Zero waste: Telefon w słusznej sprawie. Polecamy aplikacje wspierające ekologiczny styl życia

Katarzyna Seiler
Jak ograniczyć plastik, znaleźć ekologiczne miejsca w naszej okolicy, pić więcej wody (najlepiej tej z kranu, którą możemy nalać do własnej butelki) i dołączyć do społeczności innych kobiet szanujących planetę? Wystarczy wyciągnąć telefon, zainstalować program udzielający praktycznych porad i małymi krokami zmniejszyć swój wpływ na zmiany klimatyczne.
mat. prasowe mat. prasowe

ZerowasteHeroApp

darmowa, dostępna na iOS oraz Androida

ZeroWasteHero stworzyło dwoje Polaków - Maja Witkowska i Michał Giza z Gdańska. Program polega na klikaniu w odpowiednie symbole za każdym razem, kiedy skorzystamy w kawiarni z własnego kubka, naprawimy coś, zanim wyrzucimy, napełnimy własną butelkę wodą, zamiast kupować w sklepie, zrezygnujemy ze słomki do napojów, nie wyrzucimy dobrego jedzenia oraz kiedy odpowiednio posegregujemy śmieci. Na podstawie tych danych aplikacja pokaże statystyki z informacjami, ile plastiku oszczędziliśmy oraz ile razy pomogliśmy planecie.

1
mat. prasowe mat. prasowe

PIJĘ WODĘ

darmowa, dostępna na iOS

To program promujący picie wody z kranu. Jednocześnie pomaga monitorować nawodnienie i wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody i zrezygnować z plastikowych butelek. Aplikacja po każdym wypiciu wody z kranu pokazuje, ile zaoszczędziliśmy pieniędzy, plastiku oraz o ile mniej zużyto ropy dzięki nam. Dodatkowo "Piję wodę" zawiera przydatną mapę kawiarni czy restauracji, gdzie możemy poprosić o wodę z kranu za darmo.

2
mat. prasowe mat. prasowe

GREENLOVE

darmowa, dostępna na iOS oraz Androida

Program jest niczym książka telefoniczna dla wegan, wegetarian, osób, które chcą zdrowo się odżywiać lub zwracają uwagę na wartości ekologiczne. To mapa z zaznaczonymi sklepami, restauracjami czy kawiarniami dla wymagających. Mogą to być delikatesy ze zdrową żywnością, kawiarnia dla diabetyków albo ekologiczna winiarnia. Przy każdym zielonym punkcie na mapie znajdziemy informacje o godzinach otwarcia oraz wskazówki dojazdu.

3
mat. prasowe mat. prasowe

1 MILLION WOMEN

darmowa, dostępna na iOS oraz Androida

Aplikacja społecznościowa. Jak sama nazwa wskazuje, dąży do tego, aby zrzeszyć co najmniej milion kobiet, które mają wspólny cel - dobro planety. Aplikacja proponuje wyzwania takie jak korzystanie z własnej roboty płynu do demakijażu, na który otrzymujemy przepis. Każdy użytkownik na początek dostaje 4 tys. kg węgla, którego zużycie, podejmując kolejne wyzwania, ogranicza. Cel to wyzerowanie licznika. Program pełen jest przydatnych porad. Na przykład na podstawie prognozy pogody podpowie nam, żeby wystawić zbiornik na deszczówkę, kiedy zbliża się deszcz.

4
Więcej na ten temat: aplikacje, ekologia, smartfony, zero waste
Komentarze
ZeroWasteHero App jest wizualnie nieatrakcyjna oraz niejasna w obsludze. Nie da sie cofnac blednego klikniecia. Ogolnie niefajna
już oceniałe(a)ś
1
0
a ja polecam jeszcze "taste&share" i "foodsie"
już oceniałe(a)ś
0
0