Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Intensywne życie Polek może przesuwać kwestie związane z ich własnym zdrowiem na dalszy plan. Warto jednak zwrócić uwagę na cały szereg potrzeb w zakresie zdrowia kobiet, które czekają na realizację.

„Dla Gedeon Richter zdrowie kobiet jest wartością szczególną. Zdajemy sobie sprawę, że troska o nie to dużo więcej niż dostarczanie wartościowych terapii. Pacjentki oczekują nie tylko poprawy zdrowia i samopoczucia, ale także potrzebują wsparcia w zmaganiach z chorobą i pomocy w codziennym życiu. Społeczeństwo natomiast wymaga udostępnienia informacji i podniesienia świadomości na tematy związane ze zdrowiem kobiet"mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Ponad 120 lat doświadczeń sprawia, że Gedeon Richter jest ekspertem w obszarze zdrowia kobiet. To zobowiązuje także do podejmowania szerszych działań wspierających kobiety w dbaniu o zdrowie. Raport „Profilaktyka Zdrowia Kobiet 2022" ujawnił, że jedynie 28 proc. respondentek poddaje się regularnym badaniom profilaktycznym. 23 proc. ankietowanych odwiedza lekarza tylko wtedy, gdy odczuwają dolegliwości bólowe, a 16 proc. przyznaje, że boi się kontaktu z lekarzem.

Profilaktyka jest kobietą!

Jednym z najistotniejszych aspektów dbałości kobiet o zdrowie są regularne badania ginekologiczne. Tymczasem nadal przeprowadza je zaledwie 45 proc. Polek[¹]. Stąd w Gedeon Richter od 4. lat prowadzona jest kampania społeczno-edukacyjna „W Kobiecym Interesie", która bazuje na akcji bezpłatnych badań i konsultacji ginekologicznych, przeprowadzanych w miasteczkach i mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. Kampania adresowana jest do wszystkich kobiet, bez względu na wiek, stan zdrowia, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. W 4. edycji akcji, która odbyła się w ub. roku, do udziału szczególnie zachęcano Panie z niepełnosprawnościami. Przygotowany na potrzeby kampanii mobilny gabinet został przystosowany do przyjęcia pacjentek ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności, w tym ruchową, wzrokową i słuchową. W efekcie udało się w nim przebadać łącznie 325 kobiet, w tym 90 z niepełnosprawnościami, co pozwoliło skierować aż 64 z nich do pilnego dalszego leczenia.

Pacjentki wiedzą najlepiej

Organizacje zrzeszające pacjentów wiedzą najlepiej, jaki rodzaj pomocy potrzebny jest pacjentkom w ich terapii. Dzięki konkursowi „Grant na zdrowie – Gedeon Richter i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w służbie pacjentom" firma wspiera takie organizacje i realizację projektów odpowiadających na najpilniejsze potrzeby pacjentek. W kolejnych trzech edycjach Konkursu zgłoszonych zostało w sumie ponad 130 różnych projektów, co świadczy o skali problemów, z jakimi borykają się w swoim codziennym życiu pacjentki.

Wiedza źródłem zdrowia

W dzisiejszych czasach pojawia się wiele niesprawdzonych informacji, w tym także dotyczących zdrowia, profilaktyki lub leczenia. Dlatego też zapewnienie pacjentkom dostępu do fachowej, sprawdzonej wiedzy popartej głosem ekspertów jest jednym z priorytetów dla Gedeon Richter. W tym celu firma prowadzi portal www.ZdrowaOna.pl, gdzie publikowane są rzetelne artykuły obejmujące istotne dla zdrowia kobiet obszary zdrowotne – od alergologii po urologię; można znaleźć tu także  wywiady ze znanymi i poważanymi lekarzami oraz ekspertami opinii medycznej z całej Polski.

Mając świadomość pilnej potrzeby profesjonalnych działań promujących zdrowy styl życia oraz tłumaczących sens badań profilaktycznych, Gedeon Richter sukcesywnie odpowiada na to wyzwanie. Firma nieustannie podejmuje działania na rzecz zarówno poprawy stanu zdrowia kobiet, jak i podniesienia ich świadomości na temat tego, jak o tę kwestię dbać we właściwy sposób. Ponieważ w Gedeon Richter działamy odpowiedzialnie i holistycznie - w trosce o zdrowie kobiet.  

[¹] Badanie pt. „Profilaktyka zdrowia kobiet – emocje i zachowania kobiet oraz ich najbliższych" przeprowadzone przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gedeon Richter Polska, marzec 2020 r.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.