Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwsza miesiączka, zwana menarche, pojawia się między 11 a 14. rokiem życia. Termin zależy od indywidualnych uwarunkowań, ale też od czynników genetycznych. Dla dziewczynek to bardzo ważny moment w życiu. Czekają na niego z ekscytacją, ale towarzyszy im też wiele obaw. Co, gdy okres zastanie ich w szkole i nie będą do tego przygotowane? Czy aby na pewno podpaska zapewni im wystarczającą ochronę? Wątpliwości budzi też kwestia higieny w szkole.

Nawet, jeśli wydaje nam się, że córka ma wystarczającą wiedzę o dojrzewaniu, warto porozmawiać z nią o okresie. Z taką rozmową nie należy czekać. Nie da się przewidzieć terminu pierwszej miesiączki. W trakcie takiej rozmowy może okazać się, że córka boryka się z wieloma wątpliwościami, które narażają ją na niepotrzebny stres. Taka rozmowa pozwoli też zacieśnić więzy i będzie sygnałem dla nastolatki, że może otwarcie mówić o sprawach związanych z ciałem czy fizjologią.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Spontanicznie i bez patosu

Jak zacząć rozmowę o okresie? Wcale nie trzeba jakoś specjalnie się do tego przygotowywać. Taka rozmowa powinna wyjść spontanicznie podczas wspólnego spędzania czasu. Jeśli będzie zaplanowana i umówiona, może być zbyt krępująca. Rozmawiaj bez patosu, szczerze. Opowiedz o swoich doświadczeniach, o tym, co ciebie niepokoiło, gdy dostałaś pierwszą miesiączkę. Dowiedz się, co twoja córka już wie. Być może niektóre informacje trzeba będzie sprostować. Słuchaj uważnie i odpowiadaj na pytania.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Możesz podarować córce podpaski lub wybrać się z nią do drogerii, by wspólnie zakupić pierwsze opakowanie. Dzisiaj nastolatki mają w czym wybierać. Podpaski są nie tylko ciekawie zapakowane, a nawet aromatyzowane. Ale nie tylko kwestiami estetycznymi warto się kierować. Najważniejsze, by pierwsze podpaski zapewniały nastolatce jak największy komfort i jak najwyższą ochronę. Pierwsza miesiączka wiąże się z dużą niepewnością. Dziewczynki nie wiedzą, czego się spodziewać, jak będzie zachowywało się w tym czasie ich ciało. Najbardziej obawiają się jednak o to, że podczas codziennych aktywności czy choćby tylko przemieszczania, podpaska przesunie się na bieliźnie, a na ubraniu pojawiają się wstydliwe plamy.

Zapewnienie córce komfortu i ochrony

embed

Chcąc zapewnić córce wyjątkową kombinację ochrony i komfortu, warto wybrać Always Platinum. Podpaski zostały opracowane pod kątem lepszego dopasowania w porównaniu z poprzednim produktem marki, tak aby zapobiegały przeciekaniu, przesuwaniu się oraz nie powodowały dyskomfortu. Zastosowano w nich 5 obszarów komfortu: skrzydełka ComfortLock, które dopasowują się do każdego rodzaju biezlizny, System 3D LeakGuard, który pomaga zapobiegać przeciekaniu, technologię OdourLock – neutralizującą nieprzyjemne zapachy, kształt Soft&Fit dopasowujący się do ciała oraz 1000 mikropoduszeczek, zapewniających dodatkową miękkość. Designerskie opakowanie w fioletowo-różowe wzory sprawi, że córka będzie mogła wrzucić podpaskę do plecaka bez obaw o jednoznaczne skojarzenia ze strony rówieśników. Always Platinum wyróżniają się także „tropikalnym" zapachem, co może dodatkowo sprzyjać oswajaniu fizjologicznych zmian.

Podaruj córce wsparcie

Podpaski podaruj córce nie w dniu, w którym dostanie okres, a na długo przed nim. Świetnie do tego sprawdzą się próbki podpasek Always Platinum, które możesz bezpłatnie odebrać.

embed

Choć nie możemy wskazać nastolatce dokładnie, kiedy dostanie miesiączkę, możemy udzielić jej kilka wskazówek, by zawsze była na nią gotowa. Warto, by nastolatka wrzuciła do plecaka podpaskę. Kolorowe opakowanie Always Platinum sprawi, że nie będzie wyróżniać się na tle książek czy chusteczek higienicznych i wyraźnie rzucać w oczy. A jednocześnie nastolatka będzie zabezpieczona, gdy pierwszy okres zastanie ją w szkole. Podarowanie podpasek odpowiednio wcześnie, pozwoli też poćwiczyć praktykę. Córka nie musi czekać na miesiączkę, by przekonać się, jak założyć podpaskę. Warto wyjaśnić, do czego służą skrzydełka, gdzie wyrzucić zużytą podpaskę. Kwestie odpowiedniej higieny są niezwykle ważne.

W Polsce o okresie wciąż kobiety rozmawiają niewiele, traktując go jak temat tabu. Warto otwarcie mówić o tym z córką, wyjaśnić, że miesiączce towarzyszyć może obniżone samopoczucie i nie ma w tym nic złego. Podczas pierwszej miesiączki, możesz pozwolić córce zostać w domu, by oswoiła się ze zmianami zachodzącymi w jej organizmie. Możecie wspólnie wyjść do kawiarni, na spacer. Bądź wtedy blisko, by córka czuła twoje wsparcie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.