Ważne, aby o nie dbać i używać dostosowanych do nich bezpiecznych preparatów i równie bezpiecznych urządzeń. Jak to robić, zwłaszcza w trudnych zimowych miesiącach, gdy mamy włosy naturalnie proste i cienkie, zapytałam Sebastiana Kobielskiego, stylistę marki BaByliss Paris.

– Zimą włosy są przesuszone i odwodnione. Mróz i ciągłe zmiany temperatur robią swoje, dlatego należy skupić się na ich maksymalnym nawilżeniu – zdradza stylista Sebastian Kobielski.

Jak to zrobić?

– Przede wszystkim nie należy eksperymentować w domu z żadnymi tajemniczymi zabiegami. Dobry szampon, odżywki i maska regeneracyjna raz, dwa razy w tygodniu  w zupełności wystarczą.  Najważniejsze, by traktować włosy i skórę głowy delikatnie – tłumaczy Sebastian Kobielski, stylista marki BaByliss Paris.

Co to oznacza w praktyce? 

– Włosów nie należy obciążać zbędnymi odżywkami i innymi ciężkimi kosmetykami. Skupmy się też na pielęgnacji skóry głowy, odżywki i maski nakładajmy na długości i końce włosów, nie zaś na sam skalp. Najlepiej suszyć włosy ręcznikiem delikatnie, a nie szarpać. Ważna jest też sama technika suszenia, stosujmy wysoki nawiew, letnie temperatury, a suszenie kończmy chłodnym powietrzem. Nasze włosy nam za to podziękują. 

A co z regeneracją włosów prostych? Jeśli zależy nam na tym, by były idealnie gładkie i nawilżone, warto chyba sięgnąć po olejki? 

– Nic bardziej mylnego, Polki oszalały na punkcie olejków w pielęgnacji, a tak naprawdę wcale nie są one przeznaczone dla większości polskich włosów. Zbyt mocno przeciążają, jednocześnie nie wnikają w głąb włosa, tak by zapewnić im regenerację. Większość olejków przeznaczona jest do pielęgnacji włosów grubych, takich jak mają Latynoski. Jeśli lubimy ten sposób pielęgnacji, koniecznie skonsultujmy wybór kosmetyku z naszym fryzjerem lub dermatologiem, bo zbyt mocny olejek może przynieść więcej szkody niż pożytku.

A co z zabiegami u fryzjera dla włosów prostych?

– Zimą polecam przede wszystkim zabiegi nawilżająco-keratynowe, które mają za zadanie przywrócić włosom gładkość, sprężystość i blask. Nie przesadzajmy z nadmiarem kosmetyków. Przy włosach prostych sprawdzi się jeden kosmetyk do stylizacji, np. nawilżający krem nawilżająco-dyscyplinujący, który zastosowany z duecie z dobrą suszarką (koniecznie niezbyt blisko głowy) sprawi, że fryzura będzie wyglądała nowocześnie i modnie.

Jakie trendy fryzjerskie będą modne w zbliżającym się sezonie?

– Najmocniejszym akcentem przy włosach prostych będzie grzywka. Ale przekornie, niekoniecznie prosta. Ultramodne są te wycieniowane i wystrzępione. Włosy powinny być jak najbardziej naturalne. Projektanci doskonale o tym wiedzą i pokazują u siebie na wybiegach to, co rządzi na ulicy, np. Gucci stawia na naturalność z rockowym akcentem w postaci grzywki. Na topie są także boby w brytyjskim stylu, czyli nie ciężkie hełmy, ale fryzury, które się ruszają, w których widać ruch powietrza. Dlatego też w tym sezonie paniom z prostymi włosami polecam różnego rodzaju grube wałki, wybór jest ogromny, a dzięki nim fryzura nabierze objętości i lekkości. Niech żyje naturalność.

A co z formą fryzury?

– Przy włosach naturalnie prostych strzyżenie jest kluczową sprawą. Styliści powinni zwracać uwagę na każdy detal, łuki brwiowe, kości policzkowe, szyję, szczękę. Tu nie ma miejsca na pomyłki, a każda stylizacja powinna być dobierana indywidualnie.