Znaczna część kolekcji to kultowe projekty rzeźb kameralnych z lat 60. XX wieku, powstałych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Współcześnie wciąż są one produkowane z oryginalnych modeli form-matek. Tradycyjny sposób produkcji, połączony ze światowej klasy wzornictwem, czyni ćmielowskie wyroby porcelanowe dziełami sztuki.

Najbardziej rozpoznawalnymi projektami, które są produkowane przez fabrykę, są: Dziewczyna siedząca (H. Jędrasiak), Dziewczyna w spodniach (L. Tomaszewski), Śpiewaczka (L. Tomaszewski), Pierwszy bal (E. Trzewik-Drost), Kiwi (L. Tomaszewski), Leżąca kotka (M. Naruszewicz), Para pingwinów (H. Orthwein), serwisy Ina oraz Dorota (L. Tomaszewski), serwis Krokus i Goplana (W. Potacki).

Leżąca kotka, M. Naruszewicz 1958Leżąca kotka, M. Naruszewicz 1958 Materiały Partnera AS Ćmielów

Momentem, który przyczynił się do odrodzenia fabryki była decyzja obecnego właściciela – Adama Spały, o odnowieniu 2004 roku współpracy z Lubomirem Tomaszewskim oraz Mieczysławem Naruszewiczem, twórcami światowego sukcesu porcelany figuralnej lat 60. XX wieku. W ciągu ostatnich lat działalności, przy współpracy z wybitnymi projektantami, manufaktura stworzyła ponad 100 nowych projektów, wśród których zachwyca edycja „kobiet w ruchu” stworzona przez Lubomira Tomaszewskiego.

W kolekcji  manufaktury obecnie dostępnych jest ponad 450 wzorów ręcznie wykonywanych oraz dekorowanych figurek, filiżanek i serwisów, wazonów, porcelanowej biżuterii oraz ręcznie malowanych na porcelanie obrazów. Każdy wyrób wyprodukowany w Fabryce Porcelany AS Ćmielów posiada dedykowany certyfikat autentyczności, potwierdzający jego pochodzenie oraz zawiera wszystkie istotne informacje o projekcie (nazwę projektu, nazwisko autora, rok zaprojektowana, a w przypadku figurek unikatowy numer produktu). Dodatkowo wyroby wykonywane współcześnie chronione są przed fałszerstwem szeregiem znaków podszkliwnych i naszkliwnych, w tym czerwoną pieczęcią oraz  logiem Fabryki Porcelany AS Ćmielów.

Oryginalne, unikatowe wzornictwo stawia ćmielowskie porcelanowe figurki w szeregu najważniejszych ikon polskiego designu.  Znajdują się one w zbiorach światowych muzeów i galerii sztuki w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku, Paryżu czy Moskwie.

ARYSTOKRACJA WŚRÓD PORCELAN, CZYLI O RÓŻOWEJ PORCELANIE

W 2013 roku w Fabryce Porcelany AS Ćmielów wyprodukowano pierwsze – po prawie 70. latach badań i prób nad odtworzeniem składu i technologii wytwarzania – wyroby z różowej porcelany. Jej piękno i niezwykłość można w pełni ocenić dopiero, gdy przez delikatne ścianki wyrobów prześwieca światło, które przenikając przez porcelanową masę ma kolor jasnego, delikatnego, bardzo charakterystycznego różu. To arystokracja wśród porcelan, jak określają ją znawcy i koneserzy. Wynalazcą receptury oraz procedury wytwarzania różowej porcelany był polski chemik Bronisław Kryński - przedwojenny współwłaściciel ćmielowskiej fabryki porcelany, który zginął w obozie koncentracyjnym. Uznano wówczas, że receptura różowej porcelany została na zawsze utracona.

Filiżanka Prometeusz espresso z różowej porcelany proj. A. Spała z 2008 roku. Dekoracja 24 karatowym płynnym złotem.Filiżanka Prometeusz espresso z różowej porcelany proj. A. Spała z 2008 roku. Dekoracja 24 karatowym płynnym złotem. Materiały Partnera AS Ćmielów

W ćmielowskiej manufakturze już prawie stracono nadzieję na odnalezienie odpowiednich składników i ich proporcji do uzyskania tej szlachetnej porcelany. Eksperymentowano z barwnikami naturalnymi i sztucznymi – bezskutecznie. Dopiero dokumentacja przekazana przez Zofię Kryńską - córkę dawnego technologa - pozwoliła na wytworzenie cennej, różowej masy porcelanowej, ponieważ wśród zapisków jej ojca znalazła się właściwa receptura.

Powrócono do dawnego składu i technologii wytwarzania, opracowanej przez przedwojennego naukowca, a sama receptura jest pilnie strzeżonym sekretem manufaktury. Obecny właściciel uchyla jedynie rąbka tajemnicy, zdradzając, że najważniejszym składnikiem, który pięknie barwi ten typ porcelany i nadaje jej tak niepowtarzalny kolor, jest złoto. To specjalne pudry i barwniki na bazie naturalnego złota sprawiają, że porcelana ma tak subtelną barwę oraz przepuszcza światło. Poza unikatowym składem, produkcja różowej porcelany jest kosztowna i skomplikowana technologicznie, co wpływa na jej wysoką cenę.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów jest jedyną manufakturą na świecie produkującą wyroby z różowej porcelany o tak wyjątkowym kolorze (według oryginalnej, przedwojennej receptury). W 2014 roku odtworzona została także unikatowa niebieska porcelana, również według receptury Bronisława Kryńskiego.

Serwis Anna Maria z różowej porcelany Kazimierz Czuba 2015Serwis Anna Maria z różowej porcelany Kazimierz Czuba 2015 (Materiały Partnera AS Ćmielów)

MARIAŻ PORCELANY AS ĆMIELÓW Z MUZYKĄ JAZZOWĄ

W 2014 roku właściciel fabryki zaprosił do współpracy Włodka Pawlika – znakomitego polskiego kompozytora, pianistę jazzowego i pierwszego Polaka z najważniejszą nagrodą fonograficzną na świecie – nagrodą GRAMMY.

W tym samym roku, w którym artysta otrzymał nagrodę GRAMMY, Adam Spała spotkał się z  kompozytorem i tak zrodził się pomysł zaprojektowania nowego wzoru filiżanki.  Włodek Pawlik odwiedził starą manufakturę porcelany i pracował nad stworzeniem idealnego projektu filiżanki. Największym wyzwaniem okazało się dobranie odpowiedniego uszka. Po wielogodzinnej pracy udało się osiągnąć cel. Powstał wzór filiżanki oraz specjalna, „muzyczna” dekoracja z pierwszymi taktami utworu Night In Calisia.

Filiżanka Włodek Pawlik wykonywana jest z białej porcelany, jak również z jedynych w swoim rodzaju porcelan różowej oraz niebieskiej.

SERWIS MATYLDA - HISTORIA PORCELANY STWORZONEJ Z MIŁOŚCI

Historia serwisu, jego powrót do Ćmielowa oraz tajemnice związane z jego losami na przestrzeni burzliwych dziejów Imperium Rosyjskiego wzbudza ogromne emocje. Serwis nazwany współcześnie „Matylda” został zrealizowany przez fabrykę Druckich-Lubeckich na specjalne zamówienie cara Mikołaja II Aleksandorowicza Romanowa Matyldy Krzesińskiej – polskiej tancerki i primabaleriny Cesarskiego Teatru Maryjskiego w Sankt-Petersburgu.

Polska właścicielka serwisu odziedziczyła go od swojej rodziny z Moskwy. Jako dziecko bywała w Rosji, gdzie po raz pierwszy zobaczyła przepiękne porcelanowy serwis. Zabraniano jej go dotykać, ponieważ był bardzo cenny i nigdy też nie używano przy podawaniu kawy czy herbaty. Z każdą wizytą młodej Polki w rosyjskim domu wzbudzał on coraz większe zainteresowanie, jednak wszelkie pytania dotyczące jego pochodzenia pozostawały bez odpowiedzi. Rosyjskiej krewnej bardzo zależało na tym aby serwis wrócił do Polski. Niestety nie wiadomo nic na temat tego co się działo z nim przez niemal sto lat  (czasy rewolucji, I i II Wojna Światowa). Znana jest jego współczesna historia od momentu, kiedy porcelanowy unikat trafił do Polski.

Informacje o istnieniu tego serwisu fabryka otrzymała z zaproszeniem do przystąpienia do przetargu. Była to nie tylko wielka okazja zakupienia unikatowego projektu, ale przede wszystkim możliwość sprowadzenia serwisu do Ćmielowa – miejsca gdzie powstał. Udało się – Fabryka Porcelany AS Ćmielów zakupiła porcelanowy zestaw.

Serwis jest piękny, ma wyjątkową formę i jest jedyny taki na świecie. Składa się z ponad 100 części o bardzo charakterystycznych kwadratowych stopkach. Każda stopka połączona jest z czarką okrągłą rurką. Rurki te są specjalnie kalibrowane wiertłami diamentowymi, a następnie poszczególne elementy łączone ze sobą i wypalane w wysokich temperaturach. Cały zestaw składa się z imbryków, filiżanek do kawy i herbaty ze spodkami, wazy, sosjerek, musztardniczek, solniczek, pieprzniczek oraz talerzy okrągłych i owalnych.

Tak pięknego serwisu, mimo mojego zainteresowania porcelaną, studiowania mnóstwa publikacji, katalogów, odwiedzania wielu manufaktur porcelany na świecie, jeszcze nie widziałem – powiedział Adam Spała - Mógłby go nam pozazdrościć sam król August II Mocny.

Na temat serwisu wypowiedziało się również Muzeum Narodowe w Krakowie, które nie spotkało się z tak wyjątkową formą i potwierdziło że istnieje potrzeba podjęcia się dalszych badań. 

Wszystkie elementy zostały odtworzone i wprowadzone do produkcji przez fabrykę. Cały serwis jak również poszczególne elementy realizowane są na zamówienie w różnych wariantach dekoracji.

Stuletni serwis Matylda z rodziny Druckich-Lubeckich odtworzony w 2017 roku w Fabryce Porcelany AS ĆmielówStuletni serwis Matylda z rodziny Druckich-Lubeckich odtworzony w 2017 roku w Fabryce Porcelany AS Ćmielów Materiały Partnera AS Ćmielów

PORCELANOWE WIELORYBY Z LUDZKĄ TWARZĄ

Galeria sztuki współczesnej van Rij, którą prowadzi kuratorka i marszandka sztuki - Katarzyna Rij, zaprosiła do współpracy Rafała Olbińskiego i jego córkę Natalię. Prace ojca i córki zostały zaprezentowane podczas wspólnej wystawy Metamorfozy. Olbiński/Olbiński (wernisaż listopad 2018 roku).  Tytuł wystawy odnosi się po części do słynnego dzieła rzymskiego poety Owidiusza, przedstawiającego przy pomocy wątków mitologii greckiej i rzymskiej stworzenie i historię świata poprzez przemianę. Specjalnie na wystawę Natalia Olbiński zaprojektowała dwie porcelanowe figurki przedstawiające wieloryby z ludzkimi twarzami. Noszą one imiona greckich bóstw morskich: Doris i Nereusza. Powstałe rzeźby zostały wykonane ręcznie w Fabryce Porcelany AS Ćmielów.

Projekt figurki nawiązuje do życia na ziemi, które zaczęło się w oceanach - mówi Natalia. - Jestem zafascynowana morzem, stworzeniami w nim żyjącymi, a szczególnie wielorybami. Od lat niszczymy świat, niszczymy nasze oceany, w których żyje jedynie 400 wielorybów biskajskich. Rzeźbom wielorybów nadałam ludzką twarz, aby przypomnieć o tym, jak szalenie mądre są to stworzenia. Trzeba pamiętać o tym przede wszystkim, jak dużo zła im uczyniliśmy zanieczyszczając wody ziemi.

Artystka według własnych projektów pomalowała 50 sztuk porcelanowych figurek. Wybrane figurki w autorskiej dekoracji dostępne są w sprzedaży. Wystawa prezentowana jest w Galerii sztuki współczesnej van Rij.

Natalia Olbiński z Katarzyną RijNatalia Olbiński z Katarzyną Rij Materiały Partnera AS Ćmielów

GDZIE MOŻNA ZDOBYĆ WYROBY FABRYKI PORCELANY AS ĆMIELÓW

Opisywana porcelana jest dostępna w sklepach stacjonarnych (Ćmielów ul. Sandomierska 243; Kraków ul. Starowiślna 64 oraz Warszawa ul. Nowy Świat 7 – Manufaktura Stylu), jak również można ją zakupić w sklepie internetowym www.as.cmielow.com.pl (wysyłka krajowa lub zagraniczna).

Unikatowe wzory realizowane są na zamówienie, z możliwością wykonania ręcznej dedykacji na wyrobach.

Serwis Dorota, L. Tomaszewski 1962Serwis Dorota, L. Tomaszewski 1962 Materiały Partnera AS Ćmielów