W tym kontekście nic dziwnego, że z coraz większym zaniepokojeniem przyjmujemy alarmujące komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w dużych miastach. Z roku na rok problem powietrza jest coraz poważniejszy. Smog to po prostu chmura związków chemicznych i pyłów przemysłowych unosząca się nad dużymi ośrodkami miejskimi, którą potęguje mgła i bezwietrzna pogoda. Taki koktajl związków jest niebezpieczny dla całego organizmu, także dla skóry. Smog sprzyja powstawaniu wolnych rodników, przyspieszając starzenie się komórek oraz zwiększając występowanie licznych problemów skóry, takich jak wypryski, egzemy, podrażnienia, nadwrażliwość.

Skóra posiada własne mechanizmy obronne, dzięki którym może chronić się przed czynnikami przyspieszającymi jej starzenie, musi jednak być w dobrej kondycji. W okresie jesienno-zimowym, kiedy często pojawiają się alerty smogowe, warto zadbać o jej staranne oczyszczanie oraz sięgać po kosmetyki, które pobudzają do działania tak, by mogła wytworzyć naturalną barierę ochronną przed zanieczyszczeniami.

Według dermatologów starzenie się skóry to złożony proces, na który składają się różnorodne czynniki. Uzależnione od genetyki starzenie naturalne przyspieszają czynniki zewnętrzne, takie jak styl życia, nawyki czy środowisko. W XXI wieku szkodliwy wpływ tych czynników został spotęgowany przez zanieczyszczenia, stres oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe.

Jednym z głównych powodów starzenia organizmu jest stres oksydacyjny. Jest to brak równowagi między czynnikami dobrymi (antyoksydantami) a niedobrymi, czyli wolnymi rodnikami (organizm przetwarza tlen na energię, a efektem ubocznym tego zjawiska jest powstanie reaktywnych form tlenu, czyli właśnie wolnych rodników).

Zanieczyszczone powietrze prowadzi do zachwiania naturalnej równowagi organizmu, powoduje zmniejszenie liczby przeciwutleniaczy i nadmierną produkcję wolnych rodników, które oddziałując na skórę od środka, przyspieszają proces starzenia się jej głębokich warstw. W ten sposób naturalne mechanizmy biologicznej ochrony i odbudowy skóry ulegają zaburzeniu.

Stres oksydacyjny i powodowane przez niego zmiany metaboliczne wpływają na modyfikację struktury białek, zmniejszenie spoistości komórek oraz dezorganizację bariery skórno-naskórkowej. Wynikające z nich niedotlenienie komórek jest odpowiedzialne za utratę blasku skóry oraz zwiększoną widoczność oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy utrata jędrności skóry.

Yves Rocher rozpoznaje potrzeby skóry

Aby skóra odzyskała młody wygląd i była gładka, promienna i wolna od toksyn, należy ją chronić przed niekorzystnym wpływem czynników przyspieszających starzenie. Doskonalą tarczą ochronną, którą odkryli naukowcy z laboratoriów Yves Rocher, jest substancja aphloiol (naturalna cząsteczka z rodziny polifenoli) wytwarzana przez roślinę Aphloia Theiformis pochodzącą z Madagaskaru.

Francuska marka w nowej linii kosmetyków Eliksir Jeunesse wykorzystała niezwykłe zdolności aphloiolu, takie jak skuteczna ochrona przed szkodliwym wpływem utleniaczy, zwiększona odporność na niekorzystny wpływ środowiska i pomoc w przeciwdziałaniu już istniejącym uszkodzeniom.

„Sukces ESENCJI PODWÓJNY EFEKT ELIXIR JEUNESSE skłonił nas do wykorzystania tej wyjątkowej substancji w całej gamie ELIXIR JEUNESSE. Stworzyliśmy linię pielęgnacyjną, która stanie się niezastąpionym sprzymierzeńcem kobiet w walce z zanieczyszczeniami środowiska, a co za tym idzie również ze zmarszczkami” (Virginie Couturaud, Dyrektor ds. rozwoju naukowego Yves Rocher).