Co jest lepsze: fotodepilacja IPL-em czy depilacja laserowa?

Jeśli mówimy o depilacji trwałej, to najlepszym wyborem będzie depilacja laserowa. Szczególnie laser diodowy – od lat nie ma sobie równych. Światło lasera działa wybiórczo, bezpośrednio na cebulkę włosa i trwale ją niszczy. Depilacja laserem diodowym daje efekty, które utrzymują się przez wiele lat. Sama jestem tego najlepszym przykładem. Zabieg zrobiłam ponad piętnaście lat temu i efekt jest do tej pory.  

Fotodepilacja IPL-em raczej opóźnia odrost włosów, niż trwale je usuwa. Światło IPL-a jest rozproszone i jedynie uszkadza cebulki włosów. Tego rodzaju depilacja wystarcza na jakiś czas, a później należy ją powtarzać.

Czy to prawda, że wiosna jest najlepszym momentem na depilację laserową?

Tak naprawdę najlepszym momentem jest jesień. Zabiegi depilacji laserowej wykonujemy w serii. Do uzyskania pełnego efektu potrzebnych jest pięć, sześć wizyt. Wykonujemy je zwykle co dwa miesiące. Jeśli zaczniemy wiosną, możemy nie zdążyć do lata. Lato z kolei nie jest najlepszym okresem na depilację, ponieważ problemem może być opalona skóra. Ci, którzy rozpoczynają depilację wiosną lub latem, muszą pamiętać o zasłanianiu depilowanych części ciała i wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.

Możemy zaplanować wizyty tak, by ominąć okres wakacyjny, ale musimy pamiętać,
żeby odstęp między zabiegami nie był dłuższy niż 12 tygodni. Jeśli depilację zaczniemy jesienią, to jest największe prawdopodobieństwo, że skończymy przed latem. Chyba że ktoś się nie opala, to może wykonać depilację o dowolnej porze roku.

Podobno depilacja laserowa sprawdza się wyłącznie w przypadku osób, które mają ciemną karnację i ciemne włosy.

Najlepszą kandydatką do depilacji laserowej jest osoba z jasną karnacją, ale ciemnymi włosami. Wtedy, po pierwsze, zabieg jest bezpieczniejszy – im ciemniejsza skóra, tym większe ryzyko ewentualnych powikłań po zabiegu. Po drugie, u osoby z ciemnymi włosami depilacja jest najbardziej skuteczna. Laser działa na barwnik włosa, na melaninę, więc im więcej barwnika, tym lepszy efekt.

Z jasną skórą generalnie nie ma problemu. Problemem natomiast mogą być zbyt jasne i delikatne włosy. Efekty depilacji przy jasnych włosach mogą być znacznie gorsze, a niektóre osoby w ogóle nie będą się do niej kwalifikowały. Kwestia kwalifikacji do zabiegu jest jednak bardzo indywidualna, dlatego najlepiej pójść do salonu i skonsultować się z kosmetyczką.

Czy warto wykonać jeden lub dwa zabiegi?

Jeśli już ktoś zaczyna depilację laserową, to nie ma sensu robić jednego zabiegu, żeby tylko włosy przerzedzić. Warto zaplanować całą serię, by uzyskać satysfakcjonujący efekt. Z każdą kolejną wizytą włosków będzie coraz mniej. Bezpośrednio po zabiegu włoski wypadają, czyli ma się wrażenie, jakby włosy rosły, ale dość wolno. Taki proces trwa ok. dwóch tygodni. Po tym okresie jest efekt jak po wosku, kiedy wszystkie włoski wypadną. Dzieje się tak dlatego, że laser niszczy cebulki włosów, ale łodygi włosów zostają w skórze i kiedy już nie ma cebulek, włosy stopniowo wypadają.

Jak to jest, że wszystkie włosy po zabiegu wypadają, bo laser zniszczył cebulkę, ale jednak część z nich odrasta?

Dzieje się tak dlatego, że laser niszczy cebulki wszystkich włosów na obszarze zabiegu, jednak nie odrosną tylko te, które w trakcie zabiegu są w aktywnej fazie wzrostu. 

Nie wszystkie włosy rosną równocześnie, tzn. że są w różnych fazach wzrostu. Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi były wykonywane regularnie - wtedy uda się uchwycić aktywną fazę wzrostu wszystkich włosów, których chcemy się pozbyć na stałe.

Czy jest to metoda idealna?

Na pewno efekt jest spektakularny. Klientki są zachwycona trwałymi efektami. Po wykonaniu depilacji laserowej rzeczywiście możemy zapomnieć o depilacji. Jedynym minusem jest to, że niektóre osoby ze względu na jasne owłosienie nie kwalifikują się do zabiegu.

Iwona Kafel jest magistrem kosmetologii. Specjalizuje się w zabiegach depilacji laserowej oraz zabiegach przeciwstarzeniowych, peelingach chemicznych, mezoterapii i zamykaniu naczynek.