Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pamiętacie te czasy gdy klimatyzacją była uchylona szyba, a jedyne systemy bezpieczeństwa to pasy? Dzięki rozwojowi technologii nawet długie podróże obecnie już nie są wyczerpującym czasem, lecz stało się nie tylko wygodniejsze ale i bezpieczniejsze. Samochód staje się też nie tylko środkiem komunikacji, ale też możliwość komfortowego spędzenia czasu i korzystania z technologii.

Pilnuj linii

W nowych autach ŠKODA znajdziemy m.in. Lane Assist, czyli  asystent toru jazdy,  działa na zasadzie sprzężenia kamery monitorującej przestrzeń przed samochodem oraz układu kierowniczego. Kamera rozpoznaje wyznaczone pasy ruchu po obu stronach jezdni. W przypadku opuszczenia pasa ruchu bez włączenia kierunkowskazu, system przekazuje sygnał do układu kierowniczego, który reaguje, wykonując skręt korygujący (tzw. kontra). Jeżeli nie ma właściwej reakcji ze strony kierowcy lub trwa ona zbyt długo, a samochód zaczyna opuszczać swój pas ruchu, system może ostrzec kierowcę poprzez wibrację kierownicy. To pozwala na utrzymanie toru jazdy np. na autostradzie oraz na szybką reakcję systemów bezpieczeństwa.

Jeśli jednak nasza zmiana pasa będzie intencjonalna ŠKODA przygotowała system Spot Detect, który informuje kierowcę o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu i wspomaga go w ten sposób podczas zmiany pasa ruchu. Dwa czujniki nieustannie monitorują obszar po bokach do 20 m za autem. Co ważne system jest w stanie zareagować również na nadjeżdżające z dużą prędkością motocykle.

Mało? Proszę bardzo. Travel Asist będzie nas chronił przed kolizją. W odpowiednim momencie uruchomi hamulce i spowoduje zwolnienie naszej prędkości.

Materiał prasowe SkodaMateriał prasowe Skoda 

Jazda w korku bez złości?

Kierowcy najbardziej jednak skarżą się na korki. Codzienność stania w zagęszczeniu powoduje niezbyt komfortową konieczność wrzucania biegów i kontrolowania pedałów co kilka sekund. Inżynierowie ŠKODY pracowali i nad tym elementem. Efektem jest aktywny tempomat, czyli Adaptive Cruise Control, który pozwala automatycznie utrzymywać zadaną prędkość, a w razie napotkania pojazdu, który porusza się wolniej, uruchamia hamulce w celu zachowania bezpiecznego odstępu. Dzięki temu można zapomnieć o porannym koszmarze wolnego przesuwania się po drodze siedząc wygodnie w swoim aucie, które może posiadać sporo udogodnień jak np. wi-fi, ekran, połączenie ze smartfonem czy nawigację 3 D. Podróż jeszcze nigdy nie była tak komfortowa i bezpieczna!

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.