12 wspaniałych, śmiałych kobiet i 12 niesamowitych historii o życiu, zmaganiu z przeciwnościami i pomocy innym. Kobiety nominowane do tytułu Superbohaterki 2018 r. spotkaliście na łamach „Wysokich Obcasów”, gdzie opowiadały jak krok po kroku zmieniają świat. Zarażały swoją energią, wywoływały łzy wzruszenia, sprawiały, że chciałyśmy być lepsze.

Tytuł i pelerynę Superbohaterki 2018 r. z rąk Aleksandry Klich, redaktorki naczelnej „Wysokich Obcasów” odebrała Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Jakuba, która stała się twarzą protestu w Sejmie w obronie praw przysługujących osobom z niepełnosprawnościami. - Ona tak naprawdę wkurzyła się jedenaście lat temu, gdy straciła świadczenie pielęgnacyjne, bo mąż - zresztą wspaniały, wspierający - dostał małą podwyżkę i przekroczyli kryterium dochodowe. O 50 zł. A przecież i tak ledwo dawali radę. Z pomocą teściowej! Pisała do polityków, prosiła o spotkanie. Bezskutecznie. W końcu zaczęła szukać w Internecie tych, którzy ją wesprą - innych rodziców osób niepełnosprawnych.

Przekonywała: pisma nic nie dają, trzeba wyjść na ulicę. Protestować. Bo jak się grzecznie prosi, nikt nie słucha. Trzeba tupać nogą. Przekonała i tupnęli - mówiła w laudacji Klich. - To ona dała siłę innym rodzicom niepełnosprawnych dzieci, żeby wyszli z nimi z domów, bez wstydu, który bywało, kiedyś im towarzyszył.

DAWID ZUCHOWICZ

Iwona Hartwich odbierając nagrodę zapraszała na kolejny protest 23 maja. Mówiła, że czuje się oszukana, że rząd znajduje kolejne pieniądze dla innych, ale wciąż nie dla osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę zadedykowała wszystkim osobom, które protestowały z nią w Sejmie i udzielały wsparcia. - Są ze mną na sali Aneta i Marzena, mamy, które od początku ze mną były. Poniżenie, pogarda i buta, której doświadczyłyśmy prowadziły do tego, że jeszcze bardziej chcieliśmy walczyć o nasze dzieci - mówiła i dziękowała Joannie Scheuring-Wielgus za opiekę. - To kobieta, która prała nasze ubrania i oddawała uprasowane. Było wiele osób, które przynosiły nam posiłki, dbały o nas. Tylko dzięki tym posłankom i posłom, którzy za własne pieniądze kupowali nam różne rzeczy mieliśmy zapewnione wszystko. Nie udało nam się wywalczyć przysłowiowego 500 zł na życie, ale mamy nadzieję, że kolejna władza zrozumie to, że my tylko walczymy o podstawowe prawa człowieka.

Iwonę Hartwich doceniły też czytelniczki i czytelnicy „Wysokich Obcasów” przyznając jej także swoją nagrodę. W sumie oddaliście kilkanaście tysięcy głosów i wysłaliście ponad dwa tysiące uzasadnień. - Fantastyczna mama, która wychowała wspaniałego syna. Mądra i wielka miłością bezkompromisową i ogarniającą wielu; zapalająca innych do działania; otwierająca oczy; ucząca rozumienia i współodczuwania - napisała o Hartwich pani Joanna, nauczycielka z Kożuchowa i czytelniczka „Wysokich Obcasów”.

W tym roku kapituła Superbohaterki zdecydowała o przyznaniu nie tylko tytułu Superbohaterki 2018 r., ale także nagrody specjalnej - dla Bohaterki 30-lecia „Gazety Wyborczej”. Została nią Gabriela Lazarek, fryzjerka, demonstrantka z Cieszyna. Uhonorowano ją za odwagę i nieustępliwość, za samotne protesty na cieszyńskim rynku i obronę demokracji. Za to, że pokazała nam, jak przeciwstawić się władzy.

Swoją nagrodę przyznał też partner gali firma Sesderma, która czekiem na 5 tys. zł uhonorowała Darię Mejnartowicz, menedżerkę, fizjoterapeutkę i działaczkę charytatywną, za pomoc, którą niesie ludziom i pokazanie, że aby pomagać, nie trzeba wielkiej instytucji i za lekcję jak znaleźć sens życia kiedy całe życie się wali.

DAWID ZUCHOWICZ

Goście gali mieli też okazję posłuchać na żywo Tomasza Organka, który odebrał nagrodę specjalną.

W skład kapituły przyznającej tytuł Superbohaterki weszli: Aleksandra Klich, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” i wicenaczelna „Gazety Wyborczej”, Krystyna Kofta, pisarka i dziennikarka, Dominiki Kulczyk, przedsiębiorczyni, Joana Mosiej-Sitek, zastępczyni wydawcy „Gazety Wyborczej” i wydawczyni „Wysokich Obcasów”, prof. Monika Płatek, Dorota Warakomska, dziennikarka i coacherka, Ewa Wieczorek, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów Extra”, Bartosz Hojka, prezes zarządu Agory, Borys Lankosz, reżyser, aktor i scenarzysta i Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”. Galę tradycyjnie poprowadzili Dorota Wellman i Mariusz Szczygieł.