko

Jak poznać, czy trafiliśmy do dobrego specjalisty? Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób prowadzi rozmowę. Jeśli pyta o dotychczas używane okulary, chce je zobaczyć i dopytuje, czy były z nimi jakieś problemy, jest to sygnał, że zna się na rzeczy. Powinien zainteresować się warunkami pracy klienta, ile czasu spędza on przed komputerem oraz w jakiej odległości od oczu ustawiony jest jego monitor. Szczegółowa rozmowa z optykiem jest ważna, ponieważ specjalista pomaga dobrać oprawki odpowiednie do trybu życia, zawodu, osobowości kształtu twarzy. Idealna oprawa powinna podkreślać naszą urodę i wygląd. Warto wziąć również pod uwagę przeważającą kolorystykę ubrań, włosów, rodzaj noszonej biżuterii. – To pierwsza część konsultacji. Następnie optyk lub optometrysta oceni, jakie soczewki okularowe będą odpowiednie do montażu w wybranej oprawie i przeprowadzi szczegółowe badanie wzroku – mówi Szymon Grygierczyk

 Badanie wzroku

Do precyzyjnego montażu w wybranej oprawie należy zrobić odpowiednie pomiary, najlepiej przy użyciu wideocentracji – wykonuje się je za pomocą specjalnego urządzenia lub tabletu z odpowiednimi nakładkami. Pomiary można również wykonać ręcznie, wymaga to jednak odpowiedniej precyzji specjalisty z wieloletnim doświadczeniem. Podczas badania i pomiarów określane są m.in. rozstaw i wysokość źrenic, odległość soczewek od oka, kąt nachylenia oprawy, a także sprawdzana jest optymalna odległość do czytania i pracy.

Problemy ze wzrokiem. gdy nawet okulary nie pomogą

Dwa-trzy milimetry błędu w ustawieniu soczewek podczas montażu mogą przesądzić o tym, czy okulary będą spełniały swoją funkcję i zapewnią swobodę i ostrość widzenia. Istotny jest również kąt pochylenia soczewki w oprawie, w każdej płaszczyźnie względem oka klienta i grubość soczewki. Przy soczewkach z tzw. wysokimi minusami (dla krótkowidzów) sprawdzają się masywniejsze oprawki, bo same soczewki też są grubsze. Przy soczewkach dla dalekowidzów (tzw. plusy) najlepiej dobrać soczewkę o możliwie małej średnicy, a do niej mniejszą oprawkę. Im grubsza będzie soczewka, tym bardziej będzie powiększać oko. Soczewki progresywne, których górna część służy do codziennego widzenia przedmiotów znajdujących się w dali,  a dolna do ostrego widzenia z bliska, lepiej sprawdzają się w większych oprawkach.

 Oprawa powinna być komfortowa

Niezwykle istotne jest prawidłowe dopasowanie okularów. Wybrane oprawki rzadko kiedy od razu leżą dobrze. Zwykle wymagają wymodelowania zauszników. Prawidłowe dopasowanie i wymodelowanie kształtu oprawy na twarzy klienta jest kluczowe dla uzyskania pełnego komfortu użytkowania okularów. Decydują niuanse. – Dobieramy okulary, w których będziemy chodzili codziennie, od rana do wieczora. Muszą być tak wygodne, by zapomnieć, że w ogóle je założyliśmy – podkreśla Szymon Grygierczyk.

Tworzywa i marki

Specjaliści mówią, że przy wyborze oprawki nie zawsze warto kierować się nazwą marki. Bywa, że sygnowane przez modowych gigantów oprawki ustępują jakością produktom mniejszych firm, wyspecjalizowanych tylko w oprawkach, przywiązanych do detali. 

Gdy oczy się starzeją

Jednym z najczęstszych materiałów, z których produkuje się obecnie oprawki, jest zaliczany do tworzyw naturalnych acetat. Najtrwalszym i najszlachetniejszym materiałem jest tytan. – Lekki, wytrzymały, niewywołujący alergii – mówi wiceszef Hoya. Ostatnio pojawiają się też oprawki z drewna i tektury. – A najbardziej tradycyjnym, powracającym po latach na rynek jest róg bawoli stosowany w najbardziej ekskluzywnych oprawach – dodaje. Żywotność oprawek zależy od materiału, z którego zostały wykonane, i pielęgnacji. Optycy zalecają codzienne czyszczenie okularów Zdarza się, że jesteśmy tak przywiązani do oprawek, że kiedy przychodzi czas zmiany soczewek, chcemy pozostać przy tych samych oprawach. To jednak nie zawsze jest możliwe. – Materiały, z których produkowane są oprawy okularowe, z czasem utleniają się i zużywają, a wtedy trudno jest bezpiecznie zamontować w nich nowe soczewki – tłumaczy Szymon Grygierczyk.

Wzrok. Jak dobrze wybrać okulary