Prawda jest bolesna, piękna fryzura kosztuje – i sporo czasu, i pieniędzy. Brytyjska marka kosmetyczna Escentual zbadała, ile czasu spędzają Angielki na zabiegach kosmetycznych i... jak bardzo ich nienawidzą.

Okazuje się, że pielęgnowanie i stylizowanie włosów zajmuje nam... 294 dni w całym życiu. To tak jakbyśmy spędziły 10 miesięcy na ciągłym myciu, czesaniu, układaniu i innych zabiegach poświęconych samym włosom na głowie. Inne brytyjskie badania są jeszcze bardziej szczegółowe.

Zgodnie z nimi 10 minut dziennie poświęcamy na mycie włosów (razem z nakładaniem odżywki i spłukiwaniem), a 55 minut – na ich suszenie i układanie.

To w sumie ponad godzina poświęcona na samą pielęgnację i stylizację włosów dziennie. Stracona? Niekoniecznie! Wszystkie wiemy, że włosy są jednym z ważniejszych środków wyrazu.

Na szczęście w XXI wieku, epoce odkrycia Bozonu Higgsa, supergromady Laniakea i galaktyki GN-z11, dzięki nowoczesnym sprzętom i technologiom możemy do minimum ograniczyć czas, który spędzamy w łazience, zachowując jednocześnie pewność, że nasze włosy będą wyglądały dobrze i zdrowo.

– Przełomowa linia Digital Sensor od Babyliss Paris to idealna odpowiedź na potrzeby współczesnych kobiet. Elektroniczny czujnik zapewnia idealne dopasowanie ustawień prędkości i temperatury do rodzaju włosów. Linia Digital Sensor kompleksowo zadba o bezpieczeństwo, kondycję i blask twoich włosów. Urządzenia są lekkie i wygodne w obsłudze, a także proste i szlachetne w swej formie – mówi stylista fryzur Sebastian Kobielski.

Jak suszarka, to inteligentna

Podstawą jest oczywiście suszarka. To jeden z najczęściej kupowanych sprzętów domowych. Badania pokazują, że w 2017 roku w samych Stanach Zjednoczonych sprzedano (i kupiono) 19,4 miliona suszarek różnego typu. Dobre wiadomości są takie: zgodnie z badaniami opublikowanymi w „Annals of Dermatology” używanie suszarki w odległości 15 cm zgodnie z kierunkiem ich wzrostu powoduje mniej zniszczeń niż... gdy pozwolimy im schnąć samodzielnie. 

Jak przygotować włosy do suszenia? – Po oczyszczeniu, a przed stylizacją, osusz lekko włosy za pomocą ręcznika, a następnie delikatnie rozczesz je palcami. Możesz sobie pomóc nieinwazyjnymi mgiełkami bez spłukiwania, które ułatwią rozczesanie włosów, jednocześnie je nawilżając i chroniąc przed uszkodzeniami. W końcowym kroku przeczesz włosy płaską szczotką. Zanim przejdziesz do finalnej stylizacji, delikatnie wmasuj w wilgotne włosy jeden z kosmetyków i nieco podsusz włosy (nie mogą być mokre, tylko wilgotne!) – zaleca Sebastian Kobielski.

Funkcja jonizacji dodatkowo zneutralizuje elektryzowanie włosów i sprawi, że będą one miękkie, gładkie i błyszczące, czyli takie – jeśli wierzyć badaniom – na jakich kobietom najbardziej zależy.

Warto wybrać model z wymiennymi nakładkami, dzięki którym przy pomocy samej suszarki możemy nieco modyfikować fryzurę – największy koncentrator sprawi, że włosy będą idealnie proste, dyfuzor pozwoli natomiast utrzymać loki i pożądaną objętość, a cienki koncentrator gwarantuje profesjonalne, błyskawiczne suszenie.

Ale dobry sprzęt to nie wszystko. Ważna jest też sama technika suszenia. – Stosujmy wysoki nawiew, letnie temperatury, a suszenie kończmy chłodnym powietrzem. Nasze włosy nam za to podziękują – zdradza swój trick Sebastian Kobielski, stylista marki BaByliss Paris, i dodaje: – W okresie jesienno-zimowym nie ma nic ważniejszego niż odpowiednio wysuszone włosy! Ich niedokładne przygotowanie przed obcowaniem z niskimi temperaturami może bardzo uszkodzić włosy, a nawet ich cebulki.

Królowa prostota

To oczywiste – idealnie proste włosy pojawiają się na pokazach wielu kreatorów mody od kilku sezonów. Sęk w tym, że nawet proste włosy, lubią się plątać – pod czapką, od gumki, spania, a nawet kołnierza płaszcza. Na szczęście fryzurę można szybko, łatwo i bezpiecznie zmodyfikować przy pomocy prostownicy. Jaką wybrać? Specjaliści twierdzą, że standardem powinny być co najmniej trzy ustawienia temperatury (prostownica ST500E Digital Sensor ma ich 12 poziomów od 180°C do 235°C i Ekran LCD wskazujący wybrany poziom temperatury), funkcja jonizacji (jony ujemne nadają włosom miękkości i blasku) oraz tryb chroniący włosy przed zniszczeniem.

Wbrew nazwie prostownica to nie tylko prostowanie. Stylista Sebastian Kobielski zdradził nam swój ulubiony trik na szybką objętość. Włosy najpierw należy dokładnie wysuszyć, bardzo uważnie rozczesać, spryskać lakierem (lekko i z odległości co najmniej 15 cm), następnie wymodelować. Jak? – W miejscach, gdzie zależy nam na objętości, należy wyciągnąć pasma w kierunku pionowym od skóry głowy i możliwie najniżej przeciągnąć je w górę – mówi Sebastian.

Nie wszyscy wiedzą, że prostownica może przydać się także do loków. Wystarczy zacisnąć ją na środku poszczególnego pasma i obrócić o 360 stopni w pionie.

Włosy jak z automatu

Ale najpiękniejsze, naturalne loki uzyskamy przy pomocy lokówki automatycznej. Warto o niej pomyśleć, bo styliści są zgodni, że 2018 rok będzie należał do fryzur w stylu afro. Im więcej szaleństwa na głowie, tym lepiej! Lokówka automatyczna na zawsze odmieniła świat fryzjerstwa. Wystarczy włożyć pasmo do komory, włączyć lokówkę i... włosy zostaną automatycznie nawinięte i już po chwili możemy cieszyć się wybranym przez nas skrętem. Jakim? Lokówka tego typu wzbogacona jest o dwie wymienne nakładki do loków o różnej średnicy (25 mm to loki zwarte, mocne, idealne pod upięcia i fryzury retro, 35 mm to rozwiązanie dla osób, którym zależy na luźnych falach i lokach w stylu hollywoodzkim). Po nałożeniu jednej z nasadek lokówka automatyczna Curl Secret C1500E sama dopasuje temperaturę i czas działania, można go również modyfikować w zależności od potrzeb.

Jak przy pomocy lokówki automatycznej uzyskać modną w tym sezonie fryzurę w stylu latino? – Nałóż nakładkę 25 mm i wybierz najdłuższy czas działania oraz tryb naprzemiennego kręcenia. Na wysuszone włosy nałóż lekki krem bądź spray, który pomoże podkreślić definicję skrętu. Wybieraj dwa rodzaje pasm – cienkie i dwa, trzy razy grubsze.  Taki zabieg zastosuj na objętości całej głowy. Rozetrzyj w dłoniach odrobinę fluidu nawilżającego. Oburącz roztrzep skręcone włosy od nasady, aż po same końce. Idealnym dopełnieniem będzie delikatne sprószenie suchym lakierem – mówi Sebastian Kobielski, stylista marki BaByliss.

Lepszy model

W domowym salonie fryzjerskim przydadzą się też inne sprzęty. Suszarko-lokówka to wygodne rozwiązanie, gdy zależy nam na efekcie „jak po wyjściu od fryzjera”. To ratunek dla cienkich i ciężkich kosmyków i sposób na to, by w zaledwie kwadrans odświeżyć i wymodelować uczesanie – i to bez większych umiejętności fryzjerskich. Profesjonalna suszarko-lokówka w zależności od nasadki dostosowuje temperaturę oraz właściwy nadmuch powietrza. Najlepsze modele (takie jak loko-suszarka Babyliss Digital Sensor AS500E) wyposażone są dodatkowo w cyfrowy czujnik stabilizujący temperaturę, dzięki czemu włosy nie przegrzewają się podczas stylizacji. Jak jej używać?

– Aby jak najdłużej cieszyć się idealną fryzurą istotne jest jej właściwe przygotowanie. Umyj dokładnie włosy i nałóż odpowiednio dobraną odżywkę albo maskę. Jeśli rozpoczynasz przygodę z loko-suszarką, możesz przed kolejnymi czynnościami spryskać włosy lekką mgiełką, która sprawi, że będziesz dłużej cieszyć się wykonaną stylizacją. W tym miejscu możesz pozbawić się wszystkich obaw związanych ze spaleniem swoich włosów. Urządzenie automatycznie dostosuje strumień powietrza do wybranej przez Ciebie końcówki, a przez cały czas działania utrzyma stałą, optymalną temperaturę – mówi Sebastian Kobielski, stylista marki BaByliss.

Loko-suszarka wyposażona jest w cztery nasadki. Nasadka BeLiss wygładza włosy i nadaje im objętości, dzięki obu szczotkom (50 mm i 40 mm) można szybko wysuszyć włosy, odbić je od nasady i podkręcić w dowolnym kierunku, zaś innowacyjna szczotka prostująca 3D sprawia, że nawet najtrudniejsze do stylizacji włosy będą idealnie gładkie.

Kształt, kolor, długość kabla to szczegóły, ale i one mają one bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania. Podczas zakupu sprzętu warto zwrócić uwagę także na nie – w końcu taki sprzęt ma służyć nam przez długie lata.

Dowiedz się więcej:
https://www.facebook.com/BabylissPolska/?ref=br_rs