Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

TV Schnalstal / Hubert GnerTV Schnalstal / Hubert Gner 

Region Val Senales, z małą wioską Maso Corto, znajduje się w Południowym Tyrolu/Sudtirol, niedaleko granicy austriackiej, u podnóża lodowca Hochjoch, który sięga na wysokość 3280 metrów nad poziomem morza. To właśnie obecność lodowca sprawia, że panują tu świetne warunki do uprawiania sportów zimowych, a sezon trwa do późnej wiosny. Schnalstaler Gletscher, teren narciarski położony na lodowcu, pierwszych narciarzy przyjął już 16 września. Wyciągi będą tu działać aż do 16 kwietnia 2023 roku.

TV Schnalstal / Peter SanterTV Schnalstal / Peter Santer 

TV Schnalstal / Peter SanterTV Schnalstal / Peter Santer 

Szlakiem Przemytników

Łącznie Maso Corto/Val Senales oferuje 42 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Początkujący mogą próbować swoich sił na 26 km tras łatwych i średnio trudnych. Dla doświadczonych przygotowano 16 km wymagających tras. Największą atrakcją dla zaawansowanych narciarzy jest ośmiokilometrowy zjazd do doliny, tak zwanym Szlakiem Przemytników. Dawniej tą niezwykle stromą trasą nielegalnie przekraczano granicę, stąd jej nazwa. Ze względu na panujące warunki, ośrodek Maso Corto/Val Senales upodobali sobie czołowi zawodnicy alpejskiego Pucharu Świata. Ćwiczą tu zarówno austriackie, jak i włoskie kadry narodowe.

TV Schnalstal / Mario EnteroTV Schnalstal / Mario Entero 

Frajda dla najmłodszych

Na świetnie przygotowane trasy wożą dwie kolejki gondolowe, sześć wyciągów krzesełkowych i cztery wyciągi orczykowe. Maso Corto/Val Senales to teren, który ma wiele do zaoferowania fanom biegówek. Zawodowcy mogą trenować na trasie Hochjoch 1 i 2. Na górze Weißkugel (co oznacza „Biała Kula") i innych trzytysięcznikach grzbietu górskiego Schnalskamm uprawia się skitouring. Na dzieci czekają natomiast tory saneczkowe, które dostarczają mnóstwo frajdy. Na naukę jazdy na nartach warto zabrać najmłodszych do położonego nad przystankiem gondolowym w Maso Corto/Kurzras Kinderland. Jest prowadzony przez lokalną szkółkę narciarską oraz Alpin Arena Senales.

Alpin Arena Senales / Harald WisthalerAlpin Arena Senales / Harald Wisthaler 

TV Schnalstal / Stefan SchtzTV Schnalstal / Stefan Schtz 

Relaks wśród pięknych widoków

Pod koniec sezonu wizytę w Maso Corto/Val Senales można połączyć z kolarstwem szosowym lub wizytą w termach w nieodległym Naturns/Naturno i Meran/Merano. Są tu także wspaniałe warunki do uprawiania carvingu, telemarku, pieszych wędrówek, a także halfpipe na lodowcu. Wizyta w ośrodku Maso Corto/Val Senales zadowoli też miłośników pięknych widoków. Najlepsze można podziwiać z platformy widokowej „Iceman Ötzi Peak" umiejscowionej na szczycie Grawand (3251 m n.p.m.). To jedna z najwyższych platform widokowych w Europie. Sam szczyt Grawand jest jednym z najłatwiej dostępnych wysokogórskich szczytów na świecie. Wspinaczka zajmuje zaledwie 10 minut.

Alpin Arena Senales / Harald WisthalerAlpin Arena Senales / Harald Wisthaler 

Z platformy rozciąga się widok na 126 szczytów przekraczających wysokość 3000 m n.p.m. znajdujących się na terenie trzech różnych krajów. Widać stąd lodowiec Hochjochferneri i pole śnieżne Similaun. To tu odkryto Ötzi’ego, najstarszą i najsłynniejszą mumię lodowcową na świecie. W 1991 roku dwoje niemieckich turystów – Helmut Simon i jego żona Erika znaleźli ciało mężczyzny. Początkowo sądzili, że zmarły to turysta. Badania wykazały jednak, że znalezione ciało przeleżało 5300 lat! Mężczyznę nazwano Ötzi, od nazwy doliny Ötztal, w której został znaleziony.

TV Schnalstal / Stefan SchtzTV Schnalstal / Stefan Schtz 

Południowotyrolska gościnność

Po zimowych szaleństwach, warto posmakować regionalnej kuchni. Cechą charakterystyczną doliny Maso Corto/Val Senales są wysoko położone gospody górskie. Niektóre schroniska leżą na wysokości prawie 3000 m n.p.m. Wiele z nich ma nawet ponad 100-letnie tradycje. Znajduje się tutaj sporo restauracji, które serwują zarówno tradycyjne dania, jak i te z kuchni śródziemnomorskiej. Z tradycyjnych, regionalnych specjałów, warto spróbować knedle w rosole, gulasz z jelenia i lokalny specjał Kaiserschmarrn (poszatkowany naleśnik). Smak dań podkręca wyśmienite wino.

TV Schnalstal / Mario EnteroTV Schnalstal / Mario Entero 

TV Schnalstal / Diego LederTV Schnalstal / Diego Leder 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.