Aby żyć, przetrwać i regenerować się, musi się przystosować. W zależności od tego, gdzie rośnie, produkuje substancje, które umożliwiają jej przeżycie.

Ta zdolność do przystosowania się to prawdziwy cud natury, który jest źródłem inspiracji dla twórców kosmetyków z roślin. To właśnie z roślin marka Yves Rocher czerpie nowe składniki aktywne, rozwija wyjątkowe formuły i tworzy skuteczne oraz innowacyjne kosmetyki o niezwykłych właściwościach.

Naukowcy z laboratoriów Yves Rocher odkryli „geniusz życia” aphloii – rośliny występującej naturalnie na wyżynach Madagaskaru, która narażona na niekorzystne czynniki środowiskowe (UV, pożary, zmiany klimatyczne) automatycznie zwiększa produkcję bezcennej substancji (aphloiolu) ukrytej w komórkach liści.

Aphloia theiformis to drzewo i krzew o niezwykłych mechanizmach ochronnych i niespotykanych możliwościach regeneracji. Ze względu na zdolność do całkowitej wymiany kory jest określana jako „chance ecorce”, czyli „zmieniająca korę”.

Posiada umiejętność koncentrowania w komórkach liści naturalnej cząsteczki z rodziny polifenoli - aphloiolu, która skutecznie chroni ją przed szkodliwym wpływem utleniaczy, zwiększa jej odporność na niekorzystne działanie środowiska i pomaga przeciwdziałać już istniejącym uszkodzeniom.

Podczas badań udało się odtworzyć naturalną zdolność aphloii do zwiększonej produkcji aphloiolu (jak w sytuacji zagrożenia rośliny), co umożliwiło na włączenie tej substancji do składu nowej linii kosmetyków pielęgnacyjnych Elixir Jeunesse.

Dzięki unikalnej metodzie N.A.T. (Natural Assimilation Technologies – technika naturalnej asymilacji) eksperci Yves Rocher poddali tę cząsteczkę pięciokrotnie większej koncentracji składnika aktywnego w naturalnym roztworze S.E.V. (Solvant Eutectique Végétal – roślinny roztwór eutektyczny*, którego skład jest bardzo podobny do naturalnego środowiska aphloii), by wykorzystać niezwykłe właściwości rośliny dla dobra skóry, nie naruszając jej spójności.

Skóra asymiluje wysoko skoncentrowany wyciąg z aphloii N.A.T. (wnika on w skórę i osadza się w jej głębszych warstwach**, a następnie jest metabolizowany przez komórki skóry właściwej i naskórka***). Odkrycie to zostało opatentowane.

Seria kosmetyków Elixir Jeunesse zawierająca ekstrakt z aphloi daje doskonałe efekty przeciwzmarszczkowe i jest prawdziwym sprzymierzeńcem kobiet w walce z zanieczyszczaniami powietrza, w tym także ze smogiem, który jest poważnym zagrożeniem współczesnego świata. Wpływa też niekorzystnie na nasze zdrowie, w tym kondycję skóry, a więc i wygląd oraz samopoczucie. Niestety według szacunków Komisji Europejskiej mieszkańcy Polski oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej, dlatego tak ważna dla Polek jest pielęgnacja antysmogowa.

* Znak towarowy zastrzeżony we Francji

** Badania in vitro z wykorzystaniem mikroskopu fluorescencyjnego i spektometrii masowej

*** Stymulacja aktywności mitochondrialnej komórek skóry i naskórka in vitro.