Skóra normalna

To skóra idealna, jest dobrze napięta, ma jasny koloryt, wygląda zdrowo i gładko, a w dotyku jest miękka i delikatna. Nie występują na niej rozszerzone pory ani krostki. Dobrze reaguje na większość kosmetyków. Słowem, to skóra bezproblemowa. Niestety taki typ skóry występuje bardzo rzadko. Mają ją głównie dzieci do okresu dojrzewania.

Skóra tłusta

Jest gruba, ma szarawo-żółty odcień często określany jako ziemisty. Wynika to z pogrubionego naskórka tworzącego grubszą niż normalnie warstwę zewnętrzną. Występują na niej rozszerzone pory i widoczne zaskórniki, te otwarte „czarne” i zamknięte „białe”. Skóra nieestetycznie się błyszczy i mogą pojawić się na niej wykwity skórne, bo całość sprzyja rozmnażaniu się niechcianych bakterii. Gruczoły łojowe nadmiernie produkują sebum, dlatego po niedługim czasie od oczyszczania skóra staje się lepka i pokryta tłustą warstwą. Ale są też dobre strony. Taka skóra wolniej się starzeje, a zmarszczki pojawiają się na niej stosunkowo późno.

Skóra sucha

Jest cienka, bladoróżowa lub szarawa, mało elastyczna, wrażliwa i do tego często się łuszczy, a czasem nawet pęka. W dotyku jest szorstka, ale rzadko ma zaskórniki i rozszerzone pory. Towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i mrowienia, czasem występuje świąd, wynikający z przesuszenia. Oznaki starzenia pojawiają się na niej wcześniej. W pierwszej kolejności: zmarszczki mimiczne, szczególnie dookoła oczu i ust.

Skóra mieszana w stronę tłustej

Jest połączeniem dwóch rodzajów skóry: tłustej i normalnej, ale z przewagą tej pierwszej. Tzw. strefa t (czoło, nos, broda) mocno się przetłuszcza, a policzki i skronie albo przetłuszczają się delikatnie, albo od czasu do czasu (np. w sytuacjach stresowych, przed miesiączką itp.), albo mają charakter skóry normalnej. Jeśli jest zadbana, zmarszczki pojawiają się późno, ale nie wolno jej intensywnie odtłuszczać ani wysuszać. Jest trudna w pielęgnacji, bo wymaga traktowania jak skóra tłusta, z jednoczesnym pilnowaniem, by zbytnio jej nie odwodnić i utrzymać nawilżenie na odpowiednim poziomie.

Skóra mieszana w stronę suchej

Jest połączeniem dwóch rodzajów skóry: tłustej i suchej. Tzw. strefa t (czoło, nos, broda) mocno się przetłuszcza, a policzki i skronie przesuszają. Tam, gdzie produkcja łoju (tzw. sebum) jest zwiększona, mogą się pojawiać zmiany skórne, a w strefach suchych – uczucie ściągnięcia, łuszczenie i swędzenie. Tam też dość szybko pojawiają się zmarszczki. Jest najtrudniejsza w pielęgnacji, bo wymaga innego traktowania w strefie przetłuszczania, a innego tam, gdzie jest sucha.

Typ skóry

O ile rodzaj skóry masz jeden, o tyle typów możesz mieć kilka. Zwróć uwagę na to, który problem jest u Ciebie najsilniejszy i na niego staraj się działać w pierwszej kolejności. Znając swój typ lub typy skóry, możesz szukać kosmetyków na konkretny problem, z odpowiednimi składnikami aktywnymi.

Skóra wrażliwa

Charakteryzuje się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiska, tj. zimno, gorąco, nagłe zmiany temperatury, zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy. To skóra nadreaktywna, reagująca nadmiernie na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Ma dużą skłonność do podrażnień, pieczenia i nadwrażliwości. Często jest podrażniona z pojawiającym się uczuciem napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu.

Skóra problematyczna z niedoskonałościami

Rozpoznasz ją po widocznych rozszerzonych porach, krostkach, grudkach i zaskórnikach. Niedoskonałości mogą towarzyszyć jej stale lub pojawiać się okresowo, np. przed miesiączką, przy stresie czy nieodpowiedniej diecie. Przez nadmierne działanie gruczołów łojowych często się błyszczy i świeci. A pogrubiony naskórek powoduje szarawy koloryt, z często widocznymi plamami pozapalnymi.

Skóra odwodniona

Może dotyczyć i skóry suchej, i tłustej. Jej powodem jest niedostateczna ilość wody w naskórku spowodowana najczęściej nieodpowiednią pielęgnacją. Rozpoznasz ją po pojawiającym się uczuciu napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu, skłonności do podrażnień, pieczenia i nadwrażliwości, obniżonej elastyczności i sprężystości, tendencji do zmarszczek mimicznych w kącikach oczu i na czole oraz utracie blasku i jasnobladym kolorycie.

Skóra naczyniowa

Wbrew pozorom nie musi mieć widocznych popękanych naczynek. Rozpoznasz ją już po przemijającym lub trwałym zaczerwienieniu, zwiększonej wrażliwości na czynniki zewnętrzne (duże wahanie temperatur, mróz, słońce, wiatr) i wewnętrzne (emocje, ostre i gorące potrawy) objawiającej się zaczerwienieniem, ale też pojawiającym się uczuciu pieczenia, gorąca, ściągnięcia.

Skóra starzejąca się

To skóra, w której proces starzenia już trwa. Na początku może dotyczyć tylko spowolnienia pewnych procesów naprawczych czy zmniejszonej zdolności do regeneracji. Z czasem pojawiają się zmarszczki, spadek elastyczności i jędrności. Zmienia się koloryt, uwidaczniają plamy i przebarwienia. Wbrew pozorom odpowiednią kategorię wiekową kosmetyków dobiera się nie po wieku, lecz po obecnym stanie skóry. Twój wiek nie zawsze świadczy o wieku Twojej skóry. Może być młodsza lub starsza. Wszystko zależy od tego, jak była wcześniej traktowana. Zwróć uwagę na elastyczność skóry, koloryt i widoczność zmarszczek. Kupując kosmetyk przeznaczony dla Twojej skóry, nie kieruj się tylko wiekiem na opakowaniu. Jest to jedynie wskazówką, bo nie ma nic złego w tym, że wybierzesz krem 35+, mając zaledwie 31. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.