Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wychodzisz? Dokąd idziesz? Z kim? Kiedy wrócisz? Jak? Uważaj, ostatnio właśnie tam kogoś zamordowali. Bądź ostrożna. Zadzwoń, jak tam dojedziesz. Tu masz pieniądze na taksówkę albo zadzwoń i po ciebie przyjedziemy. Chcesz wrócić sama? Chyba oszalałaś! Niech cię koledzy odprowadzą pod same drzwi, inaczej ja nie zasnę całą noc. I tak nie zasnę zresztą z nerwów.

Za sprawą troski rodziców – zrozumiałej, bo wynikającej przecież z miłości – każde wyjście na miasto, każdy wyjazd jawi się potem jako śmiertelnie niebezpieczna przygoda.

Całe lata zajęło mi przezwyciężanie obrazu świata, który wyniosłam z domu rodzinnego – jako miejsca pełnego zwyrodnialców chcących mnie zamordować i czyhających na moją cnotę.

Owszem, nie jestem naiwna, wiem, że trzeba uważać i że samotna kobieta jest w zagrożeniu. Ale bez przesady. Dziesiątki samotnych wyjazdów pokazały mi, że ludzie są życzliwi, pomocni, można na nich liczyć.

Gdy zabłądzisz, wskażą drogę. Gdy coś się stanie, poratują. A nawet więcej – nakarmią, przenocują.

Całkiem niedawno, jeszcze w XX wieku, widok samotnie podróżującej kobiety był wielką rzadkością. Jeszcze wcześniej podróżniczki musiały przebierać się za mężczyzn, by wyruszyć w drogę. Dziś świat przemierzają miliony włóczykijek.

Niektóre wybierają samotną podróż, bo są singielkami. Ale wiele robi to dlatego, by zmierzyć się ze światem, pokonać lęk, otworzyć się na spotkania z ludźmi (gdy podróżujemy z kimś, te spotkania są inne). Oczywiście – by poznać inne kultury, zobaczyć zabytki, dowiedzieć się, kim byliśmy, kim jesteśmy, jak żyją inni. Ale także by poznać samą siebie poza codziennym kontekstem. Bo w podróży możemy odkryć, że wcale się nie znałyśmy.

Zaczynamy konkurs „Moja najważniejsza podróż”. Zapraszamy wszystkich: kobiety, mężczyzn, wytrawnych wędrowców i zwykłych turystów. Tych, co przemierzają świat, i tych, co włóczą się po Polsce. A szczególnie podróżniczki solo.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.